PORADNIK: Komputer do produkcji muzycznej w domu

Podpowiadamy na co zwracać uwagę przy wyborze komputera do homerecordingu Autor: Piotr Kardas • 16 października 2019
16 października 2019 09:00
Piotr Kardas www.homerecording4all.com

Sercem każdego studia domowego muzycznego jest komputer. W zależności od tego, jak chcemy skonfigurować swój system pracy, komputer będzie nam wyznaczał granice jego możliwości. Technologia jest tak rozwinięta, że w zasadzie większość produkowanych aktualnie komputerów jest w stanie zaspokoić podstawowe potrzeby wydajnościowe studia domowego.

Różnice stają się odczuwalne, jeśli zaczynasz tworzyć coraz bardziej rozbudowane kompozycje. Wtedy od jakości komputera zależy szybkość i stabilność pracy. Należy zwrócić uwagę na kilka ważnych spraw, dzięki którym zapewnisz sobie odpowiedni komfort przy produkowaniu muzyki.

 

[img:1]

 

OS X czy Windows?

Wybór systemu operacyjnego determinuje wybór komputera i pozostałego oprogramowania. Dwa najpopularniejsze systemy operacyjne to OS X i Windows. Pierwszy z nich stosowany jest wyłącznie w komputerach produkowanych przez firmę Apple, takich jak iMac, Mac Mini, MacBook Pro czy Mac Pro. Drugie rozwiązanie, Windows, to obecnie najpopularniejszy system operacyjny na świecie, kompatybilny ze wszystkimi innymi komputerami PC czy laptopami. Decyzja sprowadza się więc do wyboru między komputerem Apple z systemem OS X a innym komputerem z Windowsem.

Pomijając kwestię designu, który jest sprawą gustu, do zalet komputerów Apple z systemem OS X należy wyższa stabilność pracy w codziennym użytkowaniu oraz mniejsza awaryjność dzięki ustalonej przez producenta konfiguracji podzespołów komputera. Podstawową wadą jest wysoka cena i kwestia dostępności oprogramowania. W przypadku Windowsa problemów z dostępnością oprogramowania nie będzie, z wyjątkiem takiego, które jest przeznaczone tylko dla komputerów Apple, jak np. programy GarageBand czy Logic Pro. Z pewnością dużym plusem komputera z Windowsem będzie sporo niższa cena przy porównywalnej do komputerów Apple konfiguracji podzespołów.

Zatem jabłko czy okienko? Nie twórzmy antagonizmów. Przy wyborze warto kierować się swoimi preferencjami, gdyż zarówno wysokiej klasy komputer Apple, jak i dobrze skonfigurowany komputer z Windowsem będzie równie wydajny i użyteczny w naszym studiu domowym. Przejdźmy do szczegółów samego komputera.

 

[img:2]

 

Komputer stacjonarny czy laptop?

Przy wyborze komputera do studia domowego należy pamiętać, że nie będziemy go używać tylko do pracy z audio, ale także do innych celów. Zakres naszych potrzeb determinuje zarówno wybór między OS X a Windowsem, jak i między komputerem stacjonarnym a przenośnym. W przypadku bardziej rozbudowanej pracy komputer stacjonarny jest w stanie zapewnić nam większą wydajność i więcej możliwości niż laptop, jednocześnie będąc tańszym rozwiązaniem. Po pierwsze, mamy możliwość zamontowania dodatkowych twardych dysków, które pozwalają nam na przechowywanie większej ilości danych. Po drugie, do takiego komputera możemy podłączyć dużo więcej urządzeń zewnętrznych. Po trzecie, dość łatwo możemy go rozbudować, zmienić konfigurację, np. dodając kartę rozszerzeń PCIe.

Dzięki tym zaletom komputery stacjonarne najczęściej są wykorzystywane w największych studiach nagrań, gdzie liczba używanego sprzętu jest znacznie większa niż w przypadku studia domowego. Oczywistym minusem jest dużo mniejsza mobilność komputera stacjonarnego. Z kolei komputery przenośne ze względu na mobilność będą dobrym wyborem dla tych, którzy używają ich nie tylko w domu i niekoniecznie tylko do produkcji muzycznej. Jednak laptopy, mimo że są coraz wydajniejsze, oferują nam mniej mocy obliczeniowej niż komputery stacjonarne. W przypadku wyboru komputera przenośnego rzadko mamy możliwość jego rozbudowy w przyszłości. Ponadto możliwości podłączenia urządzeń peryferyjnych są mniejsze. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze komputera?

 

[img:3]

 

Procesor

Od jego szybkości zależy efektywność i prędkość przetwarzania danych. Generalnie im szybszy procesor, tym lepiej. W przypadku produkowania muzyki ma to ogromne znaczenie, gdyż ten parametr wpływa na przetwarzanie audio oraz pracę różnych aplikacji w czasie rzeczywistym. Przy wyborze procesora poza prędkością jego zegara należy zwrócić uwagę na liczbę rdzeni oraz wątków, jakie obsługuje. Przykładowo procesory czterordzeniowe (8-wątkowe) o taktowaniu 2,8 GHz będą szybsze niż czterordzeniowe (4-wątkowe) o taktowaniu 3 GHz. Te z kolei będą szybsze niż dwurdzeniowe (2-wątkowe) o taktowaniu 3,2 GHz.

Moc procesora pełni bardzo ważną funkcję w przypadku używania procesorów efektów oraz wirtualnych instrumentów. Nieco mniejsze znaczenie ma podczas nagrywania wielośladowego. Minimalny zalecany procesor powinien być dwurdzeniowy, o prędkości taktowania powyżej 2,0 GHz. W przypadku bardziej rozbudowanych projektów muzycznych będzie wymagany wielordzeniowy procesor o wyższej prędkości zegara.

 

[img:4]

 

Pamięć RAM

Zasada przy wybieraniu pamięci RAM jest taka sama jak w przypadku procesora – im więcej, tym lepiej. Wielkość pamięci RAM ma największe znaczenie w przypadku sesji wielośladowych. Minimalna zalecana pojemność to 4 GB, zaś optymalna to 8 GB i więcej. Warto zwrócić uwagę, z jaką częstotliwością pracuje kontroler RAM. Im wyższa wartość, tym lepiej. Pamięci o tej samej pojemności i częstotliwości warto również porównywać pod kątem czasów i opóźnień oraz dostępności (CAS Latency). Im niższa wartość tych parametrów, tym szybciej i wydajniej pracuje nasza pamięć operacyjna na komputerze.

 

[img:5]

Dysk twardy

Przy wyborze twardego dysku należy zwrócić uwagę na jego pojemność, czas dostępu do danych, prędkość zapisu i odczytu oraz czas MTBF. Najpopularniejsze rozwiązanie to dysk talerzowy HDD, najczęściej o prędkości (podanej w obrotach na minutę) 7200 RPM. Polecam jednak zainwestować w najszybsze obecnie dostępne na rynku dyski SSD, które mają minimalny czas dostępu do danych, a ich prędkość zapisu i odczytu przewyższa parametry dysków HDD. Ponadto dyski SSD nie mają części ruchomych, co znacznie zmniejsza awaryjność. Ich minusem jest wyższa cena przy mniejszej pojemności. Kompromisem może być zainstalowanie systemu operacyjnego wraz z najważniejszymi aplikacjami (w tym muzycznymi) na dysku SSD o mniejszej pojemności, zaś na dysku zewnętrznym przechowywanie większej ilości danych (w tym projektów muzycznych, które można tam archiwizować).

Istnieją również tzw. dyski hybrydowe, których podstawę konstrukcji stanowi standardowy dysk twardy, ale posiadają moduł pamięci flash (SSD). Dzięki systemowi zarządzania mamy skrócony czas dostępu do danych, z których korzystamy najczęściej. Są to dyski trochę tańsze niż SSD i równie pojemne co HDD. Dyski warto porównać również pod kątem czasu MTBF, czyli szacowanego przez producenta średniego czasu bezawaryjnej pracy. Nie należy traktować tej wartości jako pewnik, jednak warto sprawdzić, które z urządzeń mają przewidywaną dłuższą żywotność.

 

[img:7]

 

Karta graficzna

Wydawać się może, że przy robieniu muzyki karta graficzna nie ma wielkiego znaczenia, jednak współczesne programy DAW to kombajny wyposażone również w rozbudowaną grafikę. Dzięki wysoce wydajnej karcie graficznej zapewniamy sobie płynność pracy obrazu w naszej cyfrowej stacji roboczej. W przypadku rozwiązań stacjonarnych zwróć uwagę na szerokość szyny pamięci (im wyższa wartość, tym lepiej), częstotliwość pracy układu oraz ilość i szybkość zainstalowanej pamięci wideo.

 

[img:6]

 

Porty USB, Thunderbolt, FireWire

Poszczególne złącza umożliwiają nam połączenie karty dźwiękowej z naszym komputerem. Bez względu na to, jaki typ interfejsu audio wybierzesz, warto zadbać, aby twój komputer miał dodatkowe porty na inne używane przez ciebie urządzenia, np. myszkę, pendrive’a, drukarkę czy dysk zewnętrzny. Nie zaleca się podłączania interfejsów audio poprzez różnego rodzaju huby lub przejściówki. Wyjątkiem jest jedynie adapter z portu Thunderbolt na FireWire.

 

Fragment pochodzi z książki „Homerecording dla każdego” autorstwa Piotra Kardasa

 

[img:8]

 

Czytaj także

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2018
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz