Do czego służy mikser? Jak dobrać odpowiedni mikser? - cz.1

Autor: • 1 maja 2013
1 maja 2013 06:00

[img:1]

Niezależnie od tego, jak wyrafinowane i drogie są miksery, wszystkie spełniają jedną podstawową funkcję: służą do łączenia ze sobą wielu sygnałów wejściowych w żądanych proporcjach.

[img:2:R]Miksery pozwalają ponadto na dodawanie efektów do tych sygnałów, jak również umożliwiają ich odpowiednie przetwarzanie, kierując na zakończenie gotowy materiał dźwiękowy do odpowiedniego miejsca przeznaczenia, którym może być wzmacniacz mocy lub ścieżki urządzenia nagrywającego albo oba te odbiory jednocześnie. Mikser to newralgiczne centrum dla wszystkich źródeł sygnału, a więc najbardziej żywotny fragment twojego systemu audio.

Miksery są wykonywane w wielu różnych wielkościach i w wielu różnych kategoriach cenowych, nic więc dziwnego, że czasem trudno się zorientować, jaki model byłby najodpowiedniejszy dla konkretnego rodzaju wykonywanej pracy.

Możesz sobie jednak zadać kilka pytań, które pomogą ci
w zawężeniu wyboru do najodpowiedniejszych modeli:

 • Do czego będę używać miksera - np. do nagrań wielośladowych, nagłaśniania koncertów, czy też do obu zastosowań?
 • Jakie są moje możliwości finansowe?
 • Ile mam źródeł dźwięku? Twój mikser powinien posiadać przynajmniej tyle wejść, ile jest źródeł dźwięku. Jeśli planujesz kupić w przyszłości więcej sprzętu, powinieneś zainwestować w dodatkową liczbę wejść.
 • Jakie konkretne właściwości miksera będą mi na pewno potrzebne w pracy? Może to być np. korekcja, wysyłki Aux, lub wyjścia bezpośrednie Di Out dla wielośladu.
 • Czy mój mikser musi być łatwy do przenoszenia?
 • Czy w miejscu, gdzie będę pracował, będzie dostępne zasilanie sieciowe?
 • Czy przeczytałem tę broszurę od deski do deski?

Jeśli możesz satysfakcjonująco odpowiedzieć na te pytania, oznacza to, że jesteś w stanie określić dokładnie, jaki mikser jest ci potrzebny.

Czym jest typowy mikser i jakie spełnia funkcje?

Mikser jest niczym innym jak urządzeniem do przyjmowania (i zazwyczaj wzmacniania) podanych doń sygnałów, które to  możemy następnie poddać korekcji (jeśli mikser jest w taką funkcję wyposażony), zmieszać je ze sobą (zmiksować), aby następnie przesłać je dalej – na różnego typu wyjścia. Mogą to być wyjścia na głośniki, słuchawki lub do innego urządzenia (np. rejestratora wielośladowego albo komputera). Odbywa się to zazwyczaj poprzez wyjścia analogowe (Jack lub XLR) lub cyfrowe (S/PDIF). Mikser z odpowiednią ilością wejść i wyjść jest w stanie obsługiwać jednocześnie sygnał do niego wchodzący i z niego wychodzący, będąc dość poręcznym elementem w świecie rejestracji audio. Najlepszym przykładem niech będzie chociażby nagrywanie wokalu do podkładu z komputera.

[img:3]

I choć nie ma nic złego w takim podejściu, kilka rzeczy jest wartych wyjaśnienia. Posłużę się po raz kolejny przykładem nagrania wokalu do przygotowanego wcześniej podkładu puszczanego z komputera.

 1. Aby móc przesłać sygnał do komputera (z mikrofonu) i odebrać podkład (z komputera), potrzebujemy dodatkowo karty dźwiękowej (zazwyczaj na szynie PCI lub PCIe) z wejściami i wyjściami liniowymi, które ten sygnał odpowiednio przyjmą i wyślą. Karta zintegrowana się do tego celu nie nadaje! Więc musimy mieć świadomość kolejnej inwestycji.
 2. Konieczność użycia dwóch elementów ingerujących w nasz sygnał zanim ten dotrze do komputera i zapisze się w postaci cyfrowej na twardym dysku, zwiększa szanse na to, że więcej szumów trafi na nagrywaną ścieżkę, szczególnie w przypadku tanich mikserów, do produkcji których używa się najtańszych komponentów.
 3. Z uwagi na to, że musimy używać dodatkowej karty dźwiękowej, częste wycieczki pod biurko w celu podłączenia, odłączenia czy przełączenia kabli z gniazda w gniazdo, mogą się okazać lekko irytujące, że o nabitych na głowie guzach nie wspomnę…
 4. Małe miksery mogą zazwyczaj wysłać tylko 2 kanały (L i R) do komputera, co oznacza, że w przypadku nagrania, powiedzmy 4 sygnałów jednocześnie, musimy je wcześniej zmiksować, bo nie będziemy mieli możliwości ingerencji w poszczególne ścieżki po nagraniu – skończymy z jedną ścieżką stereo, na której będziemy mieli wcześniej (przed nagraniem) utworzony miks.

Jakie więc mamy opcje?

Pół biedy, jeżeli nasz mikser jest dodatkowo wyposażony w moduł USB lub FW – tym właśnie portem możemy wysyłać sygnał do (i odbierać z) komputera, przez co nasz mikser staje się jednocześnie interfejsem audio, co moim zdaniem, jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Niepotrzebna nam wtedy dodatkowo karta dźwiękowa zamontowana wewnątrz komputera – mamy wszystkie niezbędne elementy do rejestracji, spakowane w jednej obudowie.

Małe miksery do domowego studia, dopiero od jakiegoś czasu zaczęto wyposażać w moduły USB lub Firewire, co moim zdaniem powinno stać się dawno, ale lepiej późno niż wcale…

I tu dochodzimy do sedna całej sprawy:

Tak naprawdę, interfejs audio jest jedynym niezbędnym urządzeniem do przetwarzania sygnału w naszym studio. Do niego wpinamy mikrofony, instrumenty, słuchawki, monitory i łączymy go z komputerem w celu uzyskania dwukierunkowej komunikacji.

Mikser wydaje się być zbyteczny – chyba, że mówimy o mikserze z modułem USB lub FW, który w istocie, jest już w pełni funkcjonalnym interfejsem audio.

[img:4]

Warto być zaznajomionym z tym zagadnieniem, bo rozważając pierwsze zakupy do studia, można uniknąć strzału w stopę, gdy okaże się, że do naszego nowego i pachnącego miksera, musimy jeszcze dokupić nową kartę dźwiękową za tyle samo lub co gorsza – za więcej.

Absolutnie nie jestem przeciwnikiem używania małych mikserów w naszym studio, szczególnie takich, które są samowystarczalnym interfejsem audio USB czy FW. Ale typowe, małe miksery, które spotyka się w domowych studiach, takiego elementu zazwyczaj nie posiadają.

Co do jakości uzyskiwanych nagrań – brzmią one tak, jak najsłabszy element toru, po jakim nasz sygnał wędruje. I tym najsłabszym ogniwem zazwyczaj jest tani i zupełnie zbyteczny mikser.

Zwykły interfejs audio na złączu USB lub FW jest świetnym substytutem dla małego, podręcznego miksera i znacznie ułatwia naszą pracę, a jakość sygnału wysyłanego do komputera nie jest w żaden sposób podrzędna względem jakości sygnału uzyskanego z miksera, a często bywa wręcz lepsza.

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2018
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz