Szósta edycja „Sklejam słowa” - ponownie z techniką od ESS Audio
Pisanie tekstów piosenek to nie jest łatwe zajęcie, takie typu „wsiadł na rower i pojechał”. Bardzo łatwo jest przekroczyć tę linię, za którą tekst staje się zwyczajną grafomanią. Niestety w ostatnich latach sztuka ta nie zeszła może jeszcze na psy, ale z pewnością cofnęła się w rozwoju. Nie zamierzam, oczywiście, wytykać nikogo palcami, ale…
Z tych też względów warto pochwalić organizację takich szkoleń, jak „Sklejam słowa”, czyli warsztaty pisania tekstów piosenek, które zaliczyły szóstą już edycję. Prelegentami, czy też inspiratorami dla uczestników, było sześciu twórców - Mela Koteluk, Natalia Przybysz, Michał Wiraszko, Bisz, Hans (52 Dębiec i Luxtorpeda) oraz Dwoma Sławami. Pojawili się także muzycy: Piotr Bolanowski, Michał Bryndal, Maks Mińczykowski, Kamila Maniewska i Marcel Maniewski.
Jednak głównym powodem, dla którego o tym piszę, nie jest troska o poziom rodzimych tekściarzy, choć problem ten leży mi na sercu. Powodem tym jest partnerstwo technologiczne imprezy z ESS Audio, nie pierwsze już zresztą. Wiadomo, piosenkarstwo wiąże się z dźwiękiem, a ten z kolei ze sprzętem elektroakustycznym. I taki to właśnie sprzęt dostarczyła organizatorom firma z Łomianek. Do nagłośnienia wykładów i sesji muzycznych wykorzystano głośniki JBL z serii PRX – PRX One oraz PRX 908. Oczywiście głośniki same z siebie nie zaśpiewają – do tego potrzeba mikrofonów. I takowe też z Łomianek dojechały.
Podczas wydarzenia wykorzystano mikrofony Austrian Audio OD303 i OD505, a ponadto AKG D5, C5 i C636. Do nagrań perkusji użyto dodatkowo Austrian Audio OD5 i OC7. Obok sprzętu wymienionego powyżej, ESS dostarczył też słuchawki AKG, modele K240 Studio oraz K361.
Podobnie jak w poprzedniej edycji, finał „Sklejam słów” był poetycko-muzycznym slamem, w ramach którego uczestnicy mogli zaprezentować swoje umiejętności pod względem tekściarskimi i piosenkarskim, wykonując utwory powstałe podczas warsztatów, ale i wcześniej. W trakcie imprezy zarejestrowano około 30 sesji. Będzie można je obejrzeć i wysłuchać na jutubowym kanale „Sklejam słowa”.