
Dibox'owy raj od Radial Engineering
Chyba każdy, kto w swoim życiu miał styczność z realizacją dźwięku koncertowego, jak i studyjnego spotkał się z pojęciem Di-Boxa. To niepozorne urządzenie jest w stanie rozwiązać wiele problemów natury połączeniowej, a jego jakość wykonania i trwałość są niezwykle istotnymi rzeczami, przynajmniej w wymagających warunkach koncertowych.
W skrócie, zazwyczaj ich zadaniem jest przyjęcie niezbalansowanych sygnałów o wysokiej impedancji (klawisze, gitary) i przekształcenie ich na zbalansowane sygnały niskiej impedancji, które mogą być przesyłane na dalekie odległości bez degradacji sygnału. Jednym z niekwestionowanych liderów w zakresie produkcji Di-Boxów jest firma Radial. W jej ofercie znajdziemy całe multum tego typu urządzeń.
Pasywne DI nie wymagają zasilania i są jednym z najbardziej popularnych wyborów wśród muzyków i inżynierów dźwięku. (np. JDI, JDI Stereo, ProDI, JD6).
Aktywne DI zazwyczaj zasilane są bateryjnie lub przy pomocy zasilania phantom, zapewniają dodatkową regenerację sygnału (aktywny bufor). (np. J48, J48 Stereo, Pro48)
Digital DI to ciekawa wersja Di-Boxa, która przyjmuje sygnał cyfrowy i podaje zbalansowane wyjścia analogowe. W ofercie firmy Radial znajdują się wersje korzystające ze źródeł USB, Bluetooth czy protokołu Dante. (USB-Pro, BT-Pro, DiNET DAN-RX)
Amp DI umożliwiają “wpięcie” pomiędzy wyjście wzmacniacza gitarowego, a głośnik. W ten sposób pozwalają na przechwycenie czystego sygnału wzmacniacza. Firma Radial produkuje również tzw. load-boxy, czyli aktywne attenuatory sygnału, które zarówno obniżają sygnał przechodzący do kolumny lub całkowicie ją zastępują. (JDX 48, Headload, Headload Prodigy)
Multimedia DI to tradycyjne di-boxy, które wyposażone zostały w różnorakie wejścia dla uniwersalnych zastosowań multimedialnych. (np. ProAV1, Trim-Two, JPC)
W ofercie firmy Radial znajdują się także preampy instrumentalne połączone z DI (np. AC-Driver, Bassbone V2), oraz zestawy di-boxów montowane w obudowach rack (np. JD6, ProD8). Producent przygotował również ciekawostkę dla fanów lampowego brzmienia - lampowy Di-Box “FireFly” zbudowany w oparciu o lampę 12AX7 pracującą w klasie A.