


Nektar Panorama CS12 - wygodniejsza obsługa „kiełbasy”
W ofercie firmy Nektar Technology znaleźć można bardzo przydatne urządzenia – nie tylko klawiatury sterujące (sam od kilku lat korzystam z takiego manuału i dotąd nie pojawiły się jakiekolwiek powody do narzekania), ale i różnego rodzaju sterowniki, np. do obsługi programów typu DAW. I o jednym z takich produktów będzie mowa w tym tekście.
Panorama CS12 zaprezentowana została światu podczas tegorocznych targów NAMM i wówczas już ją anonsowaliśmy. Niemniej warto przypomnieć temat.
Producent już wcześniej przedstawiał podobne rozwiązania, ale tym, co odróżnia model CS12 od nich, jest to, iż oprócz obsługi Logic Pro dedykowany jest do współpracy z najnowszymi wersjami „kiełbasy”, czyli programu Steinberg Cubase. Bez problemu dogaduje się też z Nuendo, czyli kombajnem do postprodukcji tegoż samego producenta. OK, skoro mamy już omówiony tzw. background, przejdźmy do szczegółów konstrukcyjnych.
Na lewym skraju panelu znajduje się 100-milimetrowy, zmotoryzowany tłumik ALPS. Pełni on tu standardową rolę i służy do regulacji poziomu sygnału na bieżącej ścieżce. Tuż obok umieszczona jest sekcja również odnosząca się do aktualnie wybranej ścieżki. Umiejscowione tutaj elementy – enkoder oraz cztery przyciski – służą do sterowania pracą danego kanału, a 6-segmentowy miernik wskazuje poziom wychodzącego zeń sygnału.
Pośrodku panelu widać najbardziej rozbudowaną sekcję, w której zawarto wielofunkcyjny, kolorowy wyświetlacz TFT, enkodery oraz zestaw przycisków sterujących różnymi funkcjami programowymi, w tym transportem wirtualnej taśmy. Wyświetlacz w zasadzie stanowi centrum zarządzania całością i prezentuje szereg informacji, w tym chociażby ustawienia parametrów wtyczek. Jeśli zaś chodzi o umieszczone tu enkodery, to jeden z nich pozwala na regulację tempa projektu, drugi służy do sterowania skalą widoku w oknie aranżacji, zaś za pomocą trzeciego, z funkcją przycisku, możemy dokonywać rozmaitych regulacji i te zmiany zatwierdzać.
Tuż obok znajduje się zestaw jedenastu podświetlanych przycisków, którymi możemy wybierać banki, sloty wtyczek oraz wysyłki, a także wywoływać menu kanałów.
Skrajna prawa sekcja gromadzi enkodery i przyciski z podświetleniem RGB, przeznaczone do sterowania wtyczkami oraz rozmaitymi funkcjami DAW-a.
Panorama CS12 to urządzenie USB typu class compliant, co oznacza, że do jego uruchomienia nie są konieczne żadne sterowniki, wymagana jest natomiast instalacja oprogramowania Nektar ControlCore.
Nie ulega wątpliwości, iż po osiągnięciu wprawy w obsłudze Panoramy CS12 praca z Cubasem będzie przebiegała znacznie sprawniej, niż przy użyciu myszki. Taki też przyświecał konstruktorom urządzenia cel. Dlatego zdecydowanie zachęcamy wszystkich posiadaczy studiów domowych i projektowych do zainteresowania Panoramą CS12.