TEST końcówki mocy DIGIT 3k6 firmy SYNQ

Autor: Andrzej Modrzejewski • 25 września 2012
Synq DIGIT 3k62749 zł
25 września 2012 13:36
Andrzej Modrzejewski MODRZEJEWSKI SOUND Dostarczył Lighting Center - Salon Muzyczny ul. Pokoju 91 42-504 Będzin
  • Całość jest bardzo solidnie zmontowana
  • W paśmie subbasowym DIGIT spisuje się znakomicie.
  • Trzecie gniazdo głośnikowe dla trybu mostkowego 3k6.
  • Wiele zabezpieczeń.
  • Bardzo dobry stosunek ceny do jakości
  • Mało selektywny środek przy pracy z kolumnami pełnopasmowymi

W dobie „odchudzania” aparatur nagłaśniających pojawia się coraz więcej produktów znacznie lżejszych i efektywniej pracujących. Konwencjonalna końcówka mocy pracująca w klasie H z toroidalnym transformatorem sieciowym waży ponad pięciokrotnie więcej i zajmuje w racku trzykrotnie więcej miejsca niż jego następca działający w klasie D z zasilaczem impulsowym. Takie relacje spowodowały pojawienie się produktów bardzo drogich, jak też i tańszych. W ramach drugiego rozwiązania belgijski producent SYNQ wprowadził na rynek polski serię końcówek mocy DIGIT 1k0, 2k2 i 3k6. Są to końcówki pracujące w klasie D o wysokości 1U i niskiej wadze.

 

Wygląd zewnętrzny

Wybrana została na test najcięższa artyleria z tej serii - Synq Digit 3k6. Ma ona moc wyjściową 2x1800 W przy 4 ohmach oraz 2x1100 W przy 8 ohmach. Końcówka ta nie pracuje przy obciążeniu impedancją głośników 2 ohmy. Testowany produkt posiada na panelu frontowym dwie gałki do regulacji natężenia dźwięku niezależnie dla kanałów A oraz B. Kolejnym uzupełnieniem są dwa zestawy wskaźników diodowych LED po 5 na każdy kanał. Informują one o pracy końcówki. Dwie dolne określają tryb pracy - lewa czerwona świecąc oznacza działanie w mostku, prawa żółta w trybie mono. Pojawiający się sygnał dźwiękowy zapala następne diody - zielone. Świecące żółtym kolorem diody ostrzegają o maksymalnym wykorzystaniu końcówki. Z kolei dwie czerwone sygnalizują uruchomienie limitera w końcówce. Następne dwie czerwone diody w momencie zapalenia się ostrzegają o uszkodzeniu wzmacniacza. 

[lupa:1]

Frontowy panel posiada duży, dobrze zabezpieczony otwór wentylacyjny oraz włącznik zasilania 230 V. Tylny panel DIGIT 3k6 zaopatrzony został w złącze sieciowe z bezpiecznikiem15 A, 4 wentylatory schładzające i bardzo mało grzejące się radiatory z półprzewodnikami. Zespół gniazd wejściowych i wyjściowych składa się z trzech złączy typu speakon dla kolumn głośnikowych, po jednym na kanał A, B oraz trzecie, czerwone do pracy w trybie mostkowym. Wejścia symetryczne DIGIT 3k6 oparte zostały o gniazda 3k6 XLR damskie oraz równoległe złącza męskie też XLR, służące do przekazania sygnału do następnych końcówek, XLRów itp. W pobliżu tych gniazd znajdują się przełączniki ustalające tryb pracy, następnym ustawiamy czułość końcówki na poziomie 1,4 V, 26 dB oraz 32 dB. Ostatni przełącznik uruchamia filtr górnoprzepustowy od 30 Hz. Obudowa wykonana jest ze stali w kolorze czarno-grafitowym, bardzo odporna na mechaniczne uszkodzenia.


Wrażenia 

Zanim przeprowadziłem testy końcówki DIGIT 3k6, postanowiłem zajrzeć do środka urządzenia. Okazało się, że jest to produkt zawierający sporo elementów, w tym też pokrytych czarną farbą, aby nikt nie próbował kopiować. Zapewne jest to kolejna wersja poprawiona przez producenta, opanowana na bazie doświadczeń.

Zasilacz impulsowy został oparty o układ mostkowy pracujący na bardzo wysokiej częstotliwości, co zapewnia bardzo dużą jego wydajność. Całość jest bardzo solidnie zmontowana. DIGIT 3k6 pracuje w klasie D, stąd też jego wydajność wynosi 90/95%, a przekłada się to na małą ilość ciepła wydzielaną przez półprzewodniki. Nad stabilnością termiczną wzmacniacza czuwają cztery wentylatory.

[lupa:2]

Testowanie końcówki 3k6 z kolumną pełnopasmową ze zwrotnicą pasywną wypadło średnio. Pasmo środkowe było trochę mętne. Czuło się moc w basach i podbicie częstotliwości powyżej 8 kHz w górę. Klasa D wzmacniaczy niestety charakteryzuje się mniej selektywnym środkiem. Lepsza byłaby tutaj klasa TD. Zalecam układ aktywny bez zwrotnic pasywnych, mających wpływ na pracę końcówki. Natomiast w paśmie subbasowym DIGIT spisuje się znakomicie.

Porównanie z końcówką 3U, mającą38 kg wagi o analogicznej mocy wyjściowej i pracującej w klasie H wypadło bardzo korzystnie na rzecz 3k6. Bardzo dobrym pomysłem jest wbudowanie trzeciego gniazda głośnikowego dla trybu mostkowego 3k6. Z resztą wszystkie gniazda speacon mają mostkowane połączenia +1 z +2, -1 z -2, co poprawia prądową wydajność złącza jednocześnie sugeruje użytkownikowi stosowanie kabli głośnikowych czterożyłowych. Takie rozwiązanie gwarantuje dublowanie połączeń.

Kolejnym plusem omawianej końcówki mocy jest cała gama zabezpieczeń:

  • przeciwzwarciowe
  • eliminacja częstotliwości ponadakustycznych przeciw napięciu stałemu
  • termiczne

Układ elektroniczny z nieregulowanym limiterem oraz miękki start zabezpieczają głośniki przed uszkodzeniem. Oczywiście należy pamiętać, aby moc głośników odpowiadała mocy końcówki. W przypadku zastosowania głośników basowych o niedużym wychyleniu membrany warto uruchomić filtr górnoprzepustowy (30 Hz), aby uniknąć ewentualnego ich uszkodzenia mechanicznego.

 


 

Podsumowanie

Zastosowanie tej siedmiokilogramowej końcówki może być wielorakie. Najbardziej przydatna jest w torach subbasowych, zestawach mobilnych ze względu na niską wagę. Może współpracować z końcówkami DIGIT 1k0 (2x540 W przy 4 ohmach) i 2k2 (2x1100 W (przy 4 ohmach) tworząc trójpodziałowy aktywny układ kolumn głośnikowych. W tym przypadku 1k0 nadaje się do systemu wysokotonowego, 2k2 dla środkowego pasma i 3k6 dla basów.Dodatkowym argumentem przemawiającym na korzyść tej serii końcówek jest gwarancja i serwis w Będzinie w firmie Lighting Center, która dostarczyła wyżej wymienioną końcówkę do testów.

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

Lighting Center - dystrybucja

adres:
ul. Pokoju 91 42-504 Będzin

Sklepy muzyczne > Synq rozwiń listę sklepów

Pytania i komentarze odnośnie sprzętu

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2018
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz