Prezentacja systemu liniowego RCF HDL26-A
Autor: Mikołaj Pawlak • 15 października 2020

RCF HDL26-A to pierwsza małoformatowa „liniówka”, do której postanowiłem zarejestrować recenzję. Nie tylko z powodu ich obecności u mojego progu, ale też z powodu niesamowitych funkcjonalności i mnogości różnorakich ustawień, które pozytywnie zaskakiwały mnie w każdym momencie ich odkrywania.
Moja ogromna ciekawość tych modułów została skutecznie zaspokojona dzięki ogromnej uprzejmości Polskiego dystrybutora RCF - firmy Arcade Audio, która zgodziła się wypożyczyć zestaw aż 8 sztuk do swobodnego przetestowania. Więc jakże by tu nie skorzystać?
Zobacz test video RCF HDL26-A:
HDL26-A jest nieco bardziej rozbudowanym bratem systemu HDL6. Wyposażony został w dwa, 6-calowe przetworniki niskotonowe i jeden, 3 calowy tytanowy driver kompresyjny. Łączy się to bezpośrednio z 4 ścieżkowym falowodem i systemem FiRPHASE, który odpowiada za niemal perfekcyjne zestrojenie ze sobą wszystkich elementów kolumny. Całość napędza wzmacniacz klasy D, który dostarcza 700 W do sekcji niskotonowej i 300 W do drivera wysokich częstotliwości. Razem mamy 1000 W mocy znamionowej, czyli - biorąc pod uwagę wymiary kolumny - bardzo przyzwoicie.
Gdy mamy już system liniowy, trzeba pomyśleć o tym, jak bezpiecznie go użyć. Do tego służy rama montażowa, czyli po angielsku flybar. Nie jest to jednak zwyczajna rama do podwieszania, z którą mamy do czynienia przy większości systemów liniowych. RCF udostęnia model FL-B, który jest ramą wielofunkcjonalną. W tradycyjnym zastosowaniu podwieszania korzystamy tam z szekli, którą wpinamy na listwę z otworami montażowymi. Robimy to po wykonaniu odpowiednich obliczeń w programie predykcyjnym. Tutaj trzeba dodać, że dla obliczania systemów RCF dedykowany jest program Easy Shape Designer, który - po wprowadzeniu odpowiednich danych - dosłownie powie nam dokładnie w którym miejscu wpiąć szeklę i jakie kąty ustawić na poszczególnych kolumnach.
Do zestawu otrzymujemy też akcesoria do ustawienia ramy w pozycji ground - stack, na statywie kolumnowym i wkręcany na subwoofer ze standardowym, gwintowanym otworem. HDL26-A posiada także bardzo rozbudowany, wbudowany system RDNet, który umożliwia przejęcie zdalnej kontroli nad całym zestawem modułów - kontrolując i monitorując każdy z osobna z poziomu komputera.
Specyfikacja techniczna:
- Pasmo przenoszenia: 55 Hz ÷ 20.000 Hz
- Max SPL @ 1m: 133 dB
- Kąt rozproszenia: 100° × 10°
- Driver: 1 × 1.5" neo, 3.0" cewka
- Woofer: 2 × 6.0" neo, 2.0" cewka
- Częstotliwość crossovera: 750Hz
- Zabezpieczenia: Termiczne, RMS
- Regulatory: Preset, RDNet bypass
- RDNet: Tak
- Moc całkowita: 2000 W Peak, 1000 W RMS
- Wysokie pasmo: 600 W Peak, 300 W RMS
- Niskie pasmo: 1400 W Peak, 700 W RMS
- Chłodzenie: Konwekcyjne
- Materiał obudowy: Kompozyt PP
- Hardware: Zawiesia do klastrowania
- Uchwyty: 2 boczne
- Grill: Stalowy
- Kolor: Czarny/Biały
- Wymiary: 237 × 470 × 377 mm
- Waga: 13.5 kg
- Wymiary opakowania: 260 × 550 × 425 mm
- Waga z opakowaniem: 14.9 kg