
Marek Korbecki
Muzyk, realizator nagrań i dźwięku live
Info
Lauda Central Europe
tel: +48 (58) 555 06 60
www.laudacentral.eu
Napisz Email
Audix D6X - czterdzieści lat minęło…
Firma Audix, znany na całym świecie producent mikrofonów, obchodziła tym roku czterdziestkę. Działalność rozpoczęła w 1984 roku, z siedzibą w okolicach San Francisco, a od 1991 roku po dziś dzień mieści się ona w Wilsonville.
![[img:1]](/img/artykuly/zdjecia/Audix-D6X-1-org.webp)
Pamiętam początki tej marki w Polsce. Były to późne lata osiemdziesiąte i pierwsze mikrofony Audixa można wówczas było kupić u pewnego biznesmena – nazwiska już nie pamiętam - który prowadził swą działalność na ulicy Złotej (wtedy Hubnera) w Warszawie. Jak na produkty Made in USA ceny były nawet przystępne, choć z racji niewielkiej rozpoznawalności marki na większe zainteresowanie rynku musiały one jeszcze poczekać. Dziś sytuacja jest diametralnie różna, co oznacza, że brand ten udowodnił swoją klasę.
![[img:2]](/img/artykuly/zdjecia/Audix-D6X-2-org.webp)
Czterdziestkę obchodzi się różnie. Audix postanowił uczcić to święto, wypuszczając (bardzo) limitowaną serię D6X, czyli rocznicową wersję mikrofonu D6, jednego z najlepiej sprzedających się modeli tej marki. Limited Edition D6X ma być dostępny w liczbie zaledwie 100 sztuk, a więc z czasem stanie się zapewne prawdziwym białym krukiem. Nie trafi jednak do sprzedaży, a żeby stać się właścicielem takiego „majka”, trzeba będzie wziąć udział w konkursach, których przeprowadzanie producent rozpoczął już w listopadzie. No i, rzecz jasna, wygrać. Wszelkie informacje na ten temat znajdziecie w mediach społecznościowych Audixa.
![[img:3]](/img/artykuly/zdjecia/Audix-D6X-3-org.webp)
Pierwowzór to mikrofon zaprojektowany przede wszystkim z myślą o nagrywaniu i nagłaśnianiu stopy perkusyjnej, czyli bębna centralnego. Pasmo częstotliwości, z których przetwarzaniem sobie radzi, zaczyna się od 30 herców, zaś akceptowany poziom ciśnienia dźwięku sięga 144 decybeli.
Realizator monitorów Nathan Bauld (Tower of Power) mówi o D6: „Miażdży każdy inny mikrofon do bębna basowego”, zaś realizator FOH Charlie Martinez zwrócił uwagę na jego elastyczność w przypadku innych niskobrzmiących źródeł: „Pomyślałem, że wypróbuję go na saksie barytonowym. Od razu się w nim zakochałem.”
![[img:4]](/img/artykuly/zdjecia/Audix-D6X-4-org.webp)
D6X cechuje się takimi samymi parametrami i charakterem, ale oferuje dwie alternatywne opcje brzmieniowe, które czynią go przetwornikiem jeszcze bardziej uniwersalnym. Oprócz tego odróżnia się od protoplasty piaskowanym wykończeniem i okolicznościowym nadrukiem.
