

ISE'25: Pierwszy pasywny, kompaktowy system kardioidalny d&b audiotechnik
Systemy line array, które oferują kontrolę dyspersji aż do najniższych częstotliwości to dość skomplikowane urządzenia, które oprócz większej niż w "zwykłych" systemach liczby głośników muszą jeszcze mieć zaimplementowany odpowiedni algorytm dla tychże przetworników. Sygnały docierające do nich muszą być nie tylko odpowiednio odfiltrowane częstotliwościowo, ale również opóźnione/dopasowane fazowo do pozostałych. W systemach o kardioidalnej charakterystyce dyspersji do tej pory rozwiązywano to za pomocą obróbki sygnałów w DSP, co wiązało się też z odpowiednią liczbą kanałów wzmacniacza, które trzeba było "przeznaczyć" do zasilenia pojedynczego modułu. Aż wreszcie pojawił się ON, czyli system CCL firmy d&b audiotechnik, który nie dość, że jest kardiodialny i kompaktowych rozmiarów, to jeszcze wystarczy do jego "napędzania" jeden kanał wzmacniacza na jeden moduł.
Zaprezentowany na ISE 2025 system CCL jest pierwszym członkiem rodziny CL. Przeznaczony jest on do obsługi małych i średnich wydarzeń - co nie powinno dziwić, biorąc pod uwagę rozmiary i zastosowane przetworniki. Obecnie w jej skład wchodzi trzech członków - dwa szerokopasmowe moduły line-array (CCL8 i CCL12), różniące się głównie horyzontalnym kątem dyspersji (odpowiednio 80 i 120 stopni) oraz kompaktowy subbas CCL SUB. Ten ostatni to oczywiście również zestaw głośnikowy o kardioidalnej charakterystyce dyspersji, w którym pracują dwa głośniki - 15 i 10-calowy - co pozwala mu "wyprodukować" maksymalny SPL równy 132 dB. Większy głośnik, grający do przodu, pracuje w konfiguracji bass-reflex, podczas gdy "tylna" 10-tka umieszczona jest w dwukomorowej pasmowo-przepustowej części obudowy.
Obydwa moduły szerokopasmowe - CCL8 i CCL12 - to dwudrożne pasywne konstrukcje mieszczące dwa neodymowe przetworniki LF o średnicy 7" skierowane do przodu, dwa neodymowe przetworniki LF 5" skierowane na bok i dwa drivery ciśnieniowe 1,75" zamontowane na dedykowanym urządzeniu kształtującym falę akustyczną. Segmenty fali cylindrycznej emitowane przez każdy moduł sumują się spójnie w jedną koherentną falę. Kąty pomiędzy sąsiadującymi modułami można ustawić w zakresie od 0° do 14° w krokach co 1°.
Obudowa modułów jest formowana wtryskowo (poliwęglan ABS), z wykończeniem 2K odpornym na uderzenia i warunki atmosferyczne. Przód i boki obudowy (wyloty głośników) chronione są sztywną metalową siatką, podklejoną od tyłu akustycznie przezroczystą i wodoodporną tkaniną.
Moduły w pełnym paśmie pokrywają zakres 58 Hz -18 kHz (-10 dB), i są w stanie wytworzyć maksymalny SPL równy 137/136 dB (CCL8/CCL12), przy zasilaniu ze wzmacniaczy D40/D80/D90. Waga pojedynczego modułu to niespełna 18 kg.