WYWIAD: Piotr Kardas

Rozmowa z autorem książki Homerecording Level Up. 22 czerwca 2016
22 czerwca 2016 11:00

https://www.infomusic.pl/img/autorzy/MC44NTY2MDQwMCAxNDQ0NjQxNzk1.jpgLipiec to nie lada gratka dla wszystkich tych, którzy dopiero rozpoczęli swoją przygodę z rejestracją dźwięku w domowym zaciszu. Z początkiem przyszłego miesiąca do sklepów w całej Polsce trafi książka „Homerecording Level Up" autorstwa Piotra Kardasa - czynnego producenta muzycznego i realizatora dźwięku. Czy domowe studio może realizować wielkie projekty? Odpowiedź w rozmowie poniżej.

 

„Homerecording Level Up” jest już twoim drugim poradnikiem dla producentów muzycznych i realizatorów dźwięku. Jaki był tym razem powód jego napisania?

Piotr Kardas: Dziedzina produkcji muzycznej i realizacji dźwięku to niezwykle obszerny temat. Istnieje szereg narzędzi, technik, sposobów pracy, bogata terminologia. Najważniejsze aspekty pracy w domowym studio muzycznym poruszyłem w pierwszej publikacji, jednak temat na pewno nie został wyczerpany. Sporo czytelników pisało do mnie, aby rozszerzyć pewne treści zawarte w pierwszej książce lub dodać takie, które ich niezwykle interesują. Było to świetną motywacją do działania. Starałem się, aby wszystkie te tematy zostały poruszone w nowej publikacji. Efektem jest kolejna książka, która pozwala wskoczyć na wyższy poziom pracy z dźwiękiem.

 

Piszesz prostym i zrozumiałym językiem o skomplikowanych tematach. Jak ty doskonalisz swój warsztat i zdobywasz wiedzę?

Dziękuję za miłe słowa. Staram się jak najtrafniej opisać poruszaną tematykę. Wiem, że trudno jest przekazać wiedzę czy właściwie podać informacje. Staram się zachować równowagę między językiem zrozumiałym dla początkujących i średnio zaawansowanych a takim, który jest wystarczająco precyzyjny również dla moich kolegów zawodowców.

Dbam o to, aby doskonalić swój warsztat w każdym aspekcie produkcji muzycznej – począwszy od mojego instrumentu, czyli pianina, poprzez produkcję, realizację aż do miksu i masteringu. Zawsze fascynowało mnie kompleksowe podejście do tworzenia muzyki. Ciągle szukam informacji, analizuję je i konfrontuję z innymi. Wnioskami dzielę się w moich publikacjach.

 

Co pomaga zostać realizatorem dźwięku czy producentem muzycznym?

Czynniki, które moim zdaniem w dłuższej perspektywie są kluczowe, to entuzjazm i czerpanie radości z tego, co się robi. Nie można ich zatracić. Do tego dochodzą: środowisko, samozaparcie, cierpliwość, konsekwencja. Jak w każdym fachu, potrzeba kilku lat intensywnej pracy, aby osiągnąć pewien poziom. Na pewno nie można się zrażać. Co jeszcze jest ważne? Pomaga wiedza z dziedziny akustyki i teorii muzyki. Gra na jakimś instrumencie. Kształcenie słuchu. Dbanie o słuch. Świadomość roli poszczególnych etapów produkcji muzycznej. Traktowanie narzędzi jako środka do celu. Dbanie o szczegóły.

 

<span class='zdjecie center'><img width='625' height='300' src='/img/artykuly/zdjecia/MC42MjM4MDcwMCAxNDc2MTg2NjQx.jpg' alt='[img:1]' /></span>

 

Masz kontakt z wieloma realizatorami dźwięku i studiami nagrań, od amatorskich po profesjonalne. Jakiego typu studia nagraniowe mają obecnie największy potencjał?

Studia nagraniowe podzieliłbym na trzy kategorie. Małe, projektowe, postprodukcyjne. Do tej kategorii zaliczam również domowe studia nagraniowe. Następnie średnie, już z live roomem, możliwością nagrywania wielośladowego. Duże, z konsoletą studyjną i outboardem oraz zapleczem. Wszystkie są potrzebne. Oczywiście coraz trudniej utrzymać się dużym obiektom przy coraz niższych budżetach. Wiele zespołów przygotowuje płytę w domowych warunkach, a następnie udaje się do ekskluzywnego studia na tydzień, może dwa - w zależności od budżetu - by nagrać materiał. Mało kogo w Polsce stać na to, by tak jak Muse wynająć studio i przez trzy tygodnie traktować je jako salę prób, a kolejne dwa miesiące nagrywać tam płytę. Średnie studia są bardziej przystępne cenowo i tutaj nagrywa się mnóstwo longplayów. Małe rosną w siłę, ponieważ technologia sprawiła, że jeszcze nigdy dotąd nie oferowały tak wysokiej jakości nagrań. Potencjał mają jednak przede wszystkim takie studia, w których pracuje realizator z dobrym słuchem czy kreatywny producent. Sprzęt i zaplecze są oczywiście ważne, ale wśród muzyków rośnie świadomość. Coraz częściej szukają przede wszystkim odpowiedniego człowieka.

 

Czy mini studio może realizować mega projekty?

Dzisiaj różnice brzmieniowe wynikające stricte z jakości posiadanego sprzętu nie mają już takiego znaczenia jak kiedyś. Jakość tworzy przede wszystkim człowiek. Programy DAW mają niemalże identyczne funkcje i narzędzia. Wirtualne instrumenty i pluginy audio są już naprawdę na wysokim poziomie. Stąd też popularność homerecordingu, ponieważ niewielkim nakładem pieniędzy, czasu i energii jesteśmy w stanie stworzyć przyzwoicie brzmiącą produkcję. Odpowiednio zaprojektowane mini studio może dzisiaj z powodzeniem realizować duże projekty. Obecnie podczas produkowania płyty powszechne są sytuacje, gdy ślady rejestruje się np. w wielkim studio typu Abbey Road, dysponującym świetną akustyką i sprzętem. Potem taki materiał ląduje w domowym studio producenta, który posiada jedynie bliskie pole odsłuchowe i tak miksuje i masteruje płytę.

 

Czy przewidujesz zorganizowanie warsztatów z realizacji dźwięku albo produkcji muzycznej w Polsce?

Wśród domowych zajawkowiczów produkcji muzycznej dostrzegam rosnącą potrzebę odkrycia tajników pracy w profesjonalnym studio nagraniowym. Planuję na jesień tego roku organizację warsztatów właśnie w takich warunkach. Bardzo możliwe, że zaproszę też do współpracy innego realizatora. Jeśli tylko będą odbiorcy, z przyjemnością będę to kontynuował.

 

Jaki jest nakład i dostępność twoich książek w Polsce oraz plany na przyszłość?

Nakład to kilka tysięcy egzemplarzy. Książki drukowane są dostępne w sieci Empik oraz w około 40 sklepach muzycznych w całej Polsce, jak również w kilku księgarniach muzycznych. Większość sklepów prowadzi też sprzedaż internetową, więc nawet jeśli ktoś nie ma na miejscu punktu sprzedaży, nie powinien mieć problemu z nabyciem książek. Wersje elektroniczne moich książek są dostępne jedynie na stronie internetowej wydawnictwa www.homerecording4all.com.

Jeśli chodzi o plany wydawnicze, to kolejna książka powinna ukazać się jeszcze w tym roku. Jestem już w trakcie prac. Następnie bardzo chciałbym, aby okoliczności pozwoliły na odkurzenie mojej szuflady muzycznej i skompilowanie płyty producenckiej. To mój cel na przyszły rok.

 

Czytaj także: "Homerecording Level Up" - Druga część bestsellera wkrótce w sprzedaży

[img:1]

 
Pozostałe wywiady
WYWIAD: Piotr Metz - Mam wrażenie, że dziś muzyka jest raczej jednorazową chusteczką, którą po wytarciu nosa wyrzucamy do kosza. Z tym się nie zgadzam, buntuję się. Czy wygram? Mam wątpliwości, ale próbuję - mówi Piotr Metz, dziennikarz, szef muzyczny... WYWIAD: Praca z Natalią Kukulską - Sławek Gładyszewsk Natalia Kukulska to jedna z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych piosenkarek w Polsce. Znana przede wszystkim jako wokalistka, zajmuje się także tworzeniem tekstów i produkcją muzyki. Natalia zaczęła występować... WYWIAD: Simon Phillips Mieliśmy okazję porozmawiać z Simonem Phillipsem - legendarnym perkusistą, który przyleciał do Polski aby poprowadzić warsztaty, które niedawno odbyły się w warszawskim Hard Rock Cafe. Zapraszamy do oglądania i lektury!     Mateusz... Marcin Olszok - Behringer X32 okiem realizatora dźwięku O początkach z realizacją dźwięku, zaletach Behringera X32, algorytmach efektowych oraz udziale konsolety w brzmieniu koncertu rozmawiamy z Marcinem Olszokiem - realizatorem dźwięku zespołu Carrantuohill.   Cześć Marcin. Rozmawiamy w... WYWIAD: Andrzej Nowak | TSA, Złe Psy - Ja się nie przebieram, nie udaję nikogo. Nie robię kompozycji na siłę lub z komputera żeby tylko nagrać płytę. Jeśli coś czuję, wtedy komponuję i to się dzieje pod wpływem chwili - opowiada Andrzej Nowak, założyciel i lider zespołów... Krzysztof Kucharczyk - Behringer X32 okiem realizatora dźwięku Krzysztof Kucharczyk, realizator dźwięku takich zespołów, jak Rhiannon Celtic Band, Spare Bricks, Szymon Chodyniecki, Ann Pham czy Breslauer Cocktail dołaczył do grona użytkowników konsolety Behringer X32. Mieliśy okazję porozmawiać z... WYWIAD: Maciej Grochocki - Behringer X32 okiem realizatora Maciej Grochocki to kolejny użytkownik cyfrowej konsolety Behringer X32. Przy okazji jednej z prób zapytaliśmy go o początki współpracy z zespołem Chemia, powody dla których lubi pracować na X32 oraz o przewagę cyfry nad analogiem.  ... WYWIAD: Tommy Emmanuel przed koncertem w Gdańsku! [VIDEO] Tegoroczna trasa koncertowa Tommy'ego Emmanuela rozpoczęła się od czterech koncertów w Polsce. Mieliśmy okazję porozmawiać z muzykiem tuż przed koncertem w gdańskiej Filharmonii Bałtyckiej, który odbył się 21 marca.
Copyright © INFOMUSIC 2018
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz