TEST kontrolera Denon MC2000
Autor: Adam Cyzman • 29 października 2012- Łatwość instalacji i konfiguracji
- Interfejs audio
- Solidna Budowa
- Brak wskaźników wysterowania sygnału
- Niektóre ograniczenia DJ INTRO
Po udanych i dobrze przyjętych kontrolerach Denon DN-MC6000 i MC3000 japoński producent prezentuje kolejny, tym razem najmniejszy i najtańszy w ofercie kontroler all-in-one. MC2000 jest kontrolerem przeznaczonym dla DJ'ów zaczynających zabawę z muzyką oraz domowych hobbystów. Jest bardzo prosty zarówno w obsłudze jak i samej instalacji i konfiguracji.
Konstrukcja
Mimo że MC2000 jest stosunkowo tanim kontrolerem, w kwestii wykonania nie ustępuje droższym Denonom. Konstrukcja jest zwarta, ale waży całkiem sporo, ze względu na fakt wykonana z metalu. Jogi, knoby i cupfadery osadzone są pewnie. Kontroler jest w pełni mobilny, zasilany wyłącznie z portu USB. Mimo niewielkich wymiarów na MC2000 operuje się zaskakująco dobrze, bowiem nie mamy tutaj upchanych mnóstwa przycisków koło siebie. Wiąże się to z tym, że MC2000 zostało zaprojektowane do ścisłej współpracy z softem Serato DJ INTRO, który sam w sobie jest mało skomplikowany i oferuje tylko najpotrzebniejsze do skutecznego grania opcje. Do MC2000 podłączymy mikrofon, a także jedno urządzenie liniowe, głośność urządzeń regulowana jest z tylnej ścianki kontrolera. Najważniejsze, że te urządzenia podłączamy do MC2000 bez żadnego kombinowania i ustawień w sofcie.
Jogi
Jogi przeniesiono wprost z większych MC6000 i MC3000. Są niewielkich rozmiarów, ale ważą odpowiednio i zaskakująco dobrze się nimi operuje. Duża w tym zasługa świetnego mapowania w samym Serato DJ INTRO. Jakkolwiek dziwnie by to brzmiało, dzięki dokładnemu mapowaniu da się na nich wyłapać vinylowego ducha. W trybie VINYL można pokusić się o proste skrecze, które powinny wychodzić bez problemu. Jogi reagują na dotyk a ich czułość można regulować w 9 stopniowym zakresie. Procedura opisana jest w instrukcji, niemniej w moim przypadku domyślne ustawienia czułości sprawdziły się wyśmienicie. Samo dokręcanie prędkości utworów również nie sprawia problemów na Jogach, zresztą zawsze w pogotowiu mamy charakterystyczne dla Denona klawisze Pitch Bendu.
Sekcja odsłuchu
Odsłuch w MC2000 jest rozwiązany bardzo klasycznie, a więc mamy 2 knoby, jeden odpowiadający za głośność, drugi za stopień CUE do MASTER. Pochwalić należy optymalne położenie knobów odpowiedzialnych za głośność, które znalazły się na skrajnej lewej stronie urządzenia.
Serato DJ INTRO
Jest to software przeznaczony dla najprostszych kontrolerów. Jego dużą zaletą jest łatwa obsługa i brak jakikolwiek problemów konfiguracyjnych. Instalujemy oprogramowanie z płyty, podłączamy kontroler pod USB i na tym właściwie kończy się konfiguracja. Żadnych ustawień routowania kanałów, wybierania interfejsów, wczytywania mapowań – czyli kwestii znanych chociażby z konfiguracji kontrolerów pod Traktorem. Wszystkie funkcje MC2000 w Serato DJ Intro po podłączeniu są doskonale zmapowane i gotowe do użycia.
O prostoście samego DJ INTRO świadczy fakt, że w menu konfiguracyjnym programu, znajdziemy zaledwie garstkę opcji, wśród których wymienić można zmianę charakterystyki cięcia crossfadera.
DJ INTRO oferuje użytkownikom miksowanie z 2 decków, podstawowy efektor, sampler, a także funkcje synchronizacji.
Pogląd tracków w DJ INTRO dostępny jest w dwóch opcjach widoku. W jednym z nich waveformy ułożone są poziomo, w drugim charakterystycznym dla Serato mamy drabinki ustawione obok siebie. Wybór zależy od preferencji, niemniej ułożenie waveformów bezpośrednio obok siebie znacząco ułatwia wyrównywanie tempa. Na stałe mamy też dostępny podgląd widma całej ścieżki. Samo DJ Intro w kwestii graficznej jest spartańskim softem, podobnie jak klasyczne Serato Scratch Live. Surowa oprawa gwarantuje za to doskonałą przejrzystość, zmniejsza wymagania i obciążenie komputera oraz zapewnia najwyższą stabilność.
Ładowanie plików odbywa się z poziomu przyjaznego i intuicyjnego browsera. Po wrzuceniu tracka na deck za pierwszym razem jest on przez moment analizowany żeby wyświetlić pełny waveform oraz wyłapać tempo do synchronizacji.
SYNC
Synchronizacja w Serato działa tak jak w każdym innym sofcie, a więc absolutnie nie można na niej polegać w 100%, zawsze trzeba w pogotowiu mieć własny słuch. W przypadku numerów klubowych na SYNC jest standardowo najlepiej, w przypadku innych gatunków bywa różnie. Jeżeli jednak jesteśmy pewni, że numery mamy zanalizowane poprawnie, spokojnie można korzystać z softwarowej synchronizacji. W innych przypadkach dokładne waveformy pomogą nam wizualnie w doborze odpowiedniego tempa.
Hot Cue/Loopy
Z MC2000 mamy łatwy dostęp do loopów, zarówno automatycznych jak i manualnych. Niestety te automatyczne w DJ Intro ograniczono tylko do 1,2,4 lub 8 bitowych. Dla każdego tracka możemy też w łatwy sposób ustawić do 4 punktów CUE, które ustawiamy i kasujemy bezpośrednio z poziomu kontrolera.
Sampler
Te same przyciski, które służą do odpalania punktów CUE w trybie samplera służą do odpalania sampli. Na moduł samplera w DJ Intro składają się tylko 4 banki i są one niezależne od decków. Znaczy to tyle, że nie ważne jest z którego decka na MC2000 odpalamy sample, bo przyciski są przypisane do tych samych 4 banków. Głośność sampli możemy regulować również z poziomu kontrolera.
Efektor
Efektory w DJ INTRO zawierają podstawowe 6 efektów, wszystkie standardowe, takie jak klasyczne filtry, echo czy flanger. Na MC2000 znajdziemy 2 sekcje FX do sterowania efektami, po jednej na każdy deck. W każdej sekcji FX pod ręką możemy mieć 3 różne efekty na każdym decku, kontrolowane w bardzo prosty sposób natężeniem WET/DRY niezależnym dla każdego z efektów. Osobny KNOB w każdym efektorze reguluje parametr TIME dla wszystkich efektów. Jest to bardzo prosta, ale też skuteczna i przyjemna kontrola.
MC2000 a nowe SERATO DJ
DJ INTRO zaplanowany został jako najprostszy soft, dla początkujących DJ'ów, jednak Serato ewoluuje i już w listopadzie 2012 zaprezentuje nowe SERATO DJ (które zastąpi dotychczasowe ITCH i będzie odpłatnie dostępne dla użytkowników DJ INTRO). Denon MC2000 dostanie swoją wersję w pierwszej kolejności już 12 grudnia 2012. Z dotychczasowej funkcjonalności na pewno nic nie zniknie, dojdą za to kolejne elementy, takie opcja nagrywania, czy rozbudowany efektor.
Podsumowując
Denon MC2000 jest podstawowym, nieskomplikowanym i łatwym w obsłudze kontrolerem. Nie da się ukryć, że nie jest to kontroler o największej funkcjonalności. Brakuje mu kilku elementów do pełni szczęścia, nie pokuszono się o między innym o wskaźniki wysterowania sygnału, nagrywanie setów będzie problematyczne, bowiem DJ INTRO takiej opcji nie oferuje. Niemniej, MC2000 jest taki jaki miał być, czyli profesjonalnie wykonany przy stosunkowo niewielkiej cenie. Ważna jest także prostota obsługi i konfiguracji. Z MC2000 dostajemy także legalny w pełni sprawny soft, który Serato ciągle rozwija i już niedługo za darmo zaoferuje nową jego wersję.