


Dynacord U - nowa seria wzmacniaczy instalacyjnych
Firma Dynacord, działająca w ramach jednej grupy z Electro-Voicem, dla którego konstruuje wzmacniacze, ma bogaty dorobek i duże doświadczenie w produkcji instalacyjnych urządzeń nagłośnieniowych. Właśnie pojawiły się informacje o nowej serii U wzmacniaczy instalacyjnych. Obejmuje ona sześć modeli, w tym cztery tzw. powermiksery. Przeznaczone są do transmitowania muzyki tła, a także różnego typu komunikatów głosowych, w takich miejscach jak kawiarnie, restauracje, sklepy czy biura. Doskonale „dogadają się” z nowymi głośnikami instalacyjnymi EV z serii EVID.
Są to urządzenia zamknięte w obudowach o szerokości połowy racka, co oznacza, że na jednym „piętrze” mogą zamieszkać dwa takie aparaty, a dzięki dedykowanym uchwytom można je montować pojedynczo. Wzmacniacze serii U, pracujące w klasie D, znajdą zastosowanie w praktycznie dowolnej instalacji, zarówno wysoko-, jak i niskoimpedancyjnej, dostarczając pełną moc niezależnie od tego, czy zostaną podpięte do linii 70/100 V, czy też obciążone impedancją 4 bądź 8 omów. Powermiksery dostępne są w czterech wariantach mocowych, od 30 do 240 watów, natomiast wzmacniacze generują 120 i 240 W.
Nazwy poszczególnych modeli pozwalają bez trudu rozszyfrować, z czym mamy do czynienia. Weźmy, dla przykładu, wzmacniacz z mikserem oznaczony jako U60:1M. A zatem możemy tu odczytać, że jest to amplimikser (literka M), jednokanałowy (jedynka), o mocy wyjściowej 60 watów. Podobny schemat zastosowano w odniesieniu do wzmacniaczy, tyle że w ich nazwach brakuje – jak się zapewne domyślacie - litery M.
Wszystkie cztery amplimiksery wyposażone są w cztery wejścia - dwa mikrofonowo-liniowe na złączach XLR i z zasilaniem fantomowym, dwa wejścia aux stereo w postaci par gniazd RCA, a ponadto priorytetowe wejście EMG (Emergency) dla komunikatów np. ewakuacyjnych. Drugie wejście XLR współpracuje z funkcją duckera. Dodatkowe wejście przeznaczone jest zaś do odtwarzania sygnałów dźwiękowych, mających na celu zwrócenie uwagi osób przebywających w nagłaśnianej przestrzeni. Wejściom towarzyszy sumaryczne wyjście liniowe stereo, na złączach RCA, a za pomocą DIP switcha, umieszczonego – podobnie jak wszystkie złącza – na tylnej ścianie, można skonfigurować szereg parametrów – tryb pracy wejścia EMG, wybór rodzaju linii głośnikowej czy też uaktywnienie filtru górnoprzepustowego.
Regulacji poziomu sygnału z wejść mikrofonowych i aux oraz wyjściowego, a także dwupasmowej korekcji dokonuje się przy użyciu regulatorów na przednim panelu. Tutaj znajdują się także sygnalizacyjne diody LED. Wszystko jest przejrzyste i niewymagające szerszych objaśnień.
Więcej szczegółowych informacji znajdziecie na stronie internetowej firmy Audio Plus.