TEST odtwarzacza instalacyjnego Denon DN-700C
Autor: Tomasz Jankowski • 24 czerwca 2013- Praca w sieci LAN/Internecie
- Gniazdo USB
- Wyjścia symetryczne
- Dość głośna praca silnika napędu
- Brak kontroli MIDI
- Niestabilna praca przy odtwarzaniu z sieci i USB (potrzebny update Firmware'u)
Denon DN-700C to najdroższy ze wszystkich odtwarzaczy z oferty Denon Professional. Wysiłek firmy włożony w dostarczenie odpowiedniej wartości do ceny widać zaraz po otworzeniu pudła — aż trzy rodzaje kabli zasilających o różnych wtyczkach, przejściówka z uziemieniem, baterie i pilot towarzyszą estetycznie, starannie wykończonemu odtwarzaczowi: szczelinowemu slotowi, podświetlanym klawiszom i chowanemu pokrętłu głośności słuchawek. Ważniejsze, co się kryje pod maską.
Źródła odtwarzania
DN-700C umożliwia odtwarzanie muzyki z trzech źródeł: płyty kompaktowej (formaty: CD-audio, mp3, wav, aiff), gniazda USB oraz z serwera sieciowego. Wbudowanie gniazda USB zamiast slotu na iPoda, jak w poprzednio recenzowanym DN-500C, jest znacznie bardziej uniwersalnym rozwiązaniem. Gniazdo USB pracuje bez problemu z pendrive'ami. Odtwarzanie plików z serwera wymaga podłączenia DN-700C do lokalnej sieci Ethernet standardowym kablem RJ-45. Jest to rozwiązanie, które pozwala uniknąć nieustannych zabaw z kopiowaniem plików na przenośne magazyny pamięci lub płyty CDR jedynie z myślą o ich odtworzeniu Denonem.
Zdalne sterowanie
Denon Professional wyposażył odtwarzacz aż w cztery specjalne metody zdalnej kontroli, nie licząc standardowego pilota na podczerwień. Port równoległy umożliwia podłączenie autorskich kontrolerów skrojonych na miarę indywidualnych potrzeb właściciela. Port pracuje w dwóch trybach: "normalnym" oraz "hot start", czyli nastawionym na szybkie odtworzenie predefiniowanych ścieżek. Instrukcja obsługi zawiera szczegółowe informacje o obsłudze portu. Przez port RS-232C podłączyć można dedykowany kontroler RC-F400S. Kontrolę przez oba porty warto rozważyć w przypadku, gdy istnieje potrzeba odtwarzania standardowych komunikatów czy sygnałów dźwiękowych i ograniczenia dostępu do samego urządzenia.
Najbardziej zaawansowane funkcje zdalnej kontroli oferuje port Ethernet. Po podłączeniu kabla wystarczy wbić w okno przeglądarki internetowej adres IP odtwarzacza (odnaleźć go można w menu / utility / network status / IP/mask). Rozwiązanie takie oznacza, iż odtwarzaczem można sterować nie tylko z lokalnej sieci, lecz także — po przypisaniu stałego IP — z dowolnego miejsca na świecie! W ramach testu udało mi się bez problemu sterować z Warszawy odtwarzaczem, który znajdował się we Wrocławiu — panel sterowania umożliwia odtwarzanie, przewijanie, zatrzymywanie, pauzowanie, zmienianie tonacji i głośności dowolnego utworu pozostającego w zasięgu odtwarzacza. Dostęp nieproszonym gościom do urządzenia zablokować można, a nawet należy hasłem. Kontrola DN-700C przez sieć może odbywać się również przez dedykowane oprogramowanie Product Manager (PC/Mac), które znacznie ułatwia, w porównaniu do interface'u webowego, zbiorowe zarządzanie kilkoma odtwarzaczami DN-700C wpiętymi w jedną sieć. Transfer muzyki przez sieć odbywa się z godnie z powszechnie uznanymi standardami DLNA.
Ostatni sposobem na kontrolę testowanego odtwarzacza jest Pitch Control App. Po pobraniu darmowej aplikacji z App Store iPhone / iPod zamienia się w kolejne źródło dźwięku a zarazem pilot zdanego sterowania zgodny z AirPlay.
Niestety USB nie obsługuje najbardziej rozpowszechnionej w studiach zdalnej kontroli protokołem MIDI.
Praca odtwarzacza / Podsumowanie
Odtwarzacz zachwyca wysoką jakością wykonania i przemyślanymi detalami. Mechanika slotu CD jest znakomicie zaprojektowana, nawet taka prosta czynność, jak wkładanie płyt, sprawia sporo przyjemności. Podświetlanie klawiszy ułatwia kontrolę w złych warunkach oświetleniowych. Wyjścia symetryczne ułatwiają podłączenie do profesjonalnych instalacji. To wszystko cechy, które odróżniają DN-700C od testowanego ostatnio przeze mnie DN-500C. W ofercie Denon Professional testowany "odtwarzacz sieciowy" zastąpił DN-C640. Nowsza wersja nie odtwarza płyt DVD-R, jak poprzednik, wyposażona została jednak gniazda USB oraz hot start.
Przed rozpoczęciem pracy z odtwarzaczem należy koniecznie zaktualizować FirmWare, jego pierwsze wersje charakteryzowały się niestabilną pracą przy odtwarzaniu z pamięci USB oraz strumieniowym przesyłaniu muzyki z komputera. Denon Professional wraz z kolejnymi wersjami FirmWare'u ustabilizował pracę odtwarzacza.
DN-700C charakteryzuje się dosyć głośną pracą silnika napędu CD nawet, gdy odtwarzanie jest zatrzymane. Ze względu na szumy silnika, a także funkcję hot start, DN-700C sprawdzi się wszędzie tam, gdzie odtwarzacz znajduje się z dala od punktu odsłuchowego i gdzie, w związku z tym, potrzebna jest zdalna kontrola. Odtwarzacz pasuje bardziej do stacji radiowych czy nagłośniania wielkich przestrzeni (sklepów, dworców, lotnisk) niż kameralnych studiów czy domowych zastosowań. DN-700C do twarzy będzie w szafie rackowej, tyle że bliżej profesjonalnych serwerów niż studyjnych procesorów dźwięków.