Ecler IC 6 Plus oraz IC 8 Plus - test głośników instalacyjnych

Autor: Daniel Bigaj • 21 sierpnia 2014
Ecler ic 6 plus
Ecler ic 8 plus
21 sierpnia 2014 11:37
Daniel Bigaj Dostarczył Phono Media ul. Botaniczna 44 04-543 Warszawa
 • Uniwersalność
 • Budowa nie rzucająca się w oczy
 • Łatwy montaż
 • Czyste brzmienie
 • Jakośc wykonania zachęca do kupna

Na łamach INFOMUSIC kolejny produkt hiszpańskiego producenta, firmy ECLER. Tym razem będą to głośniki sufitowe, instalacyjne z serii IC Plus, a konkretnie modele IC6 Plus i nieco większy IC8 Plus. Przyjrzymy się dokładnie temu, co oferuje ECLER.

Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy jest, jak zawsze u tego producenta, sposób pakowania. Przedmioty znajdują się w dobrze dopasowanej formie ze styropianu, nic nie ma prawa się ruszać samoczynnie podczas transportu. Oprócz samego głośnika w pudle znajdziemy również elementy montażowe (śruby i linkę zabezpieczającą) oraz instrukcję montażu wraz ze specyfikacją. Sam głośnik od góry zabezpieczony jest dodatkowo tekturową wkładką. 

[lupa:1]

[lupa:9]

[lupa:10]

[lupa:11]

 

Dla kogo?

Przede wszystkim puby, hotele, restauracje. Jak każdy wie, nie ma nic gorszego w klubie od mini wieży przy kontuarze. Siedząc przy barze nie da się rozmawiać bo odkręcone na tak zwany full głośniki trzeszczą niemiłosiernie, w tym samym czasie przy ostatnim stoliku dźwięku nie ma już w ogóle. O ile milej i sympatyczniej by się siedziało i rozmawiało, gdyby w każdym punkcie restauracji, delikatnie, nieinwazyjnie, ale za to czysto i równomiernie sączyłaby się muzyka. Zupełnie inaczej mijają minuty w holu hotelowym, kiedy wpadają w ucho przyjemne dźwięki, prawda? Przy odpowiednim wzmacniaczu, matrycy sterującej i przeszkoleniu personelu można swobodnie, używając odpowiedniej do wielkości sali ilości głośników, zorganizować konferencję, zwiększając tym samym atrakcyjność hotelu. Ilość kongresów odbywających się w hotelu, gdzie wszystko dobrze brzmi, przekłada się bezpośrednio na finanse, warto więc zainwestować nieco więcej pieniędzy w lepszy sprzęt np. właśnie firmy ECLER.

A czym charakteryzuje się właśnie ten lepszy sprzęt? Według producenta mamy do czynienia z następującą charakterystyką, dokładniejsza na dole artykułu. IC6 PLus i IC8 Plus wyposażone są w dwudrożne kevlarowe głośniki z magnesem neodymowym, z obracanym tweeterem, wszystko to w łatwej do montażu obudowie, bardzo lekkie, nie wymagające (informacja producenta) narzędzi podczas montażu.

[lupa:2]

[lupa:3]

Na poniższym zdjęciu wyraźnie widać miejsce do wprowadzenia przewodu głośnikowego. Przyznam, że miałem nieco trudności w swobodnym operowaniu ręką wewnątrz, nie wiem. Może mam za dużą? Po odkręceniu klapki, podłączeniu kabelków (nie ma możliwości pomyłki nawet dla średnio przeszkolonej osoby, która potrafi odnaleźć plus) odpalamy dedykowany lub odpowiadający specyfikacji wzmacniacz i słuchamy. Ku mojemu zaskoczeniu dźwięk bardzo wyraźny, precyzyjny, od razu jestem w stanie sobie wyobrazić wcale nie cicho brzęczącą muzykę grającą z podwieszanego sufitu sali konferencyjnej, na bankiecie zwiastującym koniec konferencji, czy też film prelegenta, gdzie muzyka odgrywa ważną rolę. Z pewnością odpowiednia ilość tych głośników, IC 6 Plus i 8 Plus sterowana matrycą, spokojnie mogłaby sobie poradzić z mikrofonami animatora dyskusji czy uczestników panelu, nawet przy dużej powierzchni i sporej liczbie osób. Oczywiście jest to kwestia ilości oraz wyboru odpowiednich miejsc do montażu, jednak tym z reguły zajmują się wyspecjalizowane firmy.

 [lupa:4]

Gramy

Dobrze, więc jak to gra naprawdę? Rzućmy okiem na to, co podaje producent i sprawdźmy. Tutaj podana przez Ecler specyfikacja:

 

Specyfikacja Ecler IC6 Plus:

 • System 2-drożny
 • Konfiguracja głośników Niskotonowy: 6"" kevlarowy Tweeter: 1"" obracany super silk
 • Zakres częstotliwości 65Hz - 22kHz
 • Efektywność 86dB
 • Impedancja 8
 • Moc wzmacniacza 10 - 100W
 • Głębokość otworu montażowego (mm) 105
 • Wymiary (średnica mm) 227 (montaż) ; 270 (ramka)
 • Waga netto 1,5 kg/szt."Specyfikacja Ecler IC8 Plus:

 • System 2-drożny
 • Konfiguracja głośników Niskotonowy: 8"" kevlarowy Tweeter: 1"" obracany super silk
 • Zakres częstotliwości 50Hz - 22kHz
 • Efektywność 86dB
 • Impedancja 8
 • Moc wzmacniacza 10 - 100W
 • Głębokość otworu montażowego (mm) 120
 • Wymiary (średnica mm) 267 (montaż) ; 310 (ramka)
 • Waga netto 2 kg/szt."

 

Zapowiada się dość ciekawie, zobaczymy co pokażą testy. Przemiatanie częstotliwości, szum różowy, piosenki konkretnych wykonawców. I co? IC6 Plus może i zaczyna grać od 65Hz lecz jest to granie słabiutkie, tak naprawdę dopiero 70Hz jest wyraźne i mocne, dźwięk słabnie i zanika już od 16kHz, wyraźnie już od 18kHz. IC8 Plus owszem, gra od 50Hz, ale również do 16kHz/18kHz, powyżej tego dźwięk jest bardzo, bardzo cichutki, podobnie jak w IC6 Plus. Same basy brzmią dość twardo, jednak już po założeniu obudowy, czyli tak jak powinno to być zmontowane do pracy, pojawia się przyjemniejsze brzmienie tych dolnych częstotliwości. Środek i górka bardzo ostre, oczywiście mówimy o ustawieniu eq w pozycji neutralnej. Mimo tego słucha się tych głośników bardzo przyjemnie, czysto. Podczas znacznego podkręcenia głośności nie zauważamy wyraźnych zniekształceń, nic nie trzeszczy, słowa są wyraźne. Po podłączeniu mikrofonu również daje się usłyszeć wyraźną ostrość dźwięku, co akurat będzie bardzo przydatne podczas wszelkiego rodzajów eventów.

Wydaje mi się, że jeśli chodzi o systemy instalacyjne, najważniejszą cechą jest przejrzystość i czystość dźwięku, nieco mniej ważna jest jego barwa. I te właśnie cechy serii IC Plus Eclera zdecydowanie przekonują mnie do tego, że jeśli miałbym montować głośniki sufitowe w barze, hotelu czy gdziekolwiek, wybrałbym właśnie te, stawiałbym na ich uniwersalność. Do tego jeśli przyjrzymy się membranie podczas pracy, zauważymy precyzję wykonania. Ładnie sklejone tworzywa, żadnych brudów pozostałych po produkcji. Wszystkie elementy do siebie pasują, można spokojnie powiedzieć że nie jest to zalewająca rynki tania chińszczyzna tylko może nieco drogi, ale porządnie wykonany produkt.

 [lupa:5]

 

Wnętrze

Chcąc potwierdzić tą opinię postanowiłem zajrzeć do środka. I oto co się tam znalazło. Porządek. Żadnych fruwających elementów, magnes neodymowy, lekki, wszystko zalane silikonem
w odpowiednich proporcjach, do tego niezbędne przyłącza.

[lupa:6]


No właśnie, przyłącza. Jest to zdecydowanie najsłabsze ogniwo obu głośników, które miałem okazję testować. Zaciski i luty najmniejszych przyłączy są bardzo mizerne, zupełnie nie wiem, czym to jest spowodowane. Może po prostu trafiłem na felerną serię? Podczas odwracania głośnika membraną w dół, czyli tak jak ma on pracować, kable minusowe idące do tweetera i głośnika po prostu mogą wypaść. Na przykład podczas użytkowania, puszczania głośniej muzyki, a być może już podczas montażu. Oczywiście wprawny i doświadczony technik z firmy zajmującej się profesjonalnym montażem od razu to zauważy i z pewnością w ruch pójdzie lutownica, cyna i kalafonia.

[lupa:7]

[lupa:8]

Ale czy właściciel lokalu, który według producenta powinien sobie z montażem poradzić sam, poradzi sobie rzeczywiście? Może nie zauważyć tego, przecież nie będzie raczej demontował obudowy żeby podłączyć głośniki do wzmacniacza, wystarczy, że zdejmie wymienianą wyżej w tekście klapkę żeby wprowadzić przewody. Nie zmienia to faktu, że głośniki, jeśli chodzi o skuteczność, są naprawdę dobre i chętnie bym słuchał z nich muzyki w pubie, czy nawet realizował konferencję. Sama firma Ecler oferuje do tych głośników szeroki wachlarz urządzeń. Wzmacniacze, matryce, panele ścienne do sterowania. Można z tego zbudować naprawdę poważny system, bardzo uniwersalny, zadowalający każdego. Właściciela, obsługę i klientów. Żeby jeszcze te luty były bardziej precyzyjne... Ale cóż, biorę to na karb przypadku.

Zaraz po publikacji testu hiszpański producent napisał:

We have already detected the soldering problems you related.
To fix this problems last January we have modified the printed circuit board and replaced the faston terminals by a terminal block connector. 

All present production of IC6+ and IC8+ are already modified.

 

[lupa:12]

 

Wygląda na to, że ten problem został wyeliminowany.

 

Podsumowanie

Czas na małe podsumowanie. Niewątpliwym plusem tych głośników jest ich uniwersalność, można ich używać z powodzeniem w hotelu, na sali konferencyjnej jak i w pubie. Do puszczania muzyki przy obiedzie jak i prowadzenia konferencji w typowej, hotelowej sali będą wręcz idealne, szczególnie IC8. Biały grill z pewnością łatwo się wkomponuje wizualnie  w  każdą salę, co również jest dużym plusem. Łatwy montaż i czyste brzmienie to atuty urządzeń firmy Ecler, a i sposób wykonania przekonuje do zakupu. Braki  w „górce”, niesłyszalne dla zwykłego użytkownika,  rekompensuje skuteczność i ostrość  brzmienia, szczególnie potrzebna w momencie kiedy używamy mikrofonów. Kwestię lutów i łączy pozostawiam licząc na to, że to po prostu pechowa partia. IC6 i IC8? Gdyby były mi potrzebne, kupiłbym.

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

Phono Media

adres:
ul. Botaniczna 44 04-543 Warszawa

Sklepy muzyczne > Ecler rozwiń listę sklepów

Pytania i komentarze odnośnie sprzętu

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2018
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz