Apple Logic Pro - Co nowego w sztandarowym DAW spod znaku jabłuszka?
Pisaliśmy niedawno o nowej wersji Cubase’a, programu typu DAW ze stajni Steinberg, ale nie tylko ta firma wciąż pracuje nad udoskonalaniem swojego software’u. Apple też nie zasypia gruszek w popiele. Oto do sprzedaży trafiła aplikacja Logic Pro w wersji 11.1 dla Maków oraz 2.1 dla iPadów. Wydarzenie to zbiega się w czasie z zapowiedzią nowych komputerów z rodziny MacBook Pro.
Najbardziej spektakularną nowinką w nowym Logicu Pro jest wtyczka pogłosowa Quantec Room Simulator. To emulacja poszukiwanego na rynku wtórnym procesora o tej samej nazwie. Trzeba przy tym podkreślić, że owo zainteresowanie QRS-em nie bierze się znikąd. Nie jest on bowiem – podobnie jak Yardstick, również skonstruowany przez Wolfganga Buchleitnera - procesorem takim samym, jak inne. Buchleitner, nie był inżynierem – w ogóle nie ukończył studiów - jak konstruktorzy konkurencyjnych maszyn, a artystą, bardzo zaangażowanym muzykiem. To sprawiło, że opracowane przez niego algorytmy też były jedyne w swoim rodzaju. Plugin wiernie odwzorowuje ich działanie. Jednym z największych wielbicieli pogłosów generowanych przez QRS jest Peter Gabriel, a pośród ich użytkowników wskazać można też takie sławy, jak Enya, Depeche Mode, a nawet Pink Floyd.
Oczywiście opisana wyżej wtyczka to tylko jedna z nowości w Pro Logic.
Inną nowinką, tym razem funkcjonalną, jest możliwość reorganizowania rozmieszczenia tracków wprost w oknie miksera. Wersja dla iPada przynosi podobną funkcję, działającą w odniesieniu do wtyczek na panelu Plug-ins.
Kolejną przydatną funkcją, jaka pojawiła się w Logic Pro dla komputerów Mac, jest pole wyszukiwania w menu wtyczek, z którego możemy skorzystać podczas dodawania efektów, instrumentów czy pluginów MIDI, a nawet przypisywania wysyłek. Wystarczy zacząć wpisywać nazwę żądanego modułu, a program wyszuka zarówno nazwę wtyczki, jak i folder, w którym jest ona zapisana. Ułatwiono też czynności związane z usuwaniem wtyczek i wysyłek. Obecnie, aby odrzucić dany plugin, instrument bądź wysyłkę, wystarczy kliknąć jej slot z wciśniętym klawiszem Command.
I wreszcie nowy pakiet brzmień, pełen intrygujących barw wygenerowanych przy użyciu syntezatorów modularnych. Na Modular Melodies składa się ponad 160 megabajtów pętli audio i instrumentów, niektóre powstałe z wykorzystaniem bardzo niecodziennych ustawień Chanel Stripu, syntezatora Alchemy i nieortodoksyjnego łańcucha efektów.