TEST: Kolumny aktywne DNA PLX 12

Jakość, brzmienie, prostota obsługi i doskonała cena - czyli DNA PLX-12 w skrócie Autor: Mikołaj Pawlak • 20 marca 2020
DNA PLX 122.199 zł
20 marca 2020 14:31
Mikołaj Pawlak Realizator dźwięku Dostarczył Music Express ul. Kuchary 48 99-314 Krzyżanów
 • Duża moc wyjściowa
 • Dobre, przemyślane brzmienie
 • Wydajny wzmacniacz klasy D bez wentylatorów
 • Prosta obsługa
 • Mnogość wejść i możliwość podłączenia mikrofonu
 • Wbudowane podbicie basów i filtr do użycia z subwooferem
 • Otwory montażowe do podwieszenia kolumny
 • Jeden uchwyt do przenoszenia
 • "Szorstka" powłoka (aczkolwiek bardzo wytrzymała - więc coś za coś)

Rynek kompaktowych, aktywnych kolumn nagłośnieniowych rozwija się nieustannie, a na światło dzienne wystawiane są coraz to bardziej nowoczesne, wydajne i mobilne konstrukcje. Wszystko to sprawia, że świat profesjonalnych rozwiązań nagłośnieniowych staje się coraz to bardziej dostępny dla przeciętnych użytkowników, którzy inwestując nawet niewielką kwotę mogą otrzymać całkiem dobre wyniki.

Pierwsze wrażenie

Nie inaczej jest z kolumną DNA PLX-12, która miesiąc temu trafiła w moje ręce z rąk sklepu Music Express. To dość klasyczna, dwudrożna konstrukcja wyposażona w 12-calowy głośnik średnio-niskotonowy z 2-calową cewką i 36 mm driver. Całość zamknięta została w solidnej, drewnianej obudowie, która pokryta jest wytrzymałą, aczkolwiek dość szorstką, średnio przyjemną w dotyku powłoką. Nie byłoby to dużym problemem, gdyby nie to, że uchwyt do przenoszenia jest tylko jeden - umiejscowiony na górze kolumny. Przez to przez większość czasu musimy sobie pomagać "przytulając" kolumnę - np. podczas wstawiania na statyw. Możemy to oczywiście zrobić samemu, bo całość jest dosyć lekka - około 17kg, natomiast jeszcze jeden uchwyt, na boku z pewnością by nie zaszkodził. Na pochwałę zasługuje fakt, że producent umieścił liczne punkty montażowe, dzięki czemu PLX-12 może być wykorzystana do instalacji. Jak na tego typu konstrukcję przystało, kolumna posiada ścięcie jednej ze ścianek umożliwiające użycie całości jako odsłuchu scenicznego. Mocny, stalowy grill chroni przetworniki przed uszkodzeniem. Oczywiście od spodu znalazło się pojedyncze, standardowe 35 mm mocowanie na statyw.

 

[img:1]

 

Jak na kolumnę aktywną przystało, na pokładzie znalazł się wzmacniacz klasy D i prosty system DSP. Jak podaje producent kolumna dostarcza (w peaku) około 1500W. Jeżeli brać pod uwagę, że skuteczna moc ciągła wyniesie około połowę tego to i tak jest to bardzo dobry wynik! Wraz z wydajnymi przetwornikami potrafi to stworzyć ciśnienie akustyczne na poziomie 124 dB (mierzone w odległości 1 metra). Takie wartości potrafią już skutecznie "zatrząść" ziemią i otoczeniem, szczególnie, jeśli brać pod uwagę pasmo przenoszenia - PLX-12 pracuje od 60 Hz do 20 kHz z miejscowym spadkiem -3dB. Dzięki temu, przynajmniej w niektórych sytuacjach możemy zrezygnować z użycia subwoofera.

Zwrotnica ustawiona jest w skutecznym punkcie 1.8 kHz bez nadzwyczajnie wyczuwalnego momentu przejścia, które jest łagodne. Wzmacniacz nie posiada wentylatorów - co oznacza, że nie wydaje z siebie żadnych dodatkowych dźwięków oprócz tych, które sami mu wyślemy :)

 

[img:2]

[img:4]

 

Wejścia / wyjścia

System wejść i wyjść, jak i DSP jest bardzo prosty i czytelny. Według mnie to ogromna zaleta, ponieważ nie każdy ma czas, lub umiejętności, aby korzystać z zaawansowanych systemów - a podejrzewam, że w taki rynek jest ta konstrukcja wycelowana. Mamy tutaj sekcję wejść podzieloną na dwie części. INPUT A to zestaw gniazd stereo RCA i combo XLR. Z kolei INPUT B to combo XLR z przełącznikiem MIC/LINE. Oznacza to, że do tego wejścia można podłączyć również mikrofon. Ogromnym plusem są gniazda wejściowe firmy Neutri (typu combo). 

Każde z wejść posiada osobną regulację głośności. Taką posiada też miks wszystkich wejść, którą możemy traktować jako globalną regulację głośności dla kolumny, oznaczoną jako "LEVEL". Kolumna DNA PLX-12 posiada także jedno wyjście XLR. Tutaj możemy wybrać, czy chcemy, aby pojawił się tam “sklonowany” sygnał z wejścia A, lub miks wejść A i B. W zakresie przełączników, to mamy także opcję podbicia basów oraz wybrania, czy kolumna ma pracować szerokopasmowo (FULL RANGE) lub z subwooferem (WITH SUB). Ta druga opcja obcina niskie pasmo w punkcie 100 Hz. Gdyby sygnał był zbyt wysoki to zadziała wbudowany limiter, którego zadaniem jest chronić przetworniki i wzmacniacz przed uszkodzeniem.

 

[img:3]

 

Jeżeli zdecydujemy się użyć kolumn jako odsłuchów, to musimy wziąć pod uwagę jedną rzecz. Ten model posiada falowód, który generuje pokrycie dźwiękiem w zakresie 90 stopni horyzontalnie i 50 stopni wertykalnie - czyli typowo, pod użycie na statywie lub np. na subwooferze. Gdy położymy kolumnę w pozycji monitorowej to to pokrycie się nie zmieni, ponieważ falowód jest nieodwracalny. Będziemy wówczas grali bardzo szeroko “pionowo” i bardzo wąsko “poziomo”. Musimy więc tak ułożyć kolumny, aby odpowiednio pokryć dźwiękiem dany obszar i zapewnić muzykom odpowiedni odsłuch.

 

[img:6]

[img:7]

 

Brzemienie

Czas teraz przejść do brzmienia. Moim zdaniem jest to produkt, który zadziwia od pierwszych chwil odtwarzania muzyki. Mamy tutaj dość mocne podbicie najniższych częstotliwości, które pozytywnie zaskakuje. Zastosowany 12-calowy przetwornik to niezwykle wydajna jednostka, która dobrze współpracuje z wbudowanym wzmacniaczem. To z pewnością nie jest wynik przypadku, a raczej poświęconego czasu na precyzyjne dostrojenie całości jeszcze na etapie projektowania. Tony wysokie również są wyeksponowane, lecz nie jazgotliwe, za co też odpowiada częściowo (i dość sprytnie) przycięty środek w najbardziej “kłopotliwych” zakresach częstotliwości. Dzięki temu całość jest praktycznie od razu gotowa do użytku bez potrzeby wykonywania większych manewrów na konsolecie. Myślę, że to znów etap świadomego projektowania, a nie przypadku - z pewnością użyty falowód był tworzony pod tę konkretną obudowę i przetworniki. Tylko takie działanie pozwoli uzyskać odpowiednie brzmienie - bo umówmy się, korygować “błędy” w oprogramowaniu DSP można tylko do pewnego stopnia. Sztuką jest stworzyć coś, co zagra odpowiednio po pierwszym podłączeniu, pamiętając jednocześnie o jakiej półce cenowej mówimy!

W “uszy” rzuciła mi się tylko jedna wada - wysokie tony traciły nieco na klarowności przy maksymalnych poziomach głośności. To były jednak wartości graniczne i mogło to być raczej działanie wbudowanego limitera, który dynamicznie reagował na materiał, chroniąc czuły driver HF na uszkodzenie. Brakuje mi też dedykowanego ustawienia do użycia w pozycji monitorowej. Wielu konkurencyjnych producentów udostępnia tego typu preset, który obcina nieco niskie pasmo i tłumi problematyczne częstotliwości, które uwydatniają się podczas takiego ułożenia kolumny.

 

[img:5]

[img:8]

 

Podsumowanie

Podsumowując - nie do końca mam się do czego przyczepić. DNA PLX-12 to (biorąc pod uwagę próg cenowy) bardzo ciekawa propozycja dla każdego, kto szuka mocnej, wytrzymałej i kompaktowej kolumny nagłośnieniowej. Dobre brzmienie “out of the box” i łatwość obsługi sprawią, że praktycznie każdy poradzi sobie z jej ustawieniem. Z kolei drewniana obudowa pokryta poliuretanową powłoką ma szansę zapewnić jej długie lata pracy. Sądzę, że kolumna PLX-12 poradzi sobie jako główne nagłośnienie dla zespołów muzycznych, DJ-ów, podczas wystąpień i konferencji, a także różnego rodzaju eventów i wszelkiego typu imprez okolicznościowych. Wszystko to sprawia, że DNA PLX-12 to godny konkurent dla wielu - czasami droższych pozycji od “renomowanych” producentów. Polecam udać się osobiście do siedziby firmy Music Express, gdzie na obszernym stanowisku można osobiście posłuchać większość modeli kolumn DNA. Myślę, że jest to propozycja godna uwagi. 

Warto także wspomnieć, że ta kolumna posiada swojego większego brata, PLX-15, który różni się wyłącznie przetwornikiem nisko-średnio tonowym.

 

Specyfikacja techniczna:

 
 • Konstrukcja: dwudrożna
 • Przetworniki: LF 12" (2"), HF ciśnieniowy 36 mm
 • Pasmo przenoszenia: 60 Hz - 20 kHz (-3 dB)
 • Max. SPL @ 1m: 124 dB
 • Wzmacniacz: klasy D, 1500W
 • Crossover: 1.8 kHz
 • Pokrycie: 90 H * 50 V
 • Złącza: (2) XLR/TRS Combo Jack, (1) Stereo RCA, (1) XLR Wyjście Link
 • Wymiary: 60 × 36 × 35 cm
 • Waga: 17 kg

 

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2018
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz