Test: Interfejs audio Focusrite Scarlett 2i2 4th gen

Doskonałe narzędzie do profesjonalnych produkcji dźwiękowych, zarówno w domowym studiu, jak i w profesjonalnym środowisku Autor: Kacper Łabuda • 29 listopada 2023
Focusrite Scarlett 2i2 4th gen950.00 zł
29 listopada 2023 08:22
Kacper Łabuda Sound Designer Dostarczył AUDIOTECH AUDIOTECH tel: +48 (22) 648 29 35 www.audiotechpro.pl

[img:1:R]W świecie profesjonalnego nagrywania i produkcji dźwięku, jakość i niezawodność interfejsu audio ma kluczowe znaczenie. Dlatego nie bez powodu firma Focusrite stała się jednym z najbardziej uznanych producentów w tej dziedzinie. Ich seria Scarlett zyskała uznanie w branży jako znakomite rozwiązanie dla entuzjastów, muzyków i producentów na każdym poziomie zaawansowania. Dziś przyjrzymy się najnowszej odsłonie serii Scarlett, mianowicie Scarlett 2i2 czwartej generacji.

 • Czy ta nowa wersja interfejsu audio utrzymuje wysokie standardy jakości dźwięku i wydajności, za które znana jest firma Focusrite?
 • Czy przynosi nowe innowacje, które pozwalają na jeszcze prostsze i bardziej kreatywne tworzenie utworów?

Zapraszam do recenzji, w której przyjrzymy się dokładnie Scarlett 2i2, 4i4 oraz solo w kontekście ich brzmienia, funkcji i użytkowania.

  

Spis treści:

 

[img:7]

 

Odrobina historii i początki serii Scarlett

Firmy Focusrite nie trzeba nikomu przedstawiać - doświadczeni realizatorzy kojarzą firmę z jej założycielem Rupertem Neve, niesamowitymi designami urządzeń z serii ISA oraz RED, a także z systemem REDnet pozwalającym na budowę rozbudowanych systemów Audio-Over-IP. Natomiast domowi producenci oraz muzycy niezależni znają przede wszystkim serię Scarlett oraz Clarett, czyli interfejsy audio oferujące świetna jakość dźwięku w bardzo przystępnej cenie, w niezwykle wyraźnym czerwonym kolorze.

 

[img:4]

 

Seria Scarlett została wprowadzona przez Focusrite w 2011 roku, a jej debiutanckim produktem był interfejs audio Scarlett 2i2 pierwszej generacji. Urządzenie to miało na celu dostarczenie profesjonalnej jakości dźwięku i wydajności w przystępnej cenie, co szybko zdobyło uznanie zarówno wśród profesjonalistów, jak i entuzjastów nagrywania w domowych studiach.

Seria Scarlett odniosła sukces na rynku dzięki kombinacji doskonałej jakości dźwięku, wygody obsługi oraz przystępnej ceny. W ciągu kolejnych lat Focusrite systematycznie wprowadzał nowe modele Scarlett, rozwijając serię, aby sprostać rosnącym oczekiwaniom użytkowników.

Scarlett 2i2 4th Gen na pierwszy rzut oka

Oczywiście pierwsze co rzuca się w oczy, gdy wyjmiemy interface z pudełka to jego kolor, wszystkie poprzednie generacje były bardzo wyraziście czerwone, natomiast tym razem producent przeszedł samego siebie i zdaje się konkurować z Coca-Colą o tytuł najpiękniejszego odcienia czerwonego na swoich produktach. Interface wygląda naprawdę zjawiskowo i świetnie prezentuje się zarówno na biurku w akademiku, jak i w profesjonalnym studiu.

Przedni panel

Na przednim panelu znajdziemy dwa pokrętła kontrolujące wzmocnienie preampów, jednak tu już pojawia się pierwsza nowość, nie są to zwykłe potencjometry, lecz enkodery pozwalające na cyfrową kontrolę wzmocnienia, wcześniej tego typu rozwiązania można było znaleźć tylko we flagowych i kilkukrotnie droższych modelach interfejsów audio, takie rozwiązanie pozwala na dokładną kontrolę wzmocnienia oraz zapisanie i przywołanie ustawień z poziomu oprogramowania dołączonego do interfejsu.

 

[img:3]

 

Pod pokrętłami znajdziemy dwa wejścia Jack 6.3 mm, pracujące w trybie liniowym oraz Hi-Z - pozwalające na podłączenie wszelkiego rodzaju instrumentów, od syntezatorów i pianin cyfrowych, aż po gitary elektryczne wymagające bardzo wysokiej impedancji, by wydobyć z nich pełnię brzmienia i charakteru. W odróżnieniu do poprzednich generacji tym razem nie znajdziemy wejść mikrofonowych na przednim panelu, producent zdecydował się na rozdzielenie wejść Jack oraz XLR na dwie pary, Jack 6.3mm z przodu - XLR z tyłu. Myślę, że takie rozwiązanie pozwoli na lepszą organizację kabli w przypadku, gdy mamy na stałe podłączony mikrofon, ponieważ kable będą ukryte, a nie wystające z przodu.

Poza tym znajdziemy także niespotykaną jak do tej pory w przypadku interfejsów z serii Scarlett liczbę przycisków, pozwalają one na kontrolę takich funkcji jak:

 • Wybór kanału,
 • Aktywacja wzmocnienia Phantom 48V,
 • Przełączenie wzmacniaczy w tryb liniowy,
 • Uruchomienie trybu Air znanego z poprzedniej generacji,
 • Znajdziemy także dwa wcześniej niespotykane przyciski, AUTO oraz SAFE — pozwalają one skorzystać z funkcji auto ustawienia wzmocnienia, a także zabezpieczenia przed przesterowaniem sygnału, oba opiszę dokładnie w kolejnej części recenzji.

 

[img:9]

 

Po prawej stronie znajdziemy pokrętło wzmocnienia na głównym wyjściu z zaprojektowaną na nowo obręczą, informującą o poziomie sygnału wyjściowego. Obok niego zobaczymy wyjście słuchawkowe, pokrętło regulacji jego wzmocnienia oraz przycisk “Direct” pozwalający na odsłuch nagrywanego sygnału bez latencji, niezależnie od tego, jak wydajny mamy komputer lub ile wtyczek mamy odpalone. Warto też wspomnieć, że wraz z ostatnim update’m oprogramowania Focusrite Control otrzymaliśmy możliwość uruchomienia opcji Direct Monitoring także z poziomu aplikacji.

Panel tylny

Z tyłu interfejsu znajdziemy wejścia XLR Neutrik pozwalające na podłączenie mikrofonów dynamicznych oraz pojemnościowych, a także wyjścia do głośników lub monitorów studyjnych oraz dwa porty USB-C, dzięki którym możemy podpiąć interfejs do komputera lub tabletu/telefonu oraz zasilania. Podczas używania z komputerem interfejs nie potrzebuje dodatkowego zasilania, wymaga go jedynie w przypadku użycia z urządzeniami mobilnymi, które nie są w stanie zapewnić wystarczająco dużo energii. Rozmiarowo jest o około 20% większy od modelu 2i2 3 generacji.

 

[img:2]

 

Cechy wyjątkowe serii Scarlett 4 generacji

Największe zainteresowanie budzą dwie funkcje wprowadzone przez Focusrite w czwartej generacji modelu Scarlett - AUTO oraz SAFE. AUTO jest systemem, który automatycznie ustawia optymalne wzmocnienia dla naszego mikrofonu lub instrumentu.

 

Jak działa AUDIO / SAFE w Scarlett?

 • Podłączamy mikrofon lub instrument do odpowiedniego wejścia (pamiętajcie o włączeniu zasilania phantom 48V w przypadku mikrofonów pojemnościowych!),
 • Klikamy przycisk wyboru kanału i wybieramy kanał, który chcemy ustawić,
 • Klikamy przycisk auto,
 • Przez 10 sekund śpiewamy bądź gramy na instrumencie z taką głośnością, z jaką planujemy nagrywać, w tym czasie interface analizuje nasz sygnał i ustawia odpowiedni poziom,
 • Po 10 sekundach obręcz pokrętła kanału, na którym zastosowaliśmy funkcję auto zaświeci się na zielono jeżeli udało się poprawnie ustawić poziom, lub na czerwono jeśli musimy powtórzyć ten proces,
 • Możemy nagrywać!

 

[img:10]

Jakie korzyści daje AUDIO?

Takie rozwiązanie będzie na pewno bardzo przydatne dla początkujących artystów, którzy jeszcze nie mają wyrobionego wyczucia do ustawienia wzmocnienia, lecz także bardziej doświadczeni muzycy oraz producenci docenią wygodę takiego rozwiązania, w szczególności w przypadku gdy nagrywamy w miejscu, gdzie nie mamy interfejsu w zasięgu dłoni i nie możemy w trakcie próby dostosować sobie sami gainu, koniec z kursowaniem między biurkiem a miejscem nagrywania!

 

Funkcja SAFE czuwa nad wzmocnieniem sygnału

Drugą niezwykle ciekawą funkcją wprowadzoną w czwartej generacji interfejsów z serii Scarlett jest SAFE, czyli automatyczne kontrola wzmocnienia już w trakcie nagrywania, jeżeli po ustawieniu gainu w trakcie nagrywania zatracimy się w procesie twórczym i przesadzimy z głośnością wykonania, funkcja SAFE zmniejszy wzmocnienie w szczytowych momentach, tak by uratować nasze niesamowite wykonanie. Interface sprawdza, czy nie przesterowujemy sygnału z częstotliwością do 96000 razy na sekundę, więc możemy być spokojni o nasze nagrania. Natomiast warto zwrócić uwagę na to by pomimo tych świetnych rozwiązań nie zapominać i tak o poprawnym ustawieniu wzmocnienia, ponieważ gwałtowna zmiana wzmocnienia brzmi dosyć nienaturalnie, nawet gdy nie pojawia się przester, ale to tylko w ekstremalnych przypadkach, w przypadku przekroczenia poziomu do 5-7 decybeli, jest to praktycznie niesłyszalne.

Interfejsy czwartej generacji z serii Scarlett posiadają także wbudowany loopback, jest to funkcja pozwalająca przekierować dźwięk z wyjścia urządzenia audio z powrotem do jego wejścia. To przydatne narzędzie podczas produkcji muzycznej, ponieważ umożliwia nagrywanie dźwięku z różnych źródeł systemowych i aplikacji, tworzenie profesjonalnych streamów oraz wprowadzanie efektów dźwiękowych do nagrań. Jest to kluczowa funkcja dla muzyków, producentów i osób zajmujących się streamingiem, co ułatwia zarządzanie dźwiękiem i tworzenie bardziej zaawansowanych produkcji muzycznych i treści audio.

 

[img:5]

Powiew świeżego powietrza, nowe opcje trybu AIR

Firma Focusrite zaprezentowała tryb Air, znany z preampów serii ISA, wraz z trzecią generacją interfejsów z serii Scarlett, uruchomienie tego trybu sprawiało, iż nagrania brzmiały jaśniej, bardziej klarownie i otwarcie, dzięki czemu lepiej przebijały się w mixie na pierwszy plan.

W czwartej generacji interfejsów z serii Scarlett tryb air został jeszcze bardziej dopracowany, a także dostał drugi wariant — Harmonic Drive. Mamy teraz możliwość wyboru trzech różnych wariantów brzmienia podczas nagrywania:

 • Klasyczne i czyste brzmienie, które sprawdzi się świetnie w większości przypadków,
 • Tryb AIR Presence podkreślający wysokie częstotliwości w nagraniu, bardzo przydatny podczas nagrywania wokali oraz innych instrumentów, które mają być bardzo wyraźne i wysunięte na pierwszy plan w mixie,
 • Tryb Air Harmonic Drive, w którym także mamy podkreślone wysokie częstotliwości, lecz dodatkowo także sygnał jest mocniej wysterowany, dzięki czemu brzmi nieco pełniej i intensywniej, świetnie sprawdzi się to w przypadku bębnów lub gitar elektrycznych.

 

Między trybami przełączamy się za pomocą przycisku air, który za pomocą podświetlenia pokazuje nam jaki tryb mamy aktywny w tym momencie, lub za pomocą aplikacji Focusrite Control.

 

[img:6]

Na co zwrócić uwagę w parametrach technicznych

Interfejsy audio Focusrite Scarlett 4 generacji mogą pochwalić się niezwykłymi parametrami technicznymi, poniżej wymienię kilka z nich i opiszę, jakie mają znaczenie podczas produkcji audio:

Przedwzmacniacze 4 generacji o zakresie wzmocnienia do 69 decybeli - Im większa moc preampów, tym głośniejszy sygnał możemy zarejestrować za pomocą nawet najbardziej wymagających mikrofonów i uzyskać odpowiedni stosunek sygnału do szumu, dzięki czemu nasze nagrania mogą brzmieć czysto i wyraźne. 69 decybeli to naprawdę znaczna ilość, spokojnie możemy podłączyć takie mikrofony jak Shure SM7B lub modele wstęgowe i wciąż nagrywać idealnie czysty sygnał, nawet z cichych źródeł, takich jak gitara akustyczna lub delikatne wokale.

Konwertery o zakresie dynamicznym 120 decybeli — Zakres dynamiczny to różnica między najcichszym a najgłośniejszym dźwiękiem, jaki może zostać przetworzony przez dany konwerter. Oznacza to zdolność urządzenia do precyzyjnego rejestrowania różnic między cichymi i głośnymi dźwiękami. Im większy zakres dynamiczny, tym bardziej subtelne niuanse i szczegóły dźwiękowe mogą być zachowane w nagraniach. Pozwala to na utrwalenie bogatszych, bardziej realistycznych dźwięków i zapewnia więcej przestrzeni do edycji i miksowania. Wysoki zakres dynamiczny umożliwia również zminimalizowanie zniekształceń i szumów, co przekłada się na profesjonalny charakter produkcji muzycznej

Dołączone oprogramowanie

Jak zawsze, poza świetnej jakości sprzętem firma Focusrite dba także o zaplecze software’owe by zarówno początkujący, jak i doświadczeni użytkownicy mieli wszystko, co potrzebne do tworzenia świetnych produkcji. W zestawie z interfejsami Focusrite Scarlett 4 generacji dostajemy oprogramowanie z pakietu Hitmaker Expansion, które zawiera taki soft jak:

 • Ableton Live Lite
 • Trzy miesiące dostępu do Pro Tools Artist
 • Antares Auto-Tune Access
 • Relab LX480 Essentials
 • Sonnox VoxDoubler
 • Softube Marshall Silver Jubilee 2555
 • XLN Audio Addictive Keys Studio Grand
 • Native Instruments Massive
 • XLN Addictive Drums 2: Studio Rock Kit
 • Bx_console Focusrite SC
 • Focusrite Red 2&3 Plug-in Suite
 • FAST Balancer
 • Dostęp do usługi Landr Studio pozwalający nam na wykonanie masteringu pieciu utworów za pomocą świetnej klasy algorytmów, oraz dwa miesiące subskrypcji do platformy.

 

[img:8]

Podsumowanie

Podsumowując, Focusrite Scarlett 4. generacji prezentuje się imponująco, oferując wiele nowości i udoskonaleń w porównaniu do wcześniejszych modeli. Dzięki funkcjom AUTO, SAFE, Loopback oraz rozbudowanym opcjom trybu AIR i Harmonic Drive, interfejs ten zapewnia producentom i muzykom jeszcze większą elastyczność i kontrolę nad brzmieniem. To doskonałe narzędzie dla każdego, kto dąży do profesjonalnych produkcji dźwiękowych, zarówno w domowym studiu, jak i w profesjonalnym środowisku.

 

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

AUDIOTECH

tel.: +48 (22) 648 29 35
tel.: +48 (22) 258 20 07
adres:
ul. Łagiewnicka 20 02-860 Warszawa

Sklepy muzyczne > Focusrite rozwiń listę sklepów

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2018
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz