Test: RODECaster Duo - mobilny mikser do podcastu

Innowacyjne rozwiązanie dla podcasterów i twórców treści Autor: Kacper Łabuda • 14 września 2023
RODE RODECaster Duo2.600 zł
14 września 2023 10:40
Kacper Łabuda Sound Designer Dostarczył Audiostacja ul Kolejowa 93/95 05-092 Łomianki

[img:1:R]W dzisiejszym cyfrowym świecie podcasting stał się jednym z najbardziej dynamicznych i popularnych mediów, umożliwiając twórcom dzielenie się swoimi opiniami, historiami i wiedzą z globalną publicznością. Podcasty zdobywają coraz większą popularność w różnych dziedzinach — od rozrywki po edukację, dziennikarstwo i biznes. Wraz z rosnącą aktywnością podcastów, rozwijają się także narzędzia, które pomagają twórcom osiągać profesjonalne rezultaty w prosty sposób. 

W tym kontekście firma RØDE, znana ze swojego zaangażowania w produkcję wysokiej jakości sprzętu audio, zyskała uznanie dzięki swojemu flagowemu produktowi — RØDECaster Pro II. Teraz, wprowadzając na rynek kolejny, bardziej kompaktowy model, RØDECaster Duo, firma kontynuuje swoją misję zaopatrywania podcaster'ów oraz twórców treści w profesjonalny i intuicyjny sprzęt, który spełni ich wymagania.

Spis treści RØDECaster Duo:

Zobacz także: Poradnik:  Najlepsze mikrofony do podcastu

Od redakcji:

Uznaliśmy, że na potrzeby promocji urządzenia w Polsce, będziemy posługiwać się polskim alfabetem, zatem w dalszej części RØDE (właściwa nazwa firmy) "przemianowaliśmy" na RODE. Ponadto w tej recenzji poddamy urządzenie kompleksowej ocenie, starając się zbadać, jakie możliwości oferuje i jakie korzyści przynosi dla twórców podcastów. Przyjrzymy się także różnicom między RODECaster Duo a większym modelem RODECaster Pro 2, aby pomóc Ci dokonać świadomego wyboru odpowiedniego sprzętu zależnie od twoich potrzeb.

[img:2]

Staramy się sprawdzać sprzęt w jak najbardziej realnych warunkach, zgodnych z jego zastosowaniem, dlatego w tym przypadku nagraliśmy odcinek podcastu przy wykorzystaniu wyłącznie RODECaster Duo w niezaadaptowanym akustycznie salonie i przy wykorzystaniu wyłącznie wbudowanych w niego procesorów dźwięku. Efektu tego nagrania możecie posłuchać tutaj:


RODECaster Duo w pigułce

Zacząć należy od tego, że to wszechstronne urządzenie zapewnia te same funkcję i elastyczność co model RODECaster Pro II, ale w bardziej mobilnym formacie. RODECaster Duo może być zatem idealne dla tych, którzy potrzebują mniejszej liczby wejść mikrofonowych i bardziej poręcznego designu. Mikser wyposażony w potężny czterordzeniowy silnik audio, przedwzmacniacze Revolution o wysokiej jakości dźwięku oraz niezwykle niskim szumie, a także emulacje światowej klasy efektów prosto z urządzeń firmy APHEX. Będzie to narzędzie dla wszystkich podcaster'ów oraz twórców treści, którzy traktują poważnie swoje brzmienie.
 

Kilka słów od strony technicznej

RODECaster Duo posiada dwa wejścia combo pozwalające na podłączenie wszelkiego rodzaju źródeł dźwięku:

  • Mikrofonów dynamicznych takich jak RODE ProCaster,
  • Mikrofonów pojemnościowych z zasilaniem phantom 48V takich jak RODE NT1,
  • Sygnałów liniowych takich jak gitara elektryczna, syntezator lub pianino cyfrowe.

 

[img:7]

 

Każde z wejść combo posiada potężny preamp mikrofonowy REVOLUTION, zapewniający aż 76(!)dB, dzięki czemu można do nich podłączyć nawet najbardziej wymagające mikrofony jak na przykład Shure SM7B bez żadnego rodzaju wzmacniaczy lub boosterów w stylu Cloudlifter, lub Dynamite. Przy dwóch kanałach to oszczędność około 1400 zł w porównaniu do sprzętów, które nie posiadają takiej ilości gainu.

Poza analogowymi wejściami RODECaster Duo posiada także odbiornik bezprzewodowy współpracujący z systemami wireless RODE IV generacji, takimi jak Wireless GO II oraz Wireless ME. Do tego urządzenie posiada także możliwość podłączenia urządzeń bluetooth, dzięki czemu prowadzenie podcastu z osobami łączącymi się przez telefon jest niezwykle proste. Dodatkowo w odróżnieniu od RODECaster Pro II, wersja Duo posiada wejście TRRS na przednim panelu, do którego możemy się połączyć zestawem słuchawkowym z mikrofonem takim jak na przykład RODE NTH-100M.

Natomiast jeśli chodzi o wyjścia audio, to producent także nie zapomniał o niczym, mamy do dyspozycji dwa wyjścia słuchawkowe 6.3 mm obsługujące zarówno słuchawki nisko jak i wysoko impedancyjne, a także wcześniej wspomniany port TRRS 3.5 mm na przednim panelu. Do tego znajdziemy także dwa zbalansowane wyjścia pozwalające na podłączenie głośników lub monitorów studyjnych. Dodatkowo moduł bluetooth pozwala nie tylko na odbieranie dźwięku, ale także na wysyłkę zrobionego przez nas mixu do telefonu.

 

[img:3]

 

Na szczególną uwagę zasługuje także fakt, że RODECaster Duo posiada wbudowany podwójny interfejs USB, dzięki czemu możemy go podłączyć jednocześnie do dwóch komputerów i kontrolować co dokładnie wchodzi i wychodzi z każdego z komputerów, co może być przydatne na przykład, gdy podczas streamowania mamy grę odpaloną na jednym komputerze, a chat oraz wszystkie inne aplikacje na drugim. To pokazuje, że firma RODE naprawdę dba o to, by każdy użytkownik był w stanie wykorzystać w pełni sprzęt, niezależnie od tego, jak zakręcony i skomplikowany jest setup.

RODECaster Duo posiada także port Ethernet oraz moduł WiFi pozwalający na połączenie z siecią i automatyczny update oprogramowania. Kto wie, może w przyszłości połączenie z internetem pozwoli na dodanie dodatkowych opcji takich jak upload podcastu z urządzenia prosto na platformy streamingowe?

Na tylnym panelu znajdziemy także gniazdo na kartę micro SD, co pozwala na nagrywanie bez użycia komputera, dodajmy do tego także możliwość zasilania urządzenia z Power Banku (o mocy co najmniej 30 V) i mamy sprzęt idealny do nagrywania wywiadów oraz audycji w terenie!

 

[img:8]

Ergonomia oraz wygląd

Sprzęt wykonany jest naprawdę solidnie i w przemyślany sposób. Obudowa zrobiona jest z odpornego na zadrapania plastiku, dzięki czemu nie musimy się obawiać o trwałość, a jednocześnie urządzenie jest bardzo lekkie, idealne, by wrzucić je do plecaka i pojechać w gości nagrywać kolejny odcinek naszego podcastu.

RODECaster Duo posiada 5.5-calowy ekran dotykowy, który pozwala na monitorowanie poziomów oraz poruszanie się po menu, wyświetlacz jest bardzo wyraźny i responsywny a wbudowane opcje dostosowania meteringu poziomów do naszych potrzeb gwarantują doskonałą kontrolę naszych nagrań. Po prawej stronie od ekranu możemy znaleźć trzy encodery z podświetlaną obręczą, dwa mniejsze służą do kontroli głośności słuchawek, a dzięki trzeciemu mamy możliwość dokładnej kontroli efektów oraz parametrów w urządzeniu.

Pod ekranem znajdziemy panel miksera zawierający cztery przyciski, cztery fadery oraz cztery pary przełączników solo, oraz mute, po każdym dla każdego z czterech kanałów, które możemy fizycznie kontrolować. Każdy z kanałów można przypisać do dowolnego źródła dźwięku za pomocą intuicyjnego menu, dodatkowo poza czterema fizycznymi kanałami mamy także trzy wirtualne kanały, które można kontrolować za pomocą ekranu dotykowego oraz encodera, routing tych kanałów także możemy dowolnie kontrolować za pomocą panelu na ekranie dotykowym.

 

[img:4]

 

Po prawej stronie od panelu miksera znajdziemy sześć „SMART padów”, które mamy możliwość przypisać w dowolny sposób do 48 unikalnych akcji takich jak:

  • Odpalenie efektu dźwiękowego lub muzyki,
  • Nałożenie efektów na konkretny kanał (np. zmiana głosu),
  • Wprowadzenie zmian w naszym mixie (np. wysolowanie konkretnych kanałów lub ich wyciszenie),
  • Wysyłka komunikatów midi do naszego komputera.

 

A to jeszcze nie wszystko, ponieważ pod padami mamy przyciski do zmiany banków, każdy bank to zbiór akcji, które ma odpalić dane 6 padów, w ten sposób mamy możliwość przypisania nieograniczonej liczby akcji do naszych padów i przełączania pomiędzy nimi na żywo za pomocą przycisków, dzięki temu nawet najbardziej skomplikowany technicznie podcast może zostać zrealizowany na żywo od początku do końca.

 

[img:9]

 

Wrażenia z użytkowania

Korzystanie z RODECaster Duo jest niezwykle proste i przyjemne, producent zadbał o to by niezależnie od naszego poziomu zaawansowania i obeznania z technologią obsługa urządzenia była bezproblemowa, przez każdy krok prowadzi nas samouczek, a dodatkowe wskazówki pomagają w dostosowaniu sprzętu do naszych potrzeb. Od włożenia wtyczki do gniazdka do nagrania pierwszego słowa minęły około 3 minuty podczas mojego pierwszego użytkowania, a w tym czasie zdążyłem ustawić mikrofon, przetestować różne presety efektów, stworzyć show — czyli zestaw ustawień indywidualny do mojego podcastu, oraz przejrzeć menu i dostępne funkcje.

Dodatkowo, jeśli chcemy wykorzystać nasz sprzęt w stu procentach, na uwagę zasługuje także user guide przygotowany przez RODE, jest to jeden z najlepszych poradników przygotowanych przez producenta, z jakim miałem okazję się spotkać, każda, nawet najmniejsza funkcja jest tam dokładnie opisana w prosty i przystępny sposób, wraz z dodatkowymi wskazówkami i poradami jak można ją wykorzystać, przeczytanie całości i przetestowanie różnych funkcji zajęło mi maksymalnie godzinę, za to otworzyło mi oczy, na to ile zastosowań może mieć takie urządzenie.

W ramach testu zdecydowałem się nagrać odcinek podcastu o możliwościach monetyzacji nagrań dla sound designerów wraz z moim znajomym, żeby sprawdzić, jak to urządzenie sprawdza się „w akcji” i muszę przyznać, że nie mam się do czego przyczepić, podłączenie oraz ustawienie wszystkiego to była chwila moment, a w trakcie nagrywania nic nas nie rozpraszało i mogliśmy skupić się na temacie naszej rozmowy, pomyślałem wtedy, że dobry sprzęt ma to do siebie, że pracuje się na nim naturalnie i można skupić na kreatywnej stronie zadania, zamiast myśleć o technicznych aspektach jego realizacji, taki właśnie jest RODECaster Duo.

 

[img:5]

 

Porządny produkt, i co jeszcze?

Poza wszystkimi standardowymi funkcjami, których oczekiwalibyśmy od tego typu urządzenia, firma RODE zdecydowała się pójść o kilka kroków dalej by zaoferować użytkownikom kompletne rozwiązanie wszystkich ich podcastowych oraz streamingowych problemów, a nie „tylko” porządny sprzęt. Poniżej wymienię kilka najciekawszych elementów, które znajdziemy w RODECaster Duo.

Pierwszą rzeczą, która zwróciła moją uwagę, jest możliwość wyboru presetu do konkretnego modelu mikrofonu podłączonego do danego inputu oraz automatyczne dostosowanie gainu, tak by osiągnąć jak najlepszą jakość dźwięku, do wyboru są zarówno najpopularniejsze modele od RODE takie jak Podmic, Broadcaster, Procaster, NT1 oraz NT1-A, lecz także modele innych producentów jak na przykład Electro Voice RE-20 oraz Shure SM7B. Po podłączeniu i wybraniu modelu, na ekranie mamy wizualną reprezentację sygnału wchodzącego wraz z proponowanym zakresem, w którym różnica między sygnałem a szumem będzie największa, jednocześnie z jak najmniejszym ryzykiem przesterowania sygnału, niezwykle wygodna funkcja dla wszystkich osób, które dopiero zaczynają przygodę z nagrywaniem dźwięku.

Podczas podpięcia słuchawek czeka na nas podobne okno wyboru, tym razem mamy do wyboru słuchawki nisko oraz wysoko impedancyjne, a także specjalne ustawienie dedykowane dla słuchawek RODE NTH-100. Wybranie odpowiedniego ustawienia zapewnia komfortową kontrolę głośności wyjścia słuchawkowego w pełnym zakresie dynamicznym.

 

[img:10]

 

Podczas nagrywania mamy możliwość dostosowania widoku oraz wskaźników poziomu do swoich potrzeb i preferencji, w podstawowym trybie widzimy mierniki z oznaczeniami w jednakowych odstępach, natomiast w trybie Broadcast mamy oznaczenia poziomu dBFS, a także wskaźnik ilości redukcji sygnału poprzez kompresor, dzięki czemu możemy zobaczyć czy przypadkiem nie „prasujemy” za bardzo żadnego z kanałów w trakcie nagrywania.

Z jeszcze bardziej technicznych rzeczy warto wspomnieć także o świetnie rozwiązanym i zaplanowanym routingu sygnału i implementacji ustawienia mix-minus dla poszczególnych kanałów. Przy możliwości podłączenia takiej ilości różnego rodzaju sygnałów, dodatkowo dając możliwość używania z dwoma komputerami jednocześnie to naprawdę niezwykle trudne zadanie, a przypadku RODECaster Duo zachowany został idealny balans między prostotą użytkowania i możliwościami personalizacji przepływu sygnału.

Chociaż sprzęt jest dedykowany dla osób tworzących podcasty, to jak dla mnie możliwości, jakie oferuje sprawiają, że może świetnie sprawdzić się także w roli interfejsu audio/mixera dając twórcom możliwość dokładnej kontroli sygnału za pomocą faderów, a nawet field recordera, dzięki możliwości zasilania za pomocą powerbanku oraz nagrywania na kartę nic nie stoi na przeszkodzie, by zabrać ze sobą sprzęt i nagrać, chociażby śpiew ptaków w parku za pomocą świetnych preampów Revolution.

Na koniec myślę, że warto zwrócić uwagę na oprogramowanie dedykowane do urządzenia, czyli RODE Central, w którym jesteśmy w stanie dokonać szybkiej edycji nagrań, a także zapisać nagrania zgodnie z wytycznymi danej platformy, na którą chcemy wrzucić nasz materiał, RODE Central zajmie się wszystkim, od ustawienia odpowiedniego poziomu sygnału tak by algorytmy streamingowe nie zmieniały nic w naszym nagraniu, aż po wybranie odpowiedniego formatu wyjściowego dla danej platformy, jest to ogromna pomoc i oszczędność czasu dla osób, które nie chcą spędzać dużej ilości czasu, zapoznając się z technicznymi wymaganiami platform, tylko nagrać podcast i wrzucić go w świat!

 

[img:6]

 

Podsumowanie

RODECaster Duo to niezwykle wszechstronne i kompaktowe narzędzie, które w pełni odpowiada na potrzeby twórców podcastów i treści. Dzięki wysokiej jakości przedwzmacniaczom Revolution, możliwości obsługi różnych źródeł dźwięku, intuicyjnemu interfejsowi użytkownika oraz bogatej gamie funkcji, to urządzenie stworzone dla tych, którzy pragną osiągnąć profesjonalne brzmienie bez konieczności zagłębiania się w zawiłości techniczne.

W porównaniu do swojego większego odpowiednika – RODECaster Pro II, RODECaster Duo oferuje kompaktową formę, zachowując jednocześnie wysoką jakość dźwięku i zaawansowane funkcje. Bezproblemowe połączenia z różnymi mikrofonami, interfejsy USB, wsparcie dla urządzeń bezprzewodowych i bluetooth oraz możliwość jednoczesnego podłączenia do dwóch komputerów sprawiają, że Duo jest prawdziwie wszechstronnym centrum produkcyjnym.

Zwiększona mobilność, wyjątkowa ergonomia, a także zaawansowane opcje routingu i personalizacji sprawiają, że RODECaster Duo staje się niezastąpionym narzędziem dla każdego, kto chce osiągnąć doskonałe rezultaty podcastowe bez konieczności głębokiego zrozumienia technologii audio.

Ostatecznie, RODECaster Duo to innowacyjne rozwiązanie dla podcasterów i twórców treści, oferujące doskonałą jakość dźwięku, wygodę użytkowania oraz szerokie możliwości personalizacji. Dla tych, którzy dążą do profesjonalnego brzmienia i sprawnego procesu produkcji, RODECaster Duo stanowi znakomitą inwestycję, otwierając drzwi do kreatywności i jakościowego tworzenia treści audio.

 

Gdzie kupić i cena miksera:

Cena miksera około:  2.600 zł

Gdzie kupić: Sieć salonów na stronie Audiostacja

 

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

Audiostacja

adres:
ul Kolejowa 93/95 05-092 Łomianki

Sklepy muzyczne > RODE rozwiń listę sklepów

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2018
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz