RELACJA: Polska premiera systemów liniowych d&b audiotechnik KSL

Gdy w kwietniu pojawiła się informacja i zaproszenie ze strony Konsbud Audio na prezentację najnowszego systemu d&b, wiedziałem, że nie można tego przegapić. Pomyślało tak też, jak się okazało, wiele innych osób z branży, ponieważ lista uczestników została błyskawicznie zapełniona. d&b audiotechnik to marka, której nikomu przedstawiać nie trzeba. Nic więc dziwnego, że wszyscy byli ciekawi co też potrafi i czym zaskoczy najnowszy system liniowy tej marki, oznaczony nazwą KSL.

Dystrybutor zdecydował się na podzielenie uczestników na dwie grupy: poranną i popołudniową, które spotkały się na wspólnym lunchu. Ja wybrałem grupę popołudniową, i tak 30 maja około godz. 13:15 zawitałem do Sielskiej Osady Firleje. Dla naszej grupy, spotkanie zaczęło się więc nietypowo, bo od lunchu. Nie był to wcale taki zły pomysł, nakarmieni i „wygadani” przy stołach uczestnicy tym chętniej i uważniej uczestniczyli w części teoretycznej spotkania.

 

[img:9]

[img:10]

 Gert Sanner, Dawid Chrabałowski

Rozpoczął Gert Sanner, który d&b odpowiada za praktyczne testy nowych produktów oraz szkolenia. Należy pochwalić taki wybór prelegenta, Gert jest świetnym specjalistą, z którym można rzeczowo porozmawiać na tematy stricte techniczne, a nie „panem od marketingu”, jak to często bywa na podobnych spotkaniach. Prezentacja przeprowadziła uczestników przez proces: od pomysłu i założeń jakie przyświecały konstruktorom od początku procesu projektowania, przez przybliżenie rozwiązań technicznych jakie zostały zastosowane, by te cele osiągnąć, prezentacje osiągniętych wyników na wykresach z pomiarów, aż po przedstawienie pełnego „ekosystemu” SL, który oprócz paczek i wzmacniaczy obejmuje kompletne spektrum akcesoriów służących podwieszaniu, montażowi i transportowi.

Następnie mikrofon przejął Dawid Chrabałowski z działu wsparcia technicznego Konsbud Audio, który skrótowo przedstawił możliwości i proces projektowania systemu z wykorzystaniem narzędzi od d&b, tj. ArrayCalc, R1 oraz NoizCalc. Dawid zaprezentował też możliwości poprawy równomierności pokrycia terenu w zakresie charakterystyki częstotliwościowej i SPL z wykorzystaniem algorytmów Array Processing. Niewątpliwie są to potężne narzędzia, których pełnia możliwości wymaga nieco dłuższego czasu - takie szkolenia dystrybutor prowadzi regularnie u siebie w siedzibie.

 

[img:3]

[img:4]

 Jarosław Kierkowski, Dawid Chrabałowski

KSL, jak wspomniałem jest najnowszym systemem w ofercie d&b. Stanowi on rozwinięcie i uzupełnienie, zaprezentowanej w zeszłym roku serii SL. Jest to system niesamowicie uniwersalny, przy konstrukcji opartej o przetworniki niskotonowe w rozmiarze 10", szerokości 1 m i wadze poniżej 60 kg, pozwala na realizację zarówno niewielkich koncertów, w tym eventów, ale i nikt nie powstydzi się go na dużych realizacjach plenerowych. Wszystko to dzięki wysokiej sprawności, umożliwiającej wygenerowanie aż 145 dB w odległości 1 metra już od jednego modułu.

Nie to jest jednak w mojej opinii jego największą zaletą. Seria d&b SL jest bowiem pierwszym i jedynym do tej pory rozwiązaniem, wykorzystującym kardioidalny układ przetworników LF dając bezkonkurencyjną kontrolę nad kierunkowością grona, również w dolnym skraju pasma. KSL w tym zakresie niczym nie różni się od większego i znanego już GSL-a - 2 dodatkowe 8" przetworniki niskotonowe zamontowane po bokach obudowy tworzą z zamontowanymi frontalnie 10-tkami układ end-fired. Wykorzystano w nim fakt, że w tym zakresie pasma niższe częstotliwości są de facto generowane przez porty bass-reflex, podczas, gdy wyższe bezpośrednio przez membrany. Dzięki temu, że odległość między portami obu grup głośników jest większa niż ich membran, układ ten jest skuteczny w szerszym zakresie pasma niż można by się spodziewać.

 

[img:11]

[img:12]

 

Duże wrażenie robi też to, że zarówno boczne 8-mki LF jak i pozostałe dwie drogi tj. 8" głośnik MF jak i dwa 1.4" drivery zasilane są tylko jednym kanałem wzmacniacza, dzięki wbudowanej, zaawansowanej zwrotnicy pasywnej. Drugi kanał wzmacniacza zasila główne 10-tki. Wszystko to przy zachowaniu bardzo ładnej i równej charakterystyki fazowej w całym paśmie. Pozwala to na oszczędności jeżeli chodzi o inwestycję, szczególnie, że chęć zastosowania algorytmów Array Processing wymaga by każdy moduł był zasilany niezależnie. Rezygnując z tej funkcjonalności jednym wzmacniaczem D80 można zasilić 4 moduły - spięte w grupy po dwa.

Po części teoretycznej przyszła pora na to, na co większość uczestników czekała najbardziej tj. odsłuchy. Gościnny teren Osady Firleje, był moim zdaniem bardzo dobrym miejscem na taką prezentację. Spory teren z niewielkim bocznym spadkiem, pozwalał na zaprezentowanie możliwości systemu w odległości do 65m  od niego. Tak też był zaprojektowany i powieszony, dalej zaczynały się niewielkie krzaki.

 

[img:5]

[img:6]

 

Gert i ekipa Konsbudu zaczęli od zaproszenia nas na scenę, gdzie przygotowane były dwa wózki po 4 moduły systemu KSL i starszego już modelu J. Odniesień do J było z resztą więcej, KSL może go chyba zacząć powoli zastępować. Oferuje bowiem tę samą skuteczność w nieco mniejszej i lżejszej obudowie. Jest to, z resztą, coraz mocniej widoczny trend - wielu producentów zwraca się w kierunku mniejszych niż kiedyś przetworników, zmiany w technologii zwyczajnie zacierają coraz mocniej różnice w ich osiągach, umożliwiając osiągnięcie odpowiedniej skuteczności w dole z mniejszej średnicy.

Zestawienie systemów J i KSL obok siebie miało jednak na celu przede wszystkim zaprezentowanie największej zalety najnowszego dziecka d&b. Ten system po prostu nie gra do tyłu! Mieliśmy okazję pochodzić wokół obu systemów grających naprzemiennie, różnica jest kolosalna! Jak to, ktoś żartobliwie podsumował „O dziwo, teoria spotkała się z praktyką…”.

 

[img:1]

[img:2]

 

Następnie mieliśmy możliwość posłuchania różnego rodzaju materiałów muzycznych i zapoznania się z możliwościami samego systemu, jak i przekonania się o skuteczności algorytmów Array Processing. Dwa grona składające się z 8 modułów KSL8 i 2 KSL12 (o szerszej dyspersji, odpowiednio 80 i 120 stopni) każde, zostały wsparte potężną baterią dedykowanych subwooferów SL-SUB. Każdy SL-SUB to 3 przetworniki 21", w układzie, a jakże, kardioidalnym. Ta stosunkowo nowa konstrukcja łączy w sobie zalety modeli J-Sub oraz J-Infra spełniając obie funkcje jednocześnie lub pracując jako tylko w zakresie Infry właśnie.

Mieliśmy okazję przekonać się jak sprawuje się każda możliwa konfiguracja, tj.: sam KSL, w trybie pełnopasmowym bez wsparcia subami; system odcięty w trybie CUT i uzupełniony subwooferami w standardowym presecie oraz system z powrotem w trybie pełnopasmowym wsparty subami na presecie INFRA. Ich zastosowanie będzie zależne od rodzaju muzyki i miejsca z jakim będziemy musieli sobie radzić, prezentacja rozpaliła chęci by wypróbować to samemu w praktyce, bo po tym co usłyszeliśmy, można się spodziewać że sprawdzi się zawsze znakomicie. System ma potężny headroom, nawet po zastosowaniu Array Processingu, który tego zapasu siłą rzeczy nieco zabiera, nie można było odczuć jakiegokolwiek braku, nawet na końcu pola odsłuchowego.

 

[img:7]

[img:8]

 

Ostatnim punktem programu była prezentacja metod podwieszania i kątowania systemu. Lewe grono zjechało więc w dół, by zostać rozpięte i ponownie skonfigurowane na oczach uczestników. System może być podwieszany w jednym lub dwóch punktach, dodatkowe zaczepy bezpieczeństwa na ramie pozwalają spełnić wymagania D8+, dla systemów zawieszonych bezpośrednio nad widownią. Sprytny system riggingu pozwala na podwieszanie zarówno w „klasycznym” trybie tension, gdzie kąty pomiędzy modułami ustawione są na sztywno w momencie podwieszania, jak i w znacznie wygodniejszym, szczególnie w przypadku dłuższych gron, trybie „kompresyjnym”. W drugim przypadku kolejne moduły wjeżdżają do góry na prosto i dopiero, gdy całe grono zawiśnie i zostanie okablowane, dodatkowa wciągarka ręczna lub elektryczna zaczepiona o dolną ramę dokonuje ściśnięcia całego grona, w czasie którego moduły przybierają skonfigurowane wcześniej kąty pomiędzy sobą.
Akcesoria służące podwieszaniu i przewożeniu systemu są spójne i częściowo wspólne dla całej serii SL i przewidują chyba wszelkie możliwe konfiguracje, zarówno sposobu podwieszania jak i transportu systemu.

Podsumowując, wydarzenie było naprawdę warte odwiedzenia. Mogliśmy zapoznać się ze wszystkimi walorami i możliwościami systemu, jak i dowiedzieć się czegoś ciekawego na temat technologii rozwijanej przez d&b audiotechnik. Dystrybutorowi - Konsbud Audio należą się podziękowania za świetną organizację i przemiłą atmosferę spotkania. Była to dla wielu ostatnia chwila wytchnienia przed szczytem sezonu. Ja czekam niecierpliwie, gdy będę mógł sam zagrać na KSL – pierwszy system już pracuje u nas w kraju.

 

[img:13]

[img:14]

 

Autor: Michał Jantar         Foto: Lech Spaszewski

 

Opinie innych realizatorów

na temat systemów d&b audiotechnik KSL

 

<span class='zdjecie center'><img width='900' height='601' src='/img/artykuly/zdjecia/MC4zMjEyNDgwMCAxNTYwMzM0NDkx.jpg' alt='[img:9]' /></span>

Sławek Guadky Gładyszewski

Realizator dźwięku

 

Miałem okazję zagrać dwa koncerty na systemie d&b audiotechnik KSL, za pierwszym razem podczas Sopot Hit Festiwal z Polsatem, realizowanym przez GMB Pro Sound, za drugim razem impreza w Lubartowie, gdzie trzeba było zagrać precyzyjnie i dość cicho. Moja diagnoza jest następująca: system radzi sobie genialnie w trudnych salach. Ponadto gra równo w dystansie i fazowo, ale przede wszystkim gra ładnie. Tego się słucha z przyjemnością.

 

Moja sesja koncertowa, stworzona na dLive, jest w zasadzie sesją studyjną, także po przyjeździe odpaliliśmy ślady i, jak potrzeba, dostrajany jest system. W tym przypadku po "odmutowaniu tracków" nie ma wiele pracy, system zagrał dokładnie jak oczekiwałem. Jestem wielkim fanem d&b audiotechnik oraz L-Acoustic. Z mojej strony KSL, to system, który nie przeszkadza w pracy. Człowiek normalnie pracuje i sprawdza czy na konto wjechały pieniądze :-)

 

 

Systemy liniowe

Gdzie kupić?

D&amp;B Audiotechnik D&B Audiotechnik www.dbaudio.com

Dystrybucja w Polsce:

Godziny otwarcia:

Pon - Pt:  08.00 - 16.00 

adres:
ul. Gajdy 24 02-878 Warszawa
reklama
Copyright © INFOMUSIC 2018
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz