Polska premiera Sennheiser SPECETRA | Soundedit 2024
Od targów IBC, podczas których swoją premierę miał pierwszy na świecie szerokopasmowy system bezprzewodowy w technologii WMAS, minęło już trochę czasu. Powoli zaczynamy poznawać tajniki nowego podejścia do tematu bezprzewodowego przesyłania sygnałów, a świetną do tego okazją była prezentacja systemu Sennheiser SPECTERA - będąca równocześnie polską premierą tegoż systemu - na Soundedit 2024.
Sennheiser SPECTERA w skrócie:
- Technologia WMAS
(Wireless Multichannel Audio Systems - System bezprzewodowej wielokanałowej transmisji audio) - Anteny / nadajniki / odbiorniki
- Obsługa systemu i planowanie częstotliwości
- Tutorial i obsługa: krok po kroku
- Cena i gdzie kupić ?
Poznaj możliwości Sennheiser SPECTERA
Wielokanałowa transmisja audio
WMAS, czyli Wireless Multichannel Audio Systems (systemy bezprzewodowej wielokanałowej transmisji audio) to efekt zmian legislacyjnych w prawie dotyczących podziału i wykorzystania pasm radiowych. Do tej pory inżynierowie systemów bezprzewodowych dysponowali systemami, które mogły przesyłać tylko JEDEN (mono lub stereo) sygnał audio w tylko JEDNYM kierunku - korzystając z pasma radiowego o maksymalnej szerokości 200 kHz - co w przypadku dużych wydarzeń, z dużą liczbą różnorakich systemów bezprzewodowych, organizowanych w miejscach, w których "zatłoczenie" w widmie fal radiowych jest duże, stanowiło nie lada wyzwania.
Nowe "dziecko" Sennheisera, system SPECTERA, jest rozwiązaniem przełomowym nie tylko dlatego, że może wysyłać wiele kanałów audio w jednym, szerokim na 8 MHz paśmie radiowym (w Europie, 6 MHz w USA), ale również dlatego, że może on jednocześnie przesyłać sygnały w obu kierunkach, a do tego - kolejne rozwiązanie, którego do tej pory nie było na rynku - cała "radiówka", czyli układy w.cz. są odseparowane od sygnałów audio (czyli niskoczęstotliwościowych). Ale po kolei.
Technologia WMAS
WMAS to zasadniczo dwukierunkowa szerokopasmowa technologia bezprzewodowa, która łączy mikrofony, systemy monitorowania dousznego oraz zdalne sterowanie w jednym szerokopasmowym kanale RF. Implementacja transmisji radiowej WMAS firmy Sennheiser oparta jest na modulacji z ortogonalnym podziałem częstotliwości (Orthogonal Frequency Division Modulation - OFDM), transmisji z dupleksowym podziałem czasowym (Time Division Duplex - TDD) i wielodostępem z podziałem czasowym (Time Division Multiple Access – TDMA). Brzmi jak fragment scenariusza z filmu Star Trek, prawda? W "prostych, żołnierskich" słowach chodzi o to, że cyfrowa technika transmisji OFDM w połączeniu z kodowaniem kanałów pozwala na wykorzystanie zróżnicowania częstotliwości bezprzewodowego kanału RF, a to z kolei sprawia, że transmisja jest bardziej niezawodna, bez względu na to, czy odbywa się to w pomieszczeniach, czy na otwartej przestrzeni. Druga z technologii, TDD, pozwala transmitować sygnał w dwóch kierunkach, mając do dyspozycji określony slot czasowy na odbiór oraz inny slot na nadawanie.
Czas trwania obu slotów można regulować, co oznacza, że można albo transmitować wszystkie kanały w jedną stronę (same mikrofony lub same IEMy) albo dowolną ich kombinację. I wreszcie trzecia technologia, TDMA, dzieli te okresy nadawania i odbioru na dedykowane sloty czasowe.
Dla nas, zwykłych "śmiertelników", którzy (oby!) będą już wkrótce użytkować te systemy najważniejsze z tego jest to, że systemy IEM i mikrofony, które są obecnie podzielone na dwa zakresy RF oddalone od siebie o kilka MHz, mogą być teraz obsługiwane razem w jednym kanale TV i mogą być zintegrowane do obsługi przez jeden bodypack. I co najważniejsze, wymagana jest do tego tylko jedna antena.
Anteny, nadajniki, odbiorniki
Mówiąc o antenie w systemie SPECTERA mamy na myśli cały kompletny tor nadawczo-odbiorczy, a więc zarówno samą antenę (najbardziej rzucającą się w oczy), jak i układy wielkiej częstotliwości odpowiedzialne za nadawanie i odbierani sygnałów radiowych. Dzięki temu jednostka centralna jest pozbawiona układów w.cz., a jej podłączenie do anteny/nadajnika/odbiornika odbywa się z wykorzystaniem zwykłej skrętki ethernetowej. Co się zaś tyczy faktu, że do pracy z odbiornikami/nadajnikami mobilnymi SPECTERA potrzebuje tylko jednej takiej anteny - możliwe jest też użycie wielu anten, ale z innym celowym ich zastosowaniem, a mianowicie dla zapewnienia redundancji, rozszerzenia zasięgu i obsługi dodatkowych pasm częstotliwości.
Co równie ciekawe, SPECTERA działa z całkowitą mocą transmisji do 50 mW – w praktyce z mocą obecnego pojedynczego mikrofonu wąskopasmowego – która jest rozłożona na kanał RF o szerokości 6 MHz lub 8 MHz. W ramach limitu pojemności systemu nie będzie już żadnego skalowania całkowitej mocy nadawania przez liczbę używanych urządzeń.
A skoro jesteśmy przy pojemności systemu - zamiast dzisiejszego typowego zróżnicowania przestrzennego z dwiema antenami, WMAS oferuje 30-krotne zróżnicowanie w kanale telewizyjnym 6 MHz lub 40-krotne zróżnicowanie w kanale telewizyjnym 8 MHz. Zysk transmisji różnicowej jest dostępny dla wszystkich urządzeń odbiorczych. Tak więc jest to rozwiązanie zapewniające korzyści dla połączonych, dwukierunkowych bodypacków, włączając w to całkowicie cyfrowe systemy monitoringu dousznego o niskiej latencji.
Obsługa systemu i planowanie częstotliwości
Nie będzie już potrzebne zaawansowane planowanie częstotliwości, z wyjątkiem wyboru pojedynczego kanału RF w ramach kanału TV-UHF. W paśmie o szerokości 6 lub 8 MHz użytkownicy mogą wdrożyć 16, 32 lub nawet więcej kanałów audio w dowolnym kierunku. Koordynator częstotliwości może więc przydzielić inżynierowi dźwięku blok 6 MHz lub 8 MHz z częstotliwością środkową w celu wdrożenia WMAS. Koordynator ustala też najlepsze miejsca do umieszczenia anteny systemu (lub anten zwiększających zasięg).
W ramach WMAS inżynier dźwięku może elastycznie określać jakość dźwięku, latencję, zasięg i wykorzystanie zasobów dla każdej pojedynczej transmisji audio z i do pracujących urządzeń. W razie potrzeby inżynier dźwięku ma możliwość aranżowania i zmiany zasobów audio przypisanych do tych urządzeń. Pojedyncza stacja bazowa jest w stanie obsłużyć 64 kanały audio (32 wejścia i 32 wyjścia) w jednym urządzeniu w formacie rack 19" o wysokości 1U.
Reasumując - SPECTERA pracująca w systemie WMAS zapewnia wielokanałową transmisję dźwięku o cyfrowej jakości i ułatwia koordynację częstotliwości.
Video tutorial