

UniPlex - Nowy mikrofon "krawatowiec" od Shure
Nie ulega wątpliwości, że konstruktorzy z firmy Shure wiodą prym na rynku profesjonalnych mikrofonów i wiedzą o nich miemal wszystko. O renomie tej marki nikogo przekonywać nie trzeba. I nie mamy tu na myśli wyłącznie legendarnego modelu SM58, ale i te typu lavalier, potocznie określane jako „krawatowe”, jakkolwiek przypina się je po prostu do odzieży, niekoniecznie krawata. W ofercie Shure dla broadcastu znaleźć można inne serie mikrofonów – TwinPlex i DuraPlex - a najnowszą, która dopiero co trafiła do portfolio firmy, jest UniPlex.
Shure UniPlex - miejsce pracy
W zasadzie jednak trudno tu mówić o serii – jakkolwiek dostępne są cztery warianty kolorystyczne mikrofonu (White, Black, Cocoa i Tan) oraz trzy typy złącz (XLR, LEMO i TA4F), to konstrukcyjnie jest to wciąż jeden, ten sam subminiaturowy przetwornik o oznaczeniu UL4. Zajmijmy się więc jego parametrami.
W odróżnieniu od mikrofonów dwóch siostrzanych serii Plex, kapsuła MEMs o średnicy 5 milimetrów, zamknięta w obudowie z tworzywa ABS, którą zastosowano w UniPlex (a także w TwinPlex), ma kardioidalną charakterystykę kierunkową. Dzięki temu przetwornik skutecznie „ignoruje” dźwięki dochodzące spoza osi, co w przypadku mikrofonu przeznaczonego głównie dla różnego rodzaju mówców, prezenterów, wykładowców, ale też broadcastu itd., może mieć bardzo duże znaczenie.
Mikrofon dla prezenterów, mówców, wykładowców
Odpowiedź częstotliwościowa UniPlexa rozciąga się od 40 Hz do 20 kHz, ale została ukształtowana pod kątem przetwarzania mowy. Dzięki temu przekaz jest wyraźny i doskonale czytelny. UniPlex może bezproblemowo pracować z dźwiękiem o ciśnieniu do 130 dB SPL, a więc nie sprawi kłopotów w przypadku nawet najgłośniej mówiącego użytkownika. Przed powiewami wiatru i zgłoskami wybuchowymi kapsułę chroni akcesoryjna nakładka piankowa. Czułość przetwornika to 42,5 dBV/Pa, poziom szumu własnego wynosi 32 dB SPL (A -ważony), zaś zakres dynamiki 98 decybeli.
Od strony użytkowej podstawowa różnica pomiędzy UniPlexem i pozostałymi dwiema seriami polega na tym, iż mikrofon ten występuje wyłącznie w wersji krawatowej, podczas gdy DuraPlex i TwinPlex można nabyć także w formie zestawu nagłownego. Taki sam jest natomiast przewód przyłączeniowy – Shure Plex o długości 1,67 metra, w takim samym kolorze, co obudowa mikrofonu. Zakończony jest jednym z trzech, o czym już wspomniano, wybranym wtykiem. Jest to przewód o podwójnym ekranie, zapewniającym mu bardzo dużą wytrzymałość, nie wykazujący efektu pamięci kształtu i cechujący się wysoką odpornością na zginanie. Można go też malować farbami stosowanymi np. w teatrze.
![[img:4]](/img/artykuly/zdjecia/shure-uniplex-111379.webp)
W zestawie akcesoriów znaleźć można etui transportowe, nakładkę przeciwpodmuchową oraz klips do przypinania mikrofonu – oczywiście w pasującym kolorze.
![[img:2]](/img/artykuly/zdjecia/shure-uniplex-111377.webp)
Gdzie kupić?
Dystrybucja w Polsce:
Pon - Pt: 09.00 - 17.00