Ciekawe instalacje: Szkoła 'pod bagnem' w Markach
Za dobre brzmienie i czyste dźwięki w wyjątkowym budynku szkoły podstawowej w Markach odpowiedzialne są urządzenia Electro-Voice oraz Dynacord. Wyjątkowość tej instytucji wynika z jej zeroenergetycznego założenia, w tym zielonego dachu, który został pokryty bagnem. Ekologiczny projekt budowlany narzucał również energooszczędne instalacje, w tym dźwiękową, dostarczoną przez Audio Plus.
Budynek nowej szkoły podstawowej przy ulicy Współnej w Markach jest unikatowy na skalę ogólnopolską dzięki niezwykłemu projektowi architektonicznemu. Inwestycję zrealizowano przy zachowaniu najwyższych standardów ekologii i energooszczędności, co potwierdza certyfikat BREEAM (BRE Environmental Assessment Metod). Projektanci wykorzystali nowoczesne rozwiązania grzewcze i wentylacyjne. Na dachu budynku rośnie najprawdziwsze bagno, które ma nie tylko wymiar edukacyjny, ale pełni także funkcję retencyjną i izolacyjną. W tak wyjątkowym budynku dźwięk musiał być na równie wysokim poziomie, zarówno pod względem akustycznym, jak i estetycznym. Decyzja o współpracy z Audio Plus i zastosowaniu urządzeń Electro-Voice oraz Dynacord wydawała się więc naturalna.
Budynek szkoły jest częścią większego projektu pod nazwą Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne. Inwestorem jest specjalnie do tego celu powołana spółka Mareckie Inwestycje Miejskie. Kompleks został zaprojektowany przez pracownię architektoniczną PUNKT ZERO, specjalizującą się w innowacyjnych technologiach z zakresu energetyki i ekologii budynków, zaś generalnym wykonawcą jest firma Budimex SA. Łączny koszt inwestycji wyniesie około 105 mln zł.
Budynek jest konstrukcją pasywną, tzn. zużywa tyle samo energii, ile sam produkuje. Zapewniają to źródła energii odnawialnej (panele fotowoltaiczne), nowoczesne systemy grzewcze (pompy ciepła) i wentylacyjne (rekuperatory), a także energooszczędne instalacje, w tym radiowęzeł, wykonany przez spółkę Audio Plus. Wyjątkowym aspektem na skalę krajową jest unikatowy dach, którego większa część pokryta jest roślinnością bagienną.
Takiego obiektu edukacyjnego w Polsce jeszcze nie było. Nasz projekt zakładał od początku najwyższe standardy ekologiczności: cały kompleks MCER został wyposażony w urządzenia oszczędzające wodę, dachy bagienne i zbiorniki retencyjne. Zielony dach ma właściwości oczyszczające powietrze, tłumi hałas, magazynuje wodę opadową, odciąża sieć kanalizacyjną, jest doskonałym siedliskiem dla wielu gatunków fauny i flory, a odpowiednio zagospodarowany pełni funkcje rekreacyjne.
Piotr Grubek - Prezes Mareckich Inwestycji Miejskich
System radiowęzła, zainstalowany w szkole, składa się z energooszczędnych głośników marek Dynacord i Electro-Voice, które zainstalowano w korytarzach i salach lekcyjnych. Cechują się delikatnym i bezinwazyjnym designem, który sprawia, że są idealnie dopasowane do nowoczesnej i jednocześnie powściągliwej stylistyki wnętrz, zdominowanych przez ogromne okna i otwarte przestrzenie. System ten spełnia funkcje rekreacyjne, takie jak emitowanie komunikatów i odtwarzanie muzyki tła. Poza sufitowymi i ściennymi głośnikami instalacji niskoprądowej składają się nań również stacje przywoławcze, wzmacniacze i urządzenia sterujące marek Dynacord i Electro-Voice. Ponadto firma Audio Plus dostarczyła odtwarzacze, elementy sieci informatycznej oraz szafy teletechniczne.
Drugi budynek MCER, w którym zlokalizowane są: basen, sala widowiskowa, sale zajęć sportowych i gimnastycznych oraz SPA, ma powierzchnię użytkową ponad 5500 mkw. Jego uruchomienie planowane jest w połowie listopada 2019. Będzie to ważne centrum życia społecznego miasta Marki. Tutaj również firma Audio Plus dostarczyła kompleksowe rozwiązania audio.