5 stycznia 2005
23:24
The Legacy Collection - znakomity pakiet wirtualnych syntezatorów Korga
Wypuszczony ostatnio przez amerykańskiego producenta syntezatorów pakiet wirtualnych instrumentów o nazwie the Legacy Collection to zdumiewający zestaw narzędzi muzycznych o porażających wręcz możliwościach.
Korg odtworzył w nim - w formie softwarowych wtyczek - swoje najbardziej popularne i jednocześnie najbardziej uwielbiane przez muzyków klasyczne instrumenty syntezatorowe:
- monofoniczny syntezator z lat 70-tych Korg MS-20,
- polifoniczny, kapitalnie brzmiący syntezator Korg Polysix,
- przełomowy syntezator cyfrowy Korg Wavestation.
Brzmienia wszystkich tych maszyn zostały odwzorowane z użyciem technologii CMT (component/modelling technology), której zresztą patentowym właścicielem jest Korg. Wirtualne syntezatory brzmią więc naprawdę świetnie - a wszystko za niewiarygodnie niską jak na tej klasy produckt cenę. The Legacy Collection to produkt niemal obowiązkowy dla wszystkich muzyków, którzy korzystają z wszelkiego rodzaju syntezatorowych brzmień. Już sam dodatkowy kontroler USB/MIDI, będący wierną repliką oryginalnego modelu MS-20 warty jest ceny tego niewiarygodnego zestawu. Kontroler ten ułatwia znacznie pracę i przede wszystkim edycję brzmień za pomocą pokręteł i gałek - w dodatku, może on w zasadzie współpracować z każdym instrumentem wirtualnym. Jednak chyba najbardziej zaskakującym elementem zestawu jest plugin o nazwie Legacy Cell - pozwala on na łączenie brzmień syntezatora MS-20 oraz Polysix w jeden, fantastycznie brzmiący, polifoniczny sygnał. Aplikacja może pracować jako samodzielny program, lub też może współpracować z dowolnym hostem obsługującym standardowe formaty wtyczek VST i Audio Units (RTAS i TDM być może już niedługo również będą zaimplementowane).
Zacznijmy od syntezatora MS-20. Aplikacja wiernie odwzorowuje wygląd panela przedniego oryginalnej maszyny wraz z wszystkimi gałkami, pokrętłami a nawet przewodami. Dzięki technologii CMT, wirtualny klon syntezatora bardzo dokładnie odwzorowuje pracę poszczególnych tranzystorów, rezystorów, itd. - dzięki temu mamy do czynienia z naprawdę świetnym brzmieniem. Wirtualny MS-20 cechuje mocny, pełny, oraz (w przeciwieństwie do oryginalnego syntezatora) czysty dźwięk wolny od wielu zakłóceń, które zwykły nękać sprzęt. Syntezator MS-20 był syntezatorem monofonicznym. Jego wirtualna kopia jednak pozwala uzyskać brzmienie polifoniczne aż do 32 głosów granych jednocześnie. Każdy parametr oraz funkcja może być zdalnie kontrolowana przez klawiaturę USB (replika MS-20!) w czasie rzeczywistym. Wszystkie fizyczne modyfikacje brzmień na kontrolerze są oczywiście od razu widoczne na ekranie komputera. Pracę nad własnymi brzmieniami ułatwia zestaw 32 gotowych, fabrycznych presetów. Wyedytowane brzmienia naturalnie możemy zapisać na dysk.
Polysix to kolejna wirtualna maszyna w naszym zestawie. Jej premiera w latach 80-tych miała być odpowiedzią Korga na syntezator Juno ze stajni Rolanda. Polysix to faktycznie jeden z najlepszych syntezatorów tamtej epoki. Jego wirtualna wersja w brzmieniu nie odbiega praktycznie niczym od swojej poprzedniczki. Polysix była syntezatorem o 6-cio głosowej polifonii. Wersja wirtualna daje nam do dyspozycji polifonię 32 głosową. Układ LFO oraz arpeggiator mogą być zsynchronizowane z sygnałem zegara MIDI. Syntezator ma 32 presety fabryczne, ale oczywiście największa zabawa zaczyna się w momencie edycji własnych dźwięków, które możemy potem zapisać na dysk. Podobnie jak miało to miejsce w przypadku MS-20, również i tutaj możemy skorzystać z pomocy dołączanego do zestawu kontrolera MIDI lub każdej inne klawiatury sterującej. Dużym ułatwieniem jest tutaj opcja zbliżenia panelu przedniego syntezatora, co na ekranie komputera ułatwia nam przebicie się przez gąszcz potencjometrów.
Dwie wcześniejsze wtyczki to syntezatorowy powrót do przeszłości. Trzeci plugin to dla odmiany replika nowoczesnego syntezatora cyfrowego Wavestation. Oryginalny instrument został wprowadzony na rynek w latach 90-tych. Wirtualna Wavestation przeszła parę ciekawych modyfikacji. Przede wszystkim, pojawił się nowy, bardziej przyjazny użytkownikowi interfejs programowania brzmień. Barwy komponuje się teraz szybciej a dostęp do parametrów jest bardziej przejrzysty. Dlaczego jednak mielibyśmy od razu zabierać się do syntezy własnych brzmień jeśli Wavestation jest fabrycznie zaopatrzona w aż 550 presetów ! Co więcej, jeśli ktoś z Was posiada sprzętową Wavestation - nic nie stoi na przeszkodzie, aby własne brzmienia z ulubionego klawisza skopiować przez komunikaty MIDI (System Exclusive) do wirtualnego instrumentu znajdującego się w pamięci komputera ? Wirtualna Wavestation zaopatrzona jest w joystick (który również możemy kontrolować za pomocą klawiatury zewnętrznej). Joystick pozwala nam kontrolować (miksować) dwuwymiarowo cztery oscylatory Wavestation: A, B, C i D. Edycja dźwięków w instrumencie jest naprawdę bardzo rozbudowana; użytkowik łatwo przełącza liczne widoki edycji brzmienia, sekwencji i przebiegów poszczególnych fal, banków "performances" (łączenie kilku barw w jedną), edycji tekstur, itd. - Legacy oferuje niewyobrażalne bogactwo brzmień, które z pewnością wyróżnią produkcje muzyczne jej użytkowników. Warto pamiętać o fantastycznej jakości dźwięku. Oryginalna Wavestation dokonywała obróbki fal z częstotliwością próbkowania 32kHz. Wirtualna wersja obsługuje wyższe częstotliwości od 44.1 kHz do 96kHz !
Zestaw Legacy Collection zawiera jednak jeszcze jedną niespodziankę. Jest nią wtyczka o nazwie Legacy Cell. Pozwala ona na połączenie brzmień dwóch MS-20 lub Polysix (lub jednego MS-20 i Polysix) i przepuszczenie ich razem przez dwa procesory efektów: MDE-X oraz przez sekcję efektów syntezatora MS-20. 127 ustawień fabrycznych poraża świeżością i energią barw. Wtyczka zaopatrzona została ponadto w wirtualną emulację klawiatury sterującej Korg microKontrol, do której możemy przypisać szereg parametrów i funkcji - ułatwia to znacznie edycję i zmianę barwy tonu w czasie rzeczywistym. Legacy Cell od razu rozpoznaje i świetnie funkcjonuje z oryginalną klawiaturą microKontrol.
Kolekcja syntezatorów wirtualnych the Legacy Collection to naprawdę kapitalne rozwiązanie studyjne dla wszystkich muzyków, którzy chcieliby dodać trochę ciekawej elektroniki do swoich kompozycji. Niewygórowana cena pakietu z pewnością spowoduje, iż zestaw ten będzie się cieszył wyjątkową i w pełni zasłużoną popularnością.
Więcej o programie: zobacz
Strona WWW producenta: http://www.korg.com/
Korg odtworzył w nim - w formie softwarowych wtyczek - swoje najbardziej popularne i jednocześnie najbardziej uwielbiane przez muzyków klasyczne instrumenty syntezatorowe:
- monofoniczny syntezator z lat 70-tych Korg MS-20,
- polifoniczny, kapitalnie brzmiący syntezator Korg Polysix,
- przełomowy syntezator cyfrowy Korg Wavestation.
![[img:1]](/img/artykuly/zdjecia/the-legacy-collection-znakomity-pakiet-wirtualnych-225.webp)
![[img:2]](/img/artykuly/zdjecia/the-legacy-collection-znakomity-pakiet-wirtualnych-6466.webp)
![[img:3]](/img/artykuly/zdjecia/the-legacy-collection-znakomity-pakiet-wirtualnych-8247.webp)
![[img:4]](/img/artykuly/zdjecia/the-legacy-collection-znakomity-pakiet-wirtualnych-9310.webp)
![[img:5]](/img/artykuly/zdjecia/the-legacy-collection-znakomity-pakiet-wirtualnych-10008.webp)
Kolekcja syntezatorów wirtualnych the Legacy Collection to naprawdę kapitalne rozwiązanie studyjne dla wszystkich muzyków, którzy chcieliby dodać trochę ciekawej elektroniki do swoich kompozycji. Niewygórowana cena pakietu z pewnością spowoduje, iż zestaw ten będzie się cieszył wyjątkową i w pełni zasłużoną popularnością.
Więcej o programie: zobacz
Strona WWW producenta: http://www.korg.com/
reklama