Test interfejsów M-Audio M-Track i M-Track Plus

Autor: Michał Szulecki • 3 października 2013
M-Audio M-Track300 zł (M-Track)
M-Audio M-Track Plus600 zł (Plus)
3 października 2013 00:00
Michał Szulecki Infomusic.pl
  • Proste interfejsy, dziecinnie proste w konfiguracji
  • Bardzo niska latencja (niższa niż Asio4All)
  • Ilość wejść wystarczająca dla pól-profesjonalnego użytkowania
  • Dla niektórych załączone oprogramowanie
  • Niska cena
  • Bardzo niskie szumy przy nagrywaniu liniowym/mikrofonowym
  • Bardzo biedne sterowniki. Brak jakiegokolwiek procesora efektów
  • Niska jakość jakość wykonania podstawowej wersji M-Track

M-Audio to popularna firma. Produkuje wszelkiej maści sprzęt muzyczny, począwszy od kabli i footswitchów aż po monitory studyjne, syntezatory. W jej ofercie nie zabrakło również interfejsów. Okazuje się, że i na tym polu firma staje na wysokości zadania.

Mowa tu oczywiście o tytułowych M-Trackach. Oba modele są 2-kanałowymi interfejsami audio, podłączanymi do komputera za pomocą złącza USB.

 

M-Track i M-Track Plus - porównanie specyfikacji

Porównując specyfikacje M-Tracka i M-Tracka Plus nie znajdziecie znaczących różnic. Interfejsy posiadają tę niemalże samą ilość gniazd, pokręteł i przełączników. Oba pracują w rozdzielczości 24-bit / 48 kHz. Posiadają 2 wejścia mikrofonowe XLR, wejście insertowe i gitarowe, uruchamiane przełącznikiem Mic / Line i Guitar.

 

[img:4]

 

Obowiązkowo urządzenie posiada zasilanie Phantom oraz przełącznik mono / stereo. Pomiędzy kanałami modele M-Track i M-Track Plus posiadają pasek statusu z szeregiem diod LED-owych, komunikujących połączenie USB, MIDI In / Out, zasilanie Phantom, oraz czterostopniowy miernik poziomu głośności (-20, -6, -3 oraz 0 dB). M-Audio zapewnił również wyjście słuchawkowe oraz wyjścia jack na prawy i lewy głośnik, wejście/wyjście MIDI, natomiast model Plus wyposażony jest dodatkowo w wyjście S/PDIF. Oba urządzenia korzystają również z tych samych sterowników.
 

Podobieństwa i różnice

  M-Track M-Track Plus
 Cyfrowe przetwarzanie audio 24-bit / 48 kHz [img:1] [img:1]
 Monitoring audio z zerową latencją [img:1] [img:1]
 2 wejścia mikrofonowe XLR z możliwością przełączenia na zasilanie Phantom 
[img:1] [img:1]
 2 zbalansowane wejścia liniowe ¼” z przełącznikiem gitarowym [img:1] [img:1] 
 2 inserty TRS ¼"; Wjeście/wyjscie MIDI [img:1] [img:1]
 Koaksjalne wejście/wyjście S/PDIF [img:2] [img:1]
 Wyjście słuchawkowe z niezależnym sterowaniem poziomem [img:1] [img:1]
 Główne zbalansowane wyjscia ¼" ze sterowaniem poziomem [img:1] [img:1]
 Trwała obudowa aluminiowa [img:2] [img:1]
 Ignite firmy AIR [img:1] [img:1]
 Ableton Live Lite [img:1] [img:2]
 Avid Pro Tools Express [img:2] [img:1]
 Zasilanie USB [img:1] [img:1]

 

Załączone oprogramowanie

W kartonie poza M-Trackami znajdziemy załączone oprogramowanie. Oba M-Tracki współpracują z DAW-em M-Audio, Ignite, który można pobrać ze strony producenta. Na płycie, do zwykłego M-Tracka dołączono też Ableton Live 8 Lite, czyli nieco okrojoną wersję popularnego DAW-a. Okrojoną, lecz w pełni funkcjonalną. Szczerze mówiąc, producenci sprzętu muzycznego bardzo często załączają te uboższe wersje popularnego softu do produkcji muzycznej i ich widok nikogo już nie powinien dziwić, cieszyć lub rozczarowywać.

M-Track Plus ma w zestawie innego DAW-a - Pro Tools Express, wyglądającego znacznie uroczyściej z uwagi na dołączony klucz USB, aczkolwiek będącego również jedynie uboższą wersją Pro Toolsa.

 

[img:7]

[img:8]

 

Wygląd zewnętrzny - porównanie

Jak wspominałem wyżej, interfejsy są do siebie podobne wewnętrznie, a co je różni na pierwszy rzut oka, to jakość wykonania. Obudowa zwykłego M-Tracka jest plastikowa, jego kształt jest bardzo prosty i w zasadzie interfejs ten nie prezentuje się jakoś specjalnie ponętnie. M-Track Plus jest nieco większy i cięższy od swojego brata.

Jak wiele innych urządzeń M-Audio, posiada czarną, aluminiową obudowę o zaokrąglonym kształcie z wyraźnym, sporym logiem firmy dumnie widniejącym z przodu urządzenia. Jeśli chodzi o elementy interaktywne, takie jak pokrętła, przełączniki, zostały one w obu przypadkach zrobione z tego samego materiału, stawiają ten sam opór. Nie miałem przeciwskazań - nic się nie zacina, nie skrzypi, nie hałasuje.

 

[img:5]

[img:6]

 

Jedynie jakość wykonania obudowy ekonomicznego M-Tracka pozostawia trochę do życzenia. Moim zdaniem warto jest wydać te 200 zł więcej na wersję Plus i nie martwić się, ze interfejs zostanie mechanicznie uszkodzony w trakcie transportu. Droższa wersja sprawia wrażenie bardzo trwałej i na pewno ciężko będzie ją przypadkiem uszkodzić. Nie byłbym tego tak pewny jeśli chodzi o tańszą wersję podstawową.

 

Próbka możliwości M-Audio M-Track:

 

Działanie M-Tracków w systemie

Po podłączeniu M-Tracków do komputera, system wykrywa je automatycznie i sam instaluje potrzebne sterowniki. Ze strony producenta możemy pobrać dedykowane sterowniki (uniwersalne dla obu modeli) i muszę szczerze przyznać, że nie spodziewałem lawiny funkcji, lecz najbardziej prymitywnego procesora efektów, zawierającego choćby equalizer czy kompresor. Rozczarowałem się.

Sterowniki dają jedynie możliwość wyboru jakości próbkowania (44 100 Hz oraz 48 000 Hz) oraz rozmiar bufora (128, 256, 512, 1024, 2048 oraz 4096 sampli). Szkoda. Fakt ten rekompensuje bardzo niska latencja, jaką stwarza urządzenie. M-Audio M-Track wygrał na tym polu z Asio4All, tracąc 4 ms.

 

Podsumowując…

Różnica w cenie między M-Trackiem i M-Trackiem Plus jest w zasadzie niewielka. M-Track kosztuje około 300 zł, natomiast M-Tracka Plus kupimy już za 550 zł. Nie jest to wygórowana cena za te urządzenia. Są one idealne dla kogoś, kto amatorsko lub pół-profesjonalnie uprawia muzykę. W dodatku, zwykły model M-Tracka, pomijając walor estetyczny, jest bardzo porządnym interfejsem muzycznym w bardzo niskiej cenie. Jest to na pewno opcja do rozważenia przy organizowaniu sobie przestrzeni produkcyjnej.

Ocena końcowa: [img:9] [img:9] [img:9] [img:9] [img:10]

 

Galeria zdjęć M-Audio M-Track & M-Track Plus

 

[img:12]
 

Gdzie kupić?

M-Audio M-Audio www.m-audio.com

Dystrybucja w Polsce:

AUDIOSTACJA

adres:
ul Kolejowa 93/95 05-092 Łomianki

Sklepy muzyczne > M-Audio rozwiń listę sklepów

Pytania i komentarze odnośnie sprzętu

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2018
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz