3 lipca 2020 13:00
Info Polsound sp. z o.o Polsound sp. z o.o tel: +48 22 2041 100 www.polsound.pl

"Udało się stworzyć coś fantastycznego!" - projekt i realizacja nagłośnienia w Teatrze Muzycznym Roma [VIDEO]

Teatr Muzyczny Roma w Warszawie jest miejscem szczególnym na mapie polskich teatrów muzycznych. Tu wyjątkowo dba się o jakość dźwięku oraz o doznania widzów, oferując m.in. możliwość realizacji spektakli i koncertów w technologii dźwięku przestrzennego 3D. System nagłośnienia teatru modernizowany był wiele lat lecz przyszedł moment na poważne decyzje i w tym zakresie projektant systemu i realizator dźwięku - w jednym - Krzysztof Polesiński zaproponował rozwiązanie nowatorskie i przyszłościowe - technologia dźwięku immersyjnego.   

 

Na przełomie 2019 / 2020 roku w Teatrze Muzycznym Roma odbył się pierwszy w historii polskiej muzyki rozrywkowej koncert Andrzeja Piasecznego w technologii dźwięku przestrzennego dla widowni. W koncercie także wykorzystano technologię monitoringu personalnego kooperacji firm DiGiCo i Klang, który opisywaliśmy w niniejszym artykule. Koncert w 3D to zupełnie inne odczucia jakich dotąd nie mogliśmy przeżyć. To także nowe narzędzie dla sound designerów, wprowadzające słuchacza w zupełnie nową rzeczywistość dźwięku. Można domniemać, że dźwięk immersyjny stanie się za kilka lat standardem i trudno nam już będzie słuchać koncertów w klasycznym stereo. Mamy także przykłady ze światowego rynku, że bilety na koncerty i spektakle immersyjne, w zamian za dużo lepsze doznania, mogą być po prostu droższe. 

Krzysztof Polesiński związany jest z Teatrem Muzycznym Roma od wielu lat i doskonale znał problemy związane z akustyką tego pomieszczenia. Decyzja związana w wyborem systemu nagłośnienia była długotrwałym procesem i przeprowadzonymi licznymi testami wielu różnych producentów sprzętu. Istotny był przede wszystkim bezkompromisowy efekt, który chciano uzyskać. Zdecydowano się na system nagłośnienia firmy Meyer Sound oraz konsolety DiGiCo w dość rozbudowanej specyfikacji. Zobacz listę sprzętu wykorzystywanego w Teatrze Muzycznym Roma.


Warto nadmienić, że projekt nagłośnienia, wykonany przez Krzysztofa Polesińskiego znalazł się w finale konkursu Mondo.dr Awards EMEA 2020 za najlepszy projekt technologiczny teatru. W świecie pro audio jest to wyróżnienie nobilitujące, gratulujemy. 

 

 

Pełny opis realizacji znajdziecie w powyższym video, które zrealizowaliśmy dla Was z teatru Roma, jednakże wybraliśmy kilka cytatów, które w skrócie opisują realizację. 


O sukcesie teatru świadczy wypełniona sala. Jak podkreśla dyrektor teatru Wojciech Kępczyński:

[img:1:L]Udało się stworzyć coś fantastycznego, nie spodziewałem się, że będą takie rezultaty. Mamy tysiąc widzów na widowni, dzień w dzień (sprzed czasu pandemii), dwa tysiące widzów w sobotę, gdyż gramy systemem brodway'owskim. Widzowie wychodzą z teatru i mówią: "Rany boskie! Jak wyście to zrobili, że jest taki dźwięk i tak wszystko fantastycznie słychać?!"

 

[img:4:R]Mamy jedną z najlepiej nagłośnionych sal, pracowaliśmy nad tym wiele lat. Wiele lat doświadczeń, wiele lat prób, sytuacji testowych, które zaowocowały systemem, który w mojej ocenie jest najbardziej optymalnym i najbardziej genialnym systemem nagłośnieniowym - Sebastian Gonciarz (Reżyser).

 

 

[img:3:L]Jesteśmy jedynym takim miejscem w Polsce i przedstawieniem muzycznym w formie koncertu, które wykorzystywało taką technologię od czasów Pink Floyd w trasie surround'owej.  Dźwięk immersyjny to jest odniesienie dźwięku do wizji - czyli wciąganie widza / słuchacza w podobne odczucia jakie mamy w rzeczywistości wirtualnej w okularach VR.  Arkadiusz Wielgosik  (realizator dźwięku / projektant systemów nagłośnieniowych).

 

[img:29:R]Duma - oczywiście! Zrobiliśmy to pierwsi w Polsce i jesteśmy z tego bardzo dumni. Poza tym bardzo się cieszymy, że możemy pokazać światu: Tak My to w Polsce zrobiliśmy! - Krzysztof Polesiński (realizator dźwięku / projektant systemów nagłośnieniowych). 

 

 

 

Galeria zdjęć z realizacji i koncertu    I    Specyfikacja nagłośnienia

 

[img:9]

[img:10]

[img:11]

[img:12]

[img:13]

[img:6]

[img:7]

[img:16]

[img:17]

[img:18]

[img:19]

[img:20]

[img:21]

[img:22]

[img:23]

[img:24]

[img:25]

[img:26]

[img:27]

[img:28]

 

Teatr Muzyczny Roma 

Sprzęt wykorzystany w instalacji nagłośnienia:

39 x Meyer Sound LINA L-C-R line array,
4 x Meyer Sound 1100 LFC main subwoofer
2 x Meyer Sound VLFC infra subwoofer; 
2 x Meyer Sound UPA1P infill loudspeaker; 
8 x Meyer Sound UPM1P front fill loudspeaker; 
4 x Meyer Sound MM4XPD zone fill loudspeaker; 
8 x Meyer Sound MM4XP upper side booth fill loudspeaker; 
4 x Meyer Sound UP4XP stage front monitor line loudspeaker; 
4 x Meyer Sound UPA2P stage monitor side fill loudspeaker; 
2 x Meyer Sound UPQ2P stage effect loudspeaker; 
10 x Meyer Sound UPQ1P top surround loudspeaker; 
16 x Meyer Sound UPJ1P middle surround loudspeaker; 
20 x Meyer Sound UPM1P lower surround loudspeaker; 
2 x Meyer Sound 900 LFC surround effect subwoofer;
3 x Meyer Sound UPM1P VIP booth surround loudspeaker; 
4 x Meyer Sound Galaxy 816 processor; 
3 x Meyer Sound MPS488Hp power unit; 
1 x Meyer Sound D-Mitri DWTRX sound effect playback machine; 
3 x Meyer Sound D-Mitri DCP Core Processor; 
2 x Meyer Sound D-Mitri DCM2 Core Matrix; 
2 x Meyer Sound D-Mitri DAO24 output module; 
2 x Meyer Sound D-Mi- tri DAIO816 input/output module; 
1 x Meyer Sound D-Mitri DDIO input/output module; 
2 x Meyer Sound D-Mitri DGPIO general purpose I/O; 

Konsolety i osprzęt:

2 x DiGiCo SD7T digital console; 
1 x DiGiCo EX007 console expander; 
4 x DiGiCo SD-Rack unit; 
1 x DiGiCo OrangeBox unit (Optocore / DANTE); 
2 x DiGiGrid MGB interface; 
5 x Allen & Heath ME-U 10 port PoE monitor hub; 
40 x Allen & Heath ME-1 personal mixer; 

Mikrofony:

Shure ULX-D digital wireless system (42-channels); 
4 x Shure PSM900 in-ear monitoring system; 
1 x Shure AXT600 RF scanner and management tool; 
1 x WaveTool Platinum wireless microphone control and monitoring system 

Pozostały osprzęt:

1 x DirectOut MADI.9648 SRC converter; 
2 x Waves Server Extreme; 
2 x Waves Server One; 
4 x Waves ProShow plugins bundle; 
1 x Optocore AutoRoute66 intelligent patchbay; 
4 x Optocore X6R-FX I/O unit; 
1 x Optocore DD4-MR-FX unit;
4 x Luminex GigaCore 10 Soundgrid switch
1 x Luminex Gigacire 14 AVB switch

 

Nagłośnienie instalacyjne Kolumny i głośniki instalacyjne Wzmacniacze i miksery instalacyjne Ciekawe instalacje w Polsce Kolumny i głośniki Systemy liniowe Miksery Cyfrowe

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

Gdzie kupić?

Meyer Sound Meyer Sound www.meyersound.com

Dystrybucja w Polsce:

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > Shure rozwiń listę sklepów

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2018
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz