PRZEGLĄD: Mikrofon do smartfona. Jaki wybrać?

Mikrofony wbudowane w komórkę, tablet czy kamerę to za mało. By zapewnić sobie dobrą jakość nagrania, trzeba czegoś więcej. Autor: Przemysław Wiśniewski • 7 czerwca 2016

Mikrofony wbudowane w komórkę, tablet czy kamerę mogą nas zadowolić, o ile mamy wymagania, by coś było słychać. By zapewnić sobie dobrą jakość nagrania, trzeba czegoś więcej - narzędzia w postaci specjalnego mikrofonu do telefonu. Tak, tak - nie każdy mikrofom podłączycie do Waszego smartphona. 

zobacz także: 

W temacie podcastu:

doradzamy jaki sprzęt najlepszy do YouTubePoradnik: Mikrofon do podcastu

 

 

 

Na pewno podczas czytania specyfikacji urządzeń mobilnych rzuciło Wam się w oczy słowo "pojemnościowy" (condenser). Rzeczywiście są w nich montowane mikrofony pojemnościowe, ale z reguły... elektretowe. Dzięki bardzo taniej produkcji i prostemu zasilaniu (bez Phantoma) powszechność ich stosowania jest ogromna. Dlatego spotkamy je w większości urządzeń codziennego użytku: laptopach, domofonach, smartfonach, tabletach, kamerach wideo czy aparatach.

Jakość i trwałość takich mikrofonów są jednak co najwyżej przeciętne. Niekiedy urządzenia potrafią poradzić sobie z dużym natężeniem dźwięku, ale często dźwięk przesterowuje się już przy podniesionym głosie, nie wspominając o wiejącym wietrze. I tutaj z pomocą przychodzą mikrofony pojemnościowe przeznaczone do pracy z urządzeniami mobilnymi. Dają znacznie lepszą jakość nagranego dźwięku, a niekiedy pozwalają również ingerować w ustawienia audio bezpośrednio w mikrofonie i mają w zestawie dodatkowe akcesoria, jak osłony przeciwwietrzne.

 

[img:2]

IK Multimedia iRig Mic Field

 

Jaki zatem wybrać mikrofon do komórki, tabletu, aparatu?

Jeśli szukacie małego mikrofonu, który ma być montowany na urządzeniu, macie kilka opcji. Pierwszą są produkty IK Multimedia iRig Mic Field (iOS) lub iRig Mic Cast (pozostałe smartfony i urządzenia przenośne). Ten pierwszy ma bardzo dobrej jakości przetwornik analogowo-cyfrowy i niskie szumy własne, a dodatkowo można go przekręcić o 90 stopni. Wyjście słuchawkowe umożliwia odsłuch na bieżąco. iRig Mic Cast wyposażono w przełącznik czułości Hi-Lo, który pozwala uchronić nagranie przed przesterowaniem w przypadku dużej głośności źródła dźwięku. Mikrofon może pracować podczas rozmowy telefonicznej oraz podczas używania aplikacji typu VOIP.

Godny polecenia jest także RØDE VideoMic Me. To niewielki i lekki, wysokiej klasy mikrofon kierunkowy, podłączany bezpośrednio do iPhone’a lub innego urządzenia przenośnego przez gniazdo mikrofonowo-słuchawkowe TRRS. Elastyczny uchwyt pasuje do wielu typów smartfonów, a mikrofon można zamontować na dwie strony: do przodu, zgodnie z widokiem kamery, lub odwrotnie w trybie selfie. Gniazdo słuchawkowe typu jack 3.5 mm, umieszczone w tylnej części, umożliwia odsłuch dźwięku w trakcie nagrywania (zależnie od używanej aplikacji), a także odtwarzanie filmów bez konieczności demontażu mikrofonu. VideoMic Me dostarczany jest razem z luksusową, futrzaną osłoną przeciwwietrzną. Dlatego można nagrywać swoje ujęcia w plenerze nawet przy niekorzystnej pogodzie.

 

[img:1]

RØDE VideoMic Me

 

Właścicielom urządzeń iOS, którzy poszukują doznań stereo, można polecić mikrofon RØDE iXY. Jest on dostępny w dwóch wersjach: 30-pin i Lightning. Pierwsza z nich powoli wychodzi z użytku, ponieważ była przeznaczona do starszych urządzeń iOS, wyposażonych w złącze 30-pin. RØDE iXY w wersji Lightning to profesjonalny mikrofon pojemnościowy przystosowany do współpracy z iPhone’em 5 / 5c / 5s / 6 / 6+ / 6s. Zastosowanie dwóch półcalowych kapsuł o kardioidalnej charakterystyce kierunkowej, nachylonych do siebie pod kątem 90 stopni, pozwala nagrywać dźwięk stereo. Zakres pasma w przypadku obu kapsuł wynosi 20 Hz - 20 kHz. Mikrofon wyposażono w wysokiej jakości przetwornik analogowo-cyfrowy, dzięki czemu Wasze nagrania będą bogate w szczegóły.

W zestawie oprócz samego mikrofonu znajdziemy wzmacniany futerał oraz piankową osłonę przeciwwietrzną, redukującą szumy podczas nagrywania w plenerze. W porównaniu do iXY w wersji 30-pinowej (do iPhone’a 4, iPada oraz iPoda Touch) iXY w wersji Lightning jest dodatkowo wzbogacony o iClampa - uchwyt stabilizujący, który zapewnia bezpieczne i solidne zamontowanie mikrofonu w iPhonie.

 

[img:6]
RØDE iXY

 

Do zastosowań profesjonalnych nadaje się iRig Mic Studio, dający dźwięk jakości studyjnej. Mikrofon jest wyposażony w wysokiej jakości kapsułę 1", ma niskie szumy własne i przetwornik oferujący 24-bitową jakość dźwięku przy częstotliwości próbkowania 48 kHz. Na pokładzie znajduje się również regulacja poziomu wzmocnienia sygnału wejściowego oraz głośności odsłuchu na wyjściu słuchawkowym, a w zestawie trójnożny statyw oraz kable podłączeniowe.

 

Mikrofon krawatowy 

Jeśli poszukujecie bardziej dyskretnego omikrofonowania, a nie zamierzacie korzystać ze skomplikowanego i drogiego sprzętu bezprzewodowego, powinniście szukać wśród mikrofonów przypinanych, czyli lavalierów. Jedną z propozycji jest iRig Mic Lav, zapewniający bardzo dobrą jakość dźwięku. Na pozór jest to zwykły lavalier.

Spośród innych wyróżnia się jednak wbudowanym wyjściem słuchawkowym, do którego można podpiąć drugi taki sami mikrofon! To pozwala nagrywać dwie osoby naraz. Z pewnością dlatego można go kupić także w dwupaku. Współpracuje z każdym urządzeniem wyposażonym w gniazdo mini-jack TRRS.

 

[img:3]

IK Multimedia iRig Mic Lav

 

Profesjonalną jakość nagrania zapewni RØDE smartLav+. Został zaprojektowany do pracy na planie filmowym, w studiu telewizyjnym i podczas transmisji. Przypinamy go do smartfona lub tabletu i przy użyciu aplikacji RØDE Rec na iOS lub innego dowolnego programu rozpoczynamy nagrywanie. SmartLav+ wykorzystuje dookolną kapsułę pojemnościową. Osłona z gąbki zapewnia zminimalizowanie odgłosów wiatru i tak zwanych głosek wybuchowych (b, t, p). Mikrofon został także wyposażony w wytrzymały klips montażowy z uchwytem na kabel. Przewód mikrofonu wzmocniono kevlarem, dzięki czemu nigdy się nie rozciągnie ani nie pęknie w normalnych warunkach użytkowania.

Mikrofon smartLav+ współpracuje z każdą aplikacją audio, która umożliwia nagrywanie poprzez zestaw słuchawkowy. Został on jednak zaprojektowany jako uzupełnienie aplikacji RØDE Rec do urządzeń z systemem Apple iOS. RØDE Rec przekształca każde urządzenie z systemem iOS w pełnowartościowy przenośny rejestrator z szerokim wyborem ustawień korektora dla różnych warunków nagraniowych. Oprócz tego do programu dołączono profesjonalne narzędzia edycyjne i zapewniono możliwość publikowania na SoundCloudzie i Dropboxie bezpośrednio z poziomu aplikacji.

 

[img:7]

IK Multimedia iRig Mic HD

 

Mikrofon dla reportera o wywiadu?

Jeśli chcecie wcielić się w szalejącego reportera i przeprowadzić wywiad, ale też nagrać muzykę, a efekt zarejestrować na urządzeniu mobilnym, nadają się do tego mikrofony zewnętrzne przeznaczone do ręki: iRig Mic, iRig Mic HD Black/Silver (iOS) oraz iRig Mic HD-A (Android). Dwa ostatnie pozwalają na regulację wzmocnienia na wejściu. Wszystkie mają niskie szumy własne i przetwornik oferujący 24-bitową jakość dźwięku przy częstotliwości próbkowania 48 kHz.

Dodatkowo iRig Mic ma wyjście audio, 3-stopniowy przełącznik czułości oraz bogate oprogramowanie, na które składa się VocaLive, AmpliTube oraz iRig Recorder. Oprócz iRig Miców IK Multimedia oferuje również kolorowe mikrofony iRig Voice. Są kompatybilne zarówno z iOS/Mac, jak i z Androidem. Proste i niedrogie rozwiązanie, które ma wyjście słuchawkowe, kabel mini-jack TRRS oraz włącznik. No i te kolory...

 

[img:5]

IK Multimedia iRig Voice

 

Do biegania

Coś specjalnie dla sportowców ma firma MXL. To mikrofon MM-165GP przeznaczony do kamer GoPro z serii Hero3/3+/4. Ma charakterystykę dookolną, co znacząco poprawia jakość audio w szerokokątnym obrazie, który rejestruje sportowa kamerka. Łączy się go bezpośrednio z kamerą za pośrednictwem kabla Mogami o długości 1.5 m. W zestawie otrzymujemy klips i 3 osłony przeciwwietrzne.

To zaledwie kilka podpowiedzi do najpopularniejszych zastosowań. Jeśli potrzebujecie przenośnego mikrofonu, wystarczy się zastanowić, do czego zamierzacie go wykorzystać. Dźwięk nagrany w plenerze z pewnością może brzmieć lepiej. Tylko od Was zależy, czy rzeczywiście tak będzie.

 

[img:8]

MXL MM-165GP

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2018
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz