Test: Tascam X6 - Rewolucyjny rejestrator audio dla profesjonalistów i entuzjastów

Autor: Kacper Łabuda • 15 maja 2023
Tascam X61.850 zł
15 maja 2023 12:00
Kacper Łabuda Sound Designer Dostarczył Polsound sp. z o.o Polsound sp. z o.o tel: +48 22 2041 100 www.polsound.pl

[img:1:R]W dzisiejszej recenzji przedstawiamy 32-bitowy poręczny rejestrator audio nowej generacji od firmy Tascam - model X6, który z pewnością zainteresuje zarówno profesjonalistów, jak i entuzjastów nagrywania dźwięku. Firma Tascam znana jest z dostarczania niezawodnych i wydajnych urządzeń, a ich najnowszy model nie jest wyjątkiem. Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się, co sprawia, że Tascam X6 wyróżnia się na tle konkurencji.

Spis treści Tascam X6:

 

Design i ergonomia

Tascam X6 to poręczny i solidnie wykonany rejestrator, który wyposażony został w dwa wejścia mikrofonowe oraz dwa wbudowane mikrofony kierunkowe, które możemy dowolnie ustawić w zależności od tego co nagrywamy, a także wejście external input i output oraz mocne wyjście słuchawkowe. Urządzenie posiada intuicyjne menu oraz czytelny ekran dotykowy, który ułatwia nawigację i kontrolę parametrów nagrywania. Rejestrator idealnie leży w dłoni a wraz z bateriami waży zaledwie 365 gram, dzięki czemu świetnie nadaje się zarówno do montażu na kamerze, jak i trzymania w ręce podczas nagrywania dźwięków otoczenia. Jego rozmiar sprawia, że możemy go nawet włożyć do kieszeni, dzięki czemu na pewno nie ominą nas żadna okazja na ciekawe nagrania.

 

[img:5]

 

Funkcjonalność i jakość dźwięku

Tascam X6 oferuje szeroką gamę funkcji, które zadowolą nawet najbardziej wymagających użytkowników. Urządzenie obsługuje nagrywanie wielościeżkowe w rozdzielczości aż 32 bit / 96kHz (!) co pozwala na jednoczesne nagrywanie i miksowanie wielu źródeł dźwięku w najwyższej jakości bez obaw o przesterowanie sygnału zarówno na wejściach mikrofonowych jak i wbudowanych kapsułach. Dodatkowo X6 posiada unikalny system aplikacji, które za pomocą jednego kliknięcia dobierają optymalne ustawienia dla najpopularniejszych zastosowań takich jak nagrywanie wywiadów, podcastów, muzyki oraz field recordingu, dzięki czemu użytkowanie sprzętu jest możliwe w ciągu kilku sekund od uruchomienia. Istnieje także opcja manualna, gdzie mamy dostęp do wszystkich ustawień rejestratora jeżeli przygotowane przez producenta aplikacje nie pasują do naszych zastosowań.

 

[img:2]

 

Jakość nagrywanego dźwięku jest fenomenalna, rejestrator posiada wbudowane preampy HDDA, które zapewniają bardzo niski poziom szumów oraz niezwykle czysty i precyzyjny dźwięk. Wbudowane kapsuły posiadają nieco mniejszą membranę (10mm) niż w modelu X8 (14.6mm), dzięki czemu są nieco mniej czułe na zakłócenia typu wiatr lub drgania zachowując przy tym precyzję i jakość. Wejścia XLR są w stanie wysłać zasilanie phantom zarówno 48 jak i 24V a wejście jack 3.5mm posiada funkcję plug-in power, dzięki czemu do rejestratora możemy podłączyć każdy rodzaj mikrofonu.

 

[img:7]

 

Rejestrator jako jeden z niewielu na rynku pozwala na nagrywanie dźwięku w formacie 32 bit oraz posiada podwójny konwerter AD, dzięki czemu nie ma potrzeby ustawiania wzmocnienia na rejestratorze przed nagrywaniem, jest to niezwykle przydatne w sytuacjach gdy nie wiemy, jak głośne będą dźwięki, które planujemy nagrać i może nie być możliwości powtórzenia nagrania, na przykład rozbicie jakiegoś przedmiotu lub ryk dzikiego zwierzęcia. A także gdy nie mamy czasu na ustawienie wzmocnienia, bo mamy jednoosobowe zlecenie i zajmujemy się zarówno nagrywaniem audio jak i wideo oraz kontrolą oświetlenia.

 

[img:6]

 

W takich sytuacjach technologia 32bit pozwala nam nagrać audio bez martwienia się o poziom sygnału oraz szumu, po czym w naszym DAWie lub programie do obróbki wideo możemy zeskalować nagrany dźwięk do odpowiedniego poziomu bez utraty na jakości. Podczas moich testów rejestratora nagrywałem delikatne tykanie zabytkowego zegara stojącego gdy niespodziewanie wybiła pełna godzina i zegar zaczął dzwonić, na początku myślałem, że nagranie jest do niczego, natomiast później podczas obróbki w DAWie byłem w stanie znormalizować poziomy i wyszło z tego jedno z najciekawszych nagrań, jakie udało mi się zarejestrować w ostatnim czasie.

 

[img:8]

 

Rejestrator może być zasilany zarówno za pomocą baterii, na których może wytrzymać aż do 22 (!) godzin pracy, jak i za pomocą powerbanka podłączonego przez wejście USB C co pozwala na wykorzystanie go w profesjonalnych warunkach nawet podczas kilkudniowych sesji nagraniowych bez obawy o brak energii. Do rejestratora możemy włożyć karty micro SDXC o pojemności aż do 512GB co sprawia, że nie musimy martwić się o pamięć nawet podczas wielogodzinnych nagrań w najwyższej jakości przy wykorzystaniu wszystkich wejść. Dodatkowo cieszy fakt, iż rejestrator przyjmuje karty Micro SD, ponieważ pozwala to wyeliminować jedno z najsłabszych ogniw w całym łańcuchu nagrywania materiału audio, czyli adapter kart Micro SD.

 

[img:4]

 

Łączność i akcesoria

Tascam X6 poza wejściami mikrofonowymi posiada także wejście jack 3.5mm np. Do podłączenia mikrofonów typu lavalier, a także wyjście liniowe, którym możemy wysłać rejestrowany sygnał prosto do kamery, by oszczędzić sobie pracy w postprodukcji podczas synchronizacji.

Rejestrator przychodzi w zestawie wyłącznie z bateriami na start, jednak można do niego dokupić dedykowaną osłonę przeciwwietrzną typu deadcat model WS-86, która pozwoli na nagrywanie nawet przy mocniejszym wietrze, oraz modułu bezprzewodowy AK-BT1, który poza możliwością sterowania rejestratorem zdalnie z telefonu pozwala także na wysłanie sygnału time-code, dzięki któremu synchronizacja dźwięku z obrazem w postprodukcji jest szybka, łatwa i precyzyjna.

 

[img:3]

 

Podsumowanie

Tascam X6 to rewelacyjny rejestrator audio, który z powodzeniem sprawdzi się w różnorodnych zastosowaniach - od field recordingu, przez prace na planie filmowym, aż po tworzenie podcastów czy materiałów ASMR. Wyróżnia się wysoką jakością dźwięku, możliwością rejestracji w 32 bit, atrakcyjną ceną oraz intuicyjnym menu, które ułatwia korzystanie z urządzenia. Firma Tascam znana jest ze swojej niezawodności i wiedzy, a model X6 stanowi kolejny dowód na to, że producent potrafi dostarczyć produkty na miarę oczekiwań zarówno profesjonalistów, jak i entuzjastów. Dlatego z pełnym przekonaniem polecamy Tascam X6 każdemu, kto poszukuje uniwersalnego i wydajnego rejestratora audio.

Próbka możliwości rejestratora TASCAM X6

 

 

Video prezentacja z targów ISE 2023

 

Gdzie kupić?

Tascam Tascam tascam.com

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > Tascam rozwiń listę sklepów

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2018
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz