23 września 2021 12:00
Info Audio Plus Sp. z o.o. Audio Plus Sp. z o.o. tel: +48 22 732 16 00 www.audioplus.pl

Audio Plus instaluje system inspicjenta RTS w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie

Teatr Muzyczny Roma to najsłynniejszy w Polsce teatr specjalizujący się w spektaklach musicalowych. Jego historia sięga czasów przedwojennych, a dzisiejsza specjalizacja ukonstytuowała się za sprawą dyrektora Wojciecha Kępczyńskiego, który pełni tę rolę od 1998 roku.

 

JAKI SYSTEM SPRAWDZI SIĘ W TWOIM OBIEKCIE?

SKORZYSTAJ Z DARMOWEJ KONSULTACJI 

 

Roma wystawia w sezonie jeden tytuł, który grany jest codziennie, regularnie przy pełnej sali! Scenografia tych przedstawień przekracza granice i wyznacza kierunki profesjonalnego teatru rozrywkowego. Dla przykładu, autorskie przedstawienie „Piloci” zostało zagrane 427 razy, gromadząc publiczność liczącą łącznie ponad 400 tysięcy widzów. To ten słynny spektakl, w którym występuje samolot do złudzenia przypominający taki sam, jaki walczył w II Wojnie.

 

[img:1]

 

Do sprawnego prowadzenia tak spektakularnych musicali, jakie prezentujemy widzom w naszym teatrze, potrzebnych jest wiele składowych, w tym bezawaryjnie działający system interkomowy! Inspicjent prowadząc tak duże przedstawienie nie może myśleć o komunikacji z aktorem lub techniką. Ona musi przebiegać płynnie, w przeciwnym razie może dość do pojawienia się zagrożenia nie tylko artystycznego, lecz także zagrożenia życia dla aktorów czy techniki.

Wojciech Kępczyński - Dyrektor Artystyczny Teatru Muzycznego Roma

 

Przy skomplikowanych zadaniach, jakie narzuca sobie Roma przy każdym spektaklu, praca inspicjenta jest jeszcze bardziej odpowiedzialna niż w innych teatrach. Wymiana informacji pomiędzy nim a poszczególnymi wykonawcami lub zespołami technicznymi musi być bezbłędna. To oznacza przede wszystkim zrozumiałość mowy, ale także prostotę obsługi urządzeń, które tej komunikacji służą. Dlatego teatr Roma postawił na rozwiązania marki RTS – wynalazcy interkomu. System interkomowy dla Romy został dostarczony przez Audio Plus na przełomie 2019 i 2020 roku.

 

[img:2]

 

Idealny system interkomowy powinien być przede wszystkim łatwy w obsłudze i niezawodny. Stabilność działania i wysoka jakość dźwięku, która zapewnia klarowną komunikację – to są najważniejsze elementy działania interkomu.

Tomasz Narloch - Inspicjent Teatru Muzycznego Roma

 

Sercem systemu interkomowego jest matryca cyfrowa ADAM-M marki RTS, która obsługuje 32 porty w protokole Omneo, łączącym w sobie najważniejsze technologie komunikacyjne branży audio. Zapewnia ona komunikację pomiędzy 18 pulpitami zainstalowanymi na następujących stanowiskach:

 

1

Inspicjent

RTS KP5032

2

Inżynier systemu mikrofonów bezprzewodowych

RTS KP4016

3

Realizator multimediów

RTS KP4016

4

Realizator oświetlenia

RTS KP4016

5

Realizator nagłośnienia monitorowego

RTS KP4016

6

Amplifikatornia

RTS KP4016

7

Pulpit zapasowy

RTS KP4016

8

Sklepik

RTS DKP4016

9

Realizator nagłośnienia frontowego

RTS DKP4016

10

Blokownia

RTS DKP4016

11

Reżyser

RTS DKP4016

12

Dyrygent

RTS DKP4016

13

Sala prób chóru

RTS DKP4016

14

Sala prób baletu

RTS DKP4016

15

Stanowisko audiodeskrypcji

RTS DKP4016

16

Foyer sali Scena Nova

RTS DKP4016

17

Montażyści

RTS DKP4016W

18

Zapadnia

RTS DKP4016W

 

System wykorzystuje sześć zestawów głośnikowych marki Electro-Voice, zasilanych wzmacniaczem mocy Dynacord z serii IPX. Komunikację cyfrową zapewniono za pomocą procesora wielozadaniowego Yamaha oraz interfejsowi Optocore. Pracownicy dysponują także czterema zestawami słuchawkowymi z mikrofonem.

 

[img:3]

 

Inspicjentem w teatrze jest Tomasz Narloch, były tancerz zatrudniony w Romie od 1994 roku. To człowiek, który zna teatr od podszewki – na stanowisku inspicjenta pracuje już 15 lat. To on jest technicznym „sercem” każdego przedstawienia, a najważniejszym narzędziem jego pracy jest właśnie system interkomowy. Dzięki niemu może się sprawnie komunikować z każdym, kto podczas spektaklu pełni jakąkolwiek rolę artystyczną czy techniczną – od aktorów przez techników obsługujących dekoracje, realizatorów czy monitorowców, aż po kawiarnię.

 

Interkom od Audio Plus potwierdza swoją niezawodność i pozwala nam operować tak, jak sobie tego życzymy. Jego najważniejsze zalety to łatwość obsługi i duże możliwości wariantów zaprogramowania. Dzięki temu możemy dostosować się do wszelkich, różnorodnych wymagań spektaklu lub wizji reżysera.

Tomasz Narloch - Inspicjent Teatru Muzycznego Roma

 

[img:4]

[img:7]

 

Większość prac instalacyjnych przebiegała na początku pandemii w 2020 roku. Lockdown i fakt, że teatr nie funkcjonował, wpłynął na pracę z jednej strony pozytywnie, ponieważ nie było kolizji z aktorami czy pracownikami obsługi technicznej. Z drugiej jednak strony konfiguracja systemu i dostosowanie go do wymagań zamawiającego było utrudnione w sytuacji nieobecności kluczowych pracowników. Na przykład na etapie wtórnym okazało się, że warto spiąć interkom z systemem Partyline, którego używają „spotowcy”. Udało się to wykonać dzięki temu, że pulpity RTS serii 4000 wyposażone są w wejścia i wyjścia aux, umożliwiające poprowadzenie niezależnych sygnałów w całej sieci interkomowej. Innym docenionym przez zamawiającego elementem jest zintegrowanie interkomu z systemem radiotelefonów, dzięki czemu komunikacja z krótkofalówkami dostępna jest z każdego puliptu w całym systemie. Tutaj największym beneficjentem jest inspicjent, który używa jednego pulpitu (RTS KP5032), zamiast wielu różnych urządzeń.

 

System interkomowy zintegrowano z następującymi systemami pracującymi w TM Roma:

  • Systemem rozgłoszeniowym, rozbudowując go o dwie dodatkowe strefy i wymieniając stare wzmacniacze mocy;
  • Konsoletą cyfrową na stanowisku FOH, umożliwiając cyfrowe przesyłanie dźwięku pomiędzy dwoma systemami;
  • Krótkofalówkami, umożliwiając komunikację dwustronną pomiędzy nimi a interkomem;
  • Monitorami scenicznymi, umożliwiając nadawanie komunikatów przez inspicjenta oraz reżysera do artystów podczas prób;
  • Systemem Partyline, zapewniając komunikację z obsługą oświetlenia;
  • Systemem sygnalizacji pożarowej, zapewniając wyciszenie systemu podczas alarmu.

 

[img:5]

 

Interkom wyposażono w komunikację wizualną, która potwierdza wykonanie akcji scenicznej przy pomocy prostych kolorowych świateł. Zapewniono redundancję zasilania kluczowych urządzeń systemu. Ważnym wymaganiem zamawiającego była pełna separacja od innych systemów elektrycznych działających w teatrze, co osiągnięto dzięki wykorzystaniu połączeń światłowodowych. Każdy najdrobniejszy element został szczegółowo wrysowany w projekt. W efekcie teatr Roma może poszczycić się jednym z najnowocześniejszych i najbardziej efektywnych systemów komunikacji interkomowej w Polsce.

 

Uważam, że jest to bardzo dobry i uniwersalny system. Jest kompletny i, co ważne, w każdej chwili można go dostosować do nowych potrzeb.

Tomasz Narloch - Inspicjent Teatru Muzycznego Roma

 

Teatr Muzyczny Roma zawsze potrafi sprostać nawet najbardziej wymagającym decyzjom reżyserów i nie tylko. Największym wyzwaniem w kwestii prowadzenia spektaklu jest sprawnie działający system interkomowy. Jeśli mamy dobrą, bezawaryjną komunikację na wszystkich liniach, to nie mamy problemów, oczywiście w kwestiach komunikacyjnych!

Wojciech Kępczyński - Dyrektor Artystyczny Teatru Muzycznego Roma

 

[img:6]

 

 

SKORZYSTAJ Z DARMOWEJ KONSULTACJI 
więcej: audioplus.pl
Nagłośnienie instalacyjne Ciekawe instalacje w Polsce

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2018
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz