


RDL RU-NMP44 - sieciowy procesor miksujący Dante
Systemy instalacyjne - z obsługowego punktu widzenia - różnią się dość znacznie od nagłośnienia używanego podczas koncertów, konferencji czy innych wydarzeń. W tym drugim przypadku za jego obsługę odpowiada (przeważnie) wykwalifikowana ekipa, natomiast systemy instalacyjne w większości przypadków obsługują osoby mające niewielką, lub wręcz zerową wiedzę o nagłaśnianiu. Stąd systemy instalacyjne z obsługowego punktu widzenia muszą być proste i jednoznaczne. Dlatego buduje się je z urządzeń takich jak zaprezentowany poniżej sieciowy procesor miksujący firmy RDL - RU-NMP44.
Cóż to takiego ten "sieciowy procesor miksujący"? Otóż wyobraźmy sobie, że mamy kilka sygnałów wejściowych, "krążących" po naszej instalacji w formacie cyfrowym, a konkretnie w postaci danych sieci Dante. Te sygnały chcemy w różnych konfiguracjach i z różnymi poziomami wysłać do kilku różnych miejsc w naszym obiekcie. W świecie nagłośnienia live'owego te sygnały podalibyśmy na mikser, obsługiwany przez realizatora, który za pomocą kilku niezależnych wyjść (AUX-ów, podgrup lub matryc) wysłałby je do odpowiednich stref w odpowiednich proporcjach. W instalacjach raczej nie możemy liczyć na to, że będzie tam zawsze "odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu", musimy więc z góry przygotować odpowiednią konfigurację tych sygnałów i to najlepiej jeszcze w kilku wariantach.
Amerykańska firma RDL podeszła do rozwiązania tego tematu troszkę w inny sposób, niż opisany powyżej - zamiast jednego miksera z kilkoma wyjściami zaproponowała urządzenie, w którym znajduje się kilka (konkretnie 6) wirtualnych mikserów, każdy otrzymujący te same sygnały wejściowe - które w RU-NMP44 dostarczane są poprzez sieć Dante - które następnie w każdym z 6 mikserów można dowolnie, zupełnie niezależnie skonfigurować, "wypoziomować" i wysłać na odpowiednie urządzenia/strefy. Tak właśnie działa RDL RU-NMP44.
A teraz już konkretnie o jego możliwościach. Jak już było wspomniane urządzenie dostaje 4 sygnały wejściowe w formacie Dante (poprzez gniazdo sieciowe RJ45), zaś wyjścia wspomnianych 6 wirtualnych mikserów skonfigurowane sa na stałe w ten sposób, że pierwsze 4 miksery podają swoje sygnały wyjściowe znów do sieci Dante (przez to samo gniazdo RJ45), zaś mikser 5 i 6 mają wyprowadzone wyjścia w formie analogowej (symetrycznie) - znajdują się one na tylnej ściance urządzenia w postaci złączy zakręcanych (terminal block).
Każdy mikser ma możliwość ustawienia priorytetu jednego z wejść, co pozwala np. wyciszać muzykę w momencie pojawienia się sygnału (np. komunikatu bezpieczeństwa) na tym wejściu. Procesor oferuje również 4 presety pozwalające zapisać i w razie potrzeby przywołać zaprogramowane wcześniej ustawienia poziomów sygnałów mikserów. Presety te można przywoływać bądź za pomocą poleceń sieciowych, z poziomu sieci RDL lub z pilota zdalnego sterowania. RU-NMP44 można skonfigurować tak, aby uruchamiał się zgodnie z wybranym presetem, ostatnio używanymi ustawieniami lub ze wszystkimi poziomami sygnałów na „OFF”.
RU-NMP44 może być zasilany z zewnętrznego zasilacza 24 Vdc, dostępnego osobno. RU-NMP44 jest przystosowany do pracy z włączonym PoE w switchu sieciowym. Jeśli obydwa źródła zasilania 24 V DC zasilają RU-NMP44, urządzenie będzie zasilane z zewnętrznego źródła i płynnie przełączy się na zasilanie PoE w przypadku utraty zasilania zewnętrznego.
RU-NMP44 jest wyposażony w trwałą, całkowicie metalową obudowę, pozwalającą na pracę wolnostojącą lub przymocowanie do konstrukcji lub zainstalowanie w szafie rackowej. Produkt został zaprojektowany i wyprodukowany w USA, i jest przeznaczony do ciągłej pracy w wymagających instalacjach.