Wharfedale Pro Delta-AX - Moc tradycji, dźwięk przyszłości
Wśród licznych jak gwiazdy na niebie producentów urządzeń audio są tacy, którzy swoje firmy zakładali już w tym stuleciu, tacy którzy zaczęli działać końcem ubiegłego wieku, a są i tacy, którzy zaczynali w początkach XX stulecia. Do tych ostatnich należy firma Wharfedale Pro, która wciąż istnieje i wytarza produkty pod tą marka, jak choćby serię Delta-AX, której przyjrzymy się bliżej.
Tradycje Wharfedale Pro sięgają lat 30. XX wieku. Założona przez Gilberta Briggsa w 1932 roku firma Wharfedale była początkowo producentem domowych głośników hi-fi. Skąd wzięła się nazwa firmy? Jej założyciel zbudował swój pierwszy głośnik w przytulnym miasteczku targowym położonym w dolinie rzeki Wharfe, obszarze znanym dziś jako „Wharfedale”. Jego "ucho do szczegółów" w tworzeniu wyjątkowych głośników było nie tylko zasługą wiedzy technicznej, ale także pasji do wspaniałej muzyki – sam był utalentowanym pianistą. Jego pierwsze dzieła zdobyły również pierwszą i drugą nagrodę w konkursie Bradford Radio Society, a produkty Wharfedale w branży Hi-Fi do dziś zdobywają wiele nagród.
Wharfedale jako marka Hi-Fi jest znana jako innowator w swojej dziedzinie, rozwijając jeden z pierwszych głośników dwudrożnych w 1945 roku i współpracując z Peterem Walkerem z Quad, co zaskutkowało połączeniem elektroniki Quad i technologii głośnikowej Wharfedale. W 1996 roku marka Wharfedale została przejęta przez International Audio Group. Posuwając markę o krok w przód i chcąc sprostać zapotrzebowaniu rosnącego rynku profesjonalnego audio stworzono Wharfedale Pro.
W ofercie Wharfedale Pro znajduje się obecnie wiele produktów z branży pro-audio, od mikrofonów poczynając, poprzez miksery, wzmacniacze, procesory DSP po pasywne i aktywne zestawy nagłośnieniowe, również te największe, typu line-array. Przykładem godnym uwagi jest bardzo udana seria wielofunkcyjnych aktywnych zestawów głośnikowych w drewnianej obudowie Delta-AX.
Delta-AX
W skład serii Delta-AX wchodzą cztery modele - dwa szerokopasmowe (Delta-AX12 i Delta AX-15) oraz dwa subbasy (Delta-AX15B i Delta-AX18B). Jak wydać po symbolach dwa pierwsze oparte są na głośniku 12- i 15-calowym, zaś suby na wooferach 15" i 18".
Subwoofery
W przypadku obu subbasów ich głośniki wyposażone są w cewkę o średnicy 4" i wzmacniacze o mocy szczytowej - odpowiednio - 1800 W i 2000 W (900 i 1000 W mocy ciągłej), co pozwala uzyskać 130 i 132 dB maksymalnego poziomu ciśnienia dźwięku w odległości 1 m. Delta-AX15B pokrywa pasmo od 42 do 200 Hz, a Delta-AX18 już od 38 Hz, zaś ich waga to - odpowiednio - 36,7 i 44,3 kg.
Subbasy mogą przyjąć i zmiksować sygnały lewego i prawego kanału (jack TRS lub XLR), oferując regulację wzmocnienia oraz częstotliwości filtra dolnoprzepustowego (w zakresie od 80 do 200 Hz). Zestawy niskotonowe dysponują też dwiema parami wyjść - jedna para to wyjścia THRU lewego i prawego kanału (czyli zwykłe "podaj dalej"), zaś druga to osobne wyjścia kanału lewego i prawego po odfiltrowaniu przez filtr górnoprzepustowy o częstotliwości 100 Hz - pozwala to na podanie sygnału na zestawy szerokopasmowe już z odfiltrowanym zakresem niskich częstotliwości.
Satelity
Dopełnieniem w górze pasma głośników niskotonowych obu zestawów szerokopasmowych jest driver ciśnieniowy z 2-calową cewką, o wylotach 1" lub 1,4". Oba głośniki niskotonowe natomiast dysponują cewką o średnicy 3". W obu zestawach pracują te same wzmacniacze klasy D - 650-watowy dla sekcji LF i 100-watowy dla sekcji HF, oba też oferują te same kąty dyspersji, czyli 90 x 45 stopni. Pomimo tych samych wzmacniaczy nieco inna efektywność głośników sprawia, że maksymalny szczytowy poziom ciśnienia dźwięku Delta-AX12 różni się o 1 dB od Delta-AX15 (130 dB w pierwszym, 131 dB w drugim przypadku). O 10 Hz różnią się natomiast w kwestii dolnego zakresu przenoszenia - mniejszy model pracuje w paśmie 55 Hz-20 kHz, a większy od 45 Hz do 20 kHz, przyjmując kryterium -10-decybelowe.
Zarówno subwoofery, jak i zestawy szerokopasmowe serii Delta-AX są wykonane z 15-milimetrowej sklejki brzozowej, co sprawia że mniejszy "szerokopasmowiec" waży prawie 28 kg, zaś większy - 33 kg.
Satelity wyposażone są w dwukanałowy mikser z osobną regulacją wzmocnienia każdego z wejść i wspólną dwupunktową regulacją barwy +/-12 dB (soprany i basy). Pierwszy kanał dysponuje wejściem mikrofonowo-liniowym z gniazdem combo XLR/jack TRS i przełączaną czułością, zaś kanał drugi wejściem liniowym z gniazdem combo i parą gniazd cinch. Sygnał można też wyprowadzić z paczki w postaci miksu obu kanałów, przy czym za pomocą przełącznika możemy zdecydować, czy chcemy mieć sygnał "czysty" (przed korektorem i regulacją wzmocnienia) czy po korekcji. W sytuacji, gdy zestawy pracują jako monitory sceniczne przyciskiem "Monitor filter" możemy załączyć 90-hercowy filtr górnoprzepustowy, aby zredukować podbicie najniższych częstotliwości spowodowane pracą zestawu w bezpośredniej bliskości powierzchni odbijającej (podłogi, sceny).
Dystrybutorem marki Wharfedale Pro w Polsce jest firma Mega Music.
Sugerowane ceny detaliczne do serii Wharfedale Pro Delta AXF:
-
DELTA-AXF12 2490,- detal brutto
-
DELTA-AXF15 2790,- detal brutto
-
DELTA-AXF15B 2790,- detal brutto
-
DELTA-AXF18B 3190,- detal brutto
-
Delta 12 A 2490,- detal brutto
-
Delta 15A 2790,- detal brutto
-
15A sub 2790,- detal brutto
-
18A sub 3190,- detal brutto