Test: Arturia Keylab Essential mk3

Inspirujący towarzysz dla każdego kreatywnego artysty Autor: Kacper Łabuda • 29 maja 2023
Arturia Essential mk31.200 zł
29 maja 2023 10:00
Kacper Łabuda Sound Designer Dostarczył AUDIOTECH AUDIOTECH tel: +48 (22) 648 29 35 www.audiotechpro.pl

[img:1:R]Oto i on! Najnowszy model klawiatury Midi z popularnej serii Essential od Arturii - Arturia Essential mk3. Najnowszy kontroler MIDI od Arturii to prawdziwy strzał w dziesiątkę dla producentów muzycznych. Jego doskonała integracja z najpopularniejszymi programami DAW, takimi jak Ableton, FL Studio, Logic, Pro Tools, Cubase oraz Bitwig, czyni go wszechstronnym narzędziem dla każdego muzyka.

Jednym z najbardziej imponujących elementów tego kontrolera jest jego świetna jakość wykonania i przemyślany design, a solidna konstrukcja sprawia, że kontroler jest nie tylko estetyczny, ale także wytrzymały i gotowy do intensywnego użytkowania w studio lub na scenie.

 

[img:7]

 

Nowy model w porównaniu do poprzedniej wersji oferuje między innymi całkowicie nowy czarno-biały wyświetlacz o rozdzielczości 128 na 64 piksele, który świetnie podkreśla estetykę klawiatury i pokazuje takie informacje, jak nazwa brzmienia, z którego aktualnie korzystamy oraz nazwa parametru, który kontroluje ostatnio dotknięty encoder lub fader, co pozwala na tworzenie i edycje brzmień bez patrzenia na komputer. Dzięki czterem przyciskom oraz pokrętle pod ekranem mamy możliwość zmiany presetów w dołączonym oprogramowaniu Analog Lab, a także oznaczania ich jako ulubione, jeżeli coś wyjątkowo wpadnie nam w ucho.

 

UNBOXING: Arturia Keylab Essential mk3

 

Klawiatura posiada ten sam znany i lubiany feeling, co inne modele kontrolerów oraz syntezatorów od firmy Arturia - jest to lekka, półważona klawiatura pozwalająca zarówno na granie z szeroką dynamiką oraz dokładną ekspresją, jak i rejestrację szybkich syntezatorowych arpeggio i sekwencji. Dodatkowo kontroler posiada aftertouch, dzięki któremu mamy możliwość modulacji brzmienia już po zagraniu dźwięku za pomocą dociskania klawisza, pozwala to na dodanie bardziej naturalnego charakteru do naszych utworów poprzez lekkie vibrato lub całkowicie pokręcone modulacje i efekty, wszystko zależy od naszej wyobraźni i tego, jak zaprogramujemy parametr aftertouch.

 

[img:4]

 

Kontroler posiada rozbudowaną sekcję kontroli programów DAW, która z pewnością pozwoli znacznie przyspieszyć workflow podczas produkcji utworów. Za pomocą wbudowanych przycisków możemy startować oraz zatrzymywać timeline w projekcie, włączać nagrywanie oraz loopowanie, a nawet odpalić metronom, zmieniać BPM projektu, uruchomić kwantyzację i przemieszczać się między sekcjami utworu lub markerami w projekcie. Otrzymujemy także przyciski do zapisywania projektu, oraz cofnięcia lub powtórzenia ostatniej akcji, czyli odpowiednio “Undo” i “Redo”, które mogą być niezwykle przydatne podczas nagrywania.

 

[img:5]

 

Jednak to, co naprawdę wyróżnia ten kontroler, to unikatowe funkcje, które uwalniają kreatywność producentów do całkowicie nowych poziomów. Możliwość kwantyzacji do wybranej skali jest niezwykle przydatna podczas tworzenia harmonicznie zgranych melodii i sekwencji nawet bez znajomości teorii muzyki. Dodatkowo funkcja grania całych akordów za pomocą jednego klawisza daje ogromne możliwości aranżacyjne i ułatwia szybkie tworzenie pełnych i złożonych dźwięków. A wbudowany arpeggiator oraz hold, które współpracują z obiema wcześniej wymienionymi funkcjami, pozwalają na niespotykaną wcześniej eksplorację brzmień i pełną immersję w proces twórczy bez technicznych ograniczeń i barier.

 

[img:8]

 

Essential mk3 posiada także 8 enkoderów oraz 8 faderów, które automatycznie mapują się do najważniejszych parametrów w oprogramowaniu Analog Lab i pozwalają na fizyczną interakcję z brzmieniem oraz niczym nieskrępowaną ekspresję. Nawet najdokładniej narysowana automatyzacja nie może się równać pod kątem feelingu z organicznym nagraniem odcięcia filtra „z łapy”. Dodatkowo możemy bez problemu połączyć kontroler także z oprogramowaniem od innych producentów i ręcznie przypisać kontrolery do najważniejszych dla nas funkcji.

Klawiaturę możemy za pomocą jednego przycisku przełączać między trybami kontroli programu DAW oraz kontroli oprogramowania Analog Lab. W trybie kontroli programu DAW nasze fadery przypisywane są do kontroli głośności poszczególnych ścieżek, dzięki czemu możemy przestać patrzeć na suwaki oraz poziomy i skupić się na tym co słyszymy. Arturia Keylab Essential mk3 posiada także 8 czułych na dotyk i siłę uderzenia padów perkusyjnych, dzięki czemu mamy możliwość odpalania sampli lub nagrania partii rytmicznych do naszych utworów.

 

[img:2]

 

Z tyłu znajdziemy port USB typu C, który pozwala na podłączenie kontrolera zarówno do komputera, jak i np. Ipada w trybie class compliant i poprzez który urządzenie także pobiera zasilanie, więc nie musimy martwić się dodatkowymi kablami lub miejscem w gniazdku.

Zaraz obok gniazda USB typu C znajduje się także port MIDI out, który pozwala na kontrolowanie zewnętrznych syntezatorów lub efektów za pomocą klawiatury, dzięki temu, jeśli posiadacie lub planujecie zakup tego typu sprzętów, nie będziecie musieli martwić się o dodatkowe kontrolery oraz konwertery, tu macie wszystko w jednym zestawie a do tego za pomocą wbudowanych przycisków można bez problemu, jednym kliknięciem przełączać się pomiędzy kontrolą DAW, oprogramowania Arturia oraz zewnętrznych syntezatorów. Koniec z odpinaniem i przepinaniem kabli za każdym razem, gdy chcemy nagrać inny instrument!

 

[img:6]

 

Pomimo tego, że sam kontroler w tej cenie to świetna okazja, Arturia postanowiła pójść jeszcze o krok dalej i w zestawie z nim dostajemy pakiet niesamowitego oprogramowania, wtyczek oraz instrumentów VSTi, które przydadzą się zarówno początkującym producentom, którzy nie mają jeszcze rozbudowanej biblioteki, jak i doświadczonym twórcom, ponieważ dobrych brzmień nigdy za wiele!

 

[img:9]

 

W zestawie znajdziemy licencję na takie programy jak:

  • Analog Lab V
  • Ableton Live Lite
  • UVI Model D
  • NI The Gentleman
  • Loopcloud
  • Melodics

 

Podsumowując, nowy kontroler MIDI od Arturii to nie tylko wyrafinowane narzędzie do produkcji muzycznej, ale także inspirujący towarzysz dla każdego kreatywnego artysty. Jego doskonała integracja z popularnymi programami DAW, wysoka jakość wykonania, innowacyjne funkcje i estetyczny design czynią go godnym polecenia wyborem dla każdego, kto poszukuje wszechstronnego i zaawansowanego kontrolera MIDI.

 

Gdzie kupić?

Arturia Arturia www.arturia.com

Dystrybucja w Polsce:

AUDIOTECH

tel.: +48 (22) 648 29 35
tel.: +48 (22) 258 20 07
adres:
ul. Łagiewnicka 20 02-860 Warszawa

Sklepy muzyczne > Arturia rozwiń listę sklepów

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2018
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz