13 kwietnia 2023 09:00
Daniel Zimerman INFOMUSIC.PL Info Polsound sp. z o.o Polsound sp. z o.o tel: +48 22 2041 100 www.polsound.pl

Universus studio - Dolby Atmos Cinema. Nowa instalacja audio Meyer Sound w Warszawie

Osoby związane z filmem, szeroko rozumianą produkcją telewizyjną, a także realizatorzy dźwięku mają do dyspozycji nowo oddane studio - Universus Studio w Warszawie, przy ul. Belwederskiej, przystosowane do pracy z dźwiękiem w formacie pełnego Dolby Atmos Cinema. Instalacja nagłośnienia została oparta o systemy elektroakustyczne Meyer Sound, a wdrożeniem tego skomplikowanego projektu zajęła się firma Polsound Sp. z o.o.. Zapytaliśmy o szczegóły tej inwestycji osoby blisko związane z projektem podczas dwudniowych "drzwi otwartych" zorganizowanych w dniach 15-16 marca.

 

  

Universus Studio - dlaczego to jest miejsce niezwykłe? 

[img:6]

Paweł Daszkiewicz
Realizator dźwięku, Polsound

„Miejsce to jest niezwykłe, dlatego że dla Nas, jako dystrybutora urządzeń firmy Meyer Sound w Polsce, jest to pierwsze takie podejście do referencyjnego studia postprodukcji filmowej i dźwiękowej w dużej skali. I od razu udało się zrobić to naprawdę z tzw. dużym "przytupem", bo w tej konkretnej przestrzeni mamy 39 systemów głośnikowych różnych typów, w zasadzie tych największych, z rodziny systemów kinowych Meyer Sound, a to wszystko zainstalowane w absolutnie doskonałej przestrzeni akustycznej, z bardzo świadomymi użytkownikami, którzy wybrali to konkretne rozwiązanie w sposób celowy i nieprzypadkowy. Mamy tu zainstalowany jeden koherentny system dźwiękowy. Niesamowicie wiarygodny, pięknie brzmiący i to jest pierwsza taka rzecz w Polsce.”  

„Realizatorzy, producenci, czy osoby, które pracują w tym studiu na co dzień, jednogłośnie potwierdzają, że efekt, który te osoby słyszą jest taki, że chce się tu wracać, chce się to miejsce polecać, bo to jest miejsce, w którym faktycznie jest taka kolokwialnie mówiąc prawda dźwiękowa i prawda obrazowa, no i też prawda takiej atmosfery tworzenia fajnych rzeczy związanych z filmem”. 

„W kontekście unikatowych systemów Meyer Sound Blue Horn i AMIE, które zostały tutaj dostarczone na cele naszych prezentacji - przygotowaliśmy konfigurację stereo wykorzystująca Blue Horn oraz wielokanałową 5.1 opartą o rozwiązania AMIE i AMIE-SUB. Jednym ze wspólnych głosów osób, które nas odwiedziły podczas prezentacji jest to - może taka dziwna uwaga, ale, że te systemy są tak precyzyjne, iż odbierają przyjemność słuchania! (śmiech). Nie, oczywiście żartuję - po prostu generalnie, wiele osób na nowo odkrywa swoje referencyjne nagrania, które do tej pory bardzo dobrze znali. Słuchając nagrań tutaj, wszyscy jednogłośnie mówią, że jest to naprawdę niesamowite doświadczenie słuchać na nowo utworów, które doskonale do tej pory znaliśmy.”

[img:9] [img:10]

Głównie system Meyer Sound Blue Horn, będący owocem blisko sześciu lat intensywnych badań i rozwoju Meyer Sound Laboratories, cechujący się unikatową, w pełni liniową odpowiedzią częstotliwościową i fazową, zawartą w zakresie 25 Hz do 22 kHz, stanowił nie lada przeżycie dla uczestników spotkania. Tak naprawdę odsłuch przy użyciu takiego systemu kolokwialnie mówiąc - otwiera „uszy” na doświadczenia psychoakustyczne, których próżno szukać wśród jakiegokolwiek innego producenta na świecie. 

„Natomiast jeżeli chodzi o kwestie Meyer Sound AMIE - nie dość, że są to gabarytowo małe systemy, relatywnie niedrogie na tle konkurencyjnych rozwiązań do zastosowań profesjonalnych to dostarczają niesamowitych wrażeń. Co więcej, przełączając pomiędzy dużym systemem kinowym zainstalowanym na stałe w Universus Studio, a tym małym, przygotowanym przez nas w formacie 5.1, to niektóre osoby nawet nie zauważały momentu przełączenia, co świadczy o jakości, naturalnym brzmieniu i jego pełnej spójności z innymi systemami nagłośnienia Meyer Sound, a tym samym perfekcyjną skalowalnością, głownie dzięki wizytówką w postaci idealnej odpowiedzi charakterystyki fazowej tych produktów. Ten przykład pokazał, iż niezależnie od wielkości naszego studia, Meyer Sound ma rozwiązania dla każdej przestrzeni - i taki cel naszej prezentacji. Takich spotkań jest wbrew pozorom w naszym kraju zbyt mało, a taka dosyć luźna atmosfera spowodowała, że wszyscy nasi goście z dużym uśmiechem, i z reguły później niż oficjalne zakończenie, nas opuszczali.”

 

 [img:7]

Adrian Topczewski
Realizator w Universus Studio

„Połowa naszego zespołu przez wiele miesięcy prowadziła intensywne prace instalacyjne - łącznie z tworzeniem akustyki wtórnej, czyli montowaniu komór pochłaniających i paneli rozpraszających według ścisłych wytycznych projektowych. Efekt końcowy, który już początkowo na papierze wyglądał super, udało się osiągnąć w rzeczywistości do tego stopnia, iż większość realizatorów, którzy tu pracują, twierdzi zgodnie, że po zrobieniu miksu tutaj mamy przełożenie jeden do jednego w innych studiach. Nie ma tej straty czasu na poprawki, które przecież dodatkowo kosztują, a to świadczy o pełnej transparentności akustycznej i dźwiękowej panującej w Naszym studiu.”

 

 

[img:8]

Dariusz Koradecki
Inwestor

„Dla ludzi interesujących się dźwiękiem i słuchających, Meyer Sound to w oczywisty sposób marka, która stanowi synonim wierności brzmienia. Oczywiste jest więc to, że jeżeli chcemy mieć w naszym studiu jak najlepszy dźwięk, to kierujemy naszą uwagę w tę stronę, gdzie rozwiązania są rzeczywiście najbardziej zaawansowane i dopracowane. Może nie masowe, ale na pewno dostajemy i słyszymy to, co jest szczytem możliwości wiernej reprodukcji dźwięku i co jest w tej chwili w obecnej technologii dostępne. 

Firma Meyer Sound jest innowacyjna, przez co faktycznie są w ich produktach elementy unikatowe, które nie są powielane w innych konstrukcjach. A decyduje przede wszystkim dbałość o szczegół i gwarancja, że to, co jest technologicznie osiągalne zostało wykorzystane w zrealizowanym projekcie.”

 

[img:11]

[img:12]

[img:13]

[img:14]

[img:15] 

 

MEYER SOUND DOLBY ATMOS


Jako podsumowanie - kilka liczb w kontekście systemu MEYER SOUND, zainstalowanego w UNIVERSUS STUDIO, z wykorzystaniem konfiguracji immersyjnej  DOLBY ATMOS: 

 • System główny:
  • Screen Channels zlokalizowany za ekranem perforowanym w konfiguracji L/C/R to trzy zestawy ACHERON 80,
  • System niskotonowy LFE to aż cztery zestawy X-800C w postaci monobloku, przesuniętego nieznacznie poza oś studia,

 • System efektowy: 
  • Side Surround po lewej i prawej stronie składa się odpowiednio z pojedynczej sztuki zestawu HMS-10 w najbliższym sąsiedztwie ekranu oraz pięciu sztuk HMS-5 na stronę - łącznie więc jest to sześć niezależnych kanałów ma każdą ze stron, 
  • Rear Surround to łącznie sześć zestawów HMS-5 - po trzy na każdą ze stron,
  • Top Surround  podobnie jak system Side Surround - składa się z pojedynczego HMS-10 oraz pięciu sztuk HMS-5, zainstalowanych wzdłuż sufitu po lewej i prawej stronie, 

 • Za efektowe rozszerzenie najniższych częstotliwości odpowiadają łącznie dwa, usytuowane po lewej i prawej stronie zestawy niskotonowe USW-210P,

 • Zarządzanie systemem spoczywa na platformie MEYER SOUND GALAXY, składającej się łącznie z pięciu sztuk procesorów GALAXY 816 wykorzystujących połączenie między sobą oparte o protokół AVB MILAN.

 

Warto dodać jeszcze dwie informacje związane z systemami głośnikowymi, a ciekawe ze względu na ich specyfikę i bezkompromisowe podejście ich producenta: Całkowita liczba wielokanałowych wzmacniaczy w całej konfiguracji jest równia ilości zestawów - jest to więc aż 39 wzmacniaczy, a łączna liczba niezależnych kanałów wzmocnienia to imponujące 104 kanały!
 

Na koniec...

Jeżeli jesteście w trakcie projektowania swojego studia, wyposażania lub też modyfikacji systemu do kontroli dźwięku w postprodukcji nie tylko materiałów filmowych, ale i muzycznych - zachęcamy do kontaktu z firmą Polsound Sp. z o.o., i zapoznania się z systemami MEYER SOUND, gdyż są one idealnym wyborem dla każdego profesjonalisty, co oprócz walorów technicznych, potwierdza również imponująca lista referencyjnych instalacji wykorzystujących te właśnie rozwiązania.

 

Galeria zdjęć:
fot: Paweł Daszkiewicz

[img:1]

[img:2]

[img:4]

[img:5]

 

[img:16]

w Polsce Dźwięk immersyjny Ciekawe instalacje Wzmacniacze i miksery instalacyjne Kolumny i głośniki instalacyjne Nagłośnienie instalacyjne

Gdzie kupić?

Meyer Sound Meyer Sound www.meyersound.com

Dystrybucja w Polsce:

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2018
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz