

PL+S'17: APS i Linus 14 - Nowe systemy nagłośnieniowe od CODA
Targi Prolight + Sound 2017 były świetną okazją do zapoznania się z najnowszymi produktami w dziedzinie szeroko pojętego nagłośnienia. Z okazji tej skorzystała również firma CODA Audio, która zaprezentowała swój najnowszy system APS. W szczegóły wprowadził nas Edgar Krueger z działu wsparcia technicznego.
Coda Audio APS
System APS (Arrayable Point Source System) składa się z kolumn w konfiguracji 2 x 10", wyposażonych w specjalne przetworniki o podwójnych membranach, zwane DDC-Driver (Dual Diaphragm Curved-wave-driver).
System dostępny jest w trzech wariantach o różnej dyspersji horyzontalnej:
- 60°
- 90°
- 120°
- 105° (45°+60°)
- 90° (30°+60°)
- 75° (30°+45°).
Może być on podwieszany pionowo lub poziomo. Jest to system 'arrayable point source', czyli system punktowy z możliwością łączenia kolumn w grona.
Osprzęt do riggingu jest zintegrowany w kolumnach. Do zestawu dołączony jest również dedykowany subwoofer APS na pojedynczym głośniku 18", który również wyposażono w zintegrowany system podwieszania.
Na potrzeby prezentacji video przedstawiono system w innej konfiguracji - kolumny połączono są ze sobą horyzontalnie. Pojedyncza kolumna posiada stałą, 20-stopniową dyspersję horyzontalną.
Kolumny można umieszczać na subwooferach, co zapewni pokrycie dużych obszarów widowni. Inną możliwością jest podwieszenie tak, jak systemów liniowych z subwooferem umieszczonym na górze.
CODA oferuje szeroki wybór akcesoriów, np. horyzontalna rama do podwieszenia. System umożliwia łączenie elementów z użyciem pojedynczego pina. Wystarczy więc otworzyć i rozdzielić elementy. System mocowania jest bardzo łatwy w użyciu, zarówno w prezentowanej konfiguracji horyzontalnej, jak i wertykalnej.
Nowe końcówki mocy Coda Audio Linus 14
Na Prolight+Sound pojawiły się również nowe końcówki mocy Linus 14, czterokanałowe wzmacniacze o mocy 4 x 3500 w dwóch wariantach rackowych: Linus M-Rack (do zastosowań mobilnych z pojedynczym modułem wzmacniacza i panelem połączeniowym) oraz T-Rack do wykorzystania na trasach koncertowych, oferujący łącznie 12 kanałów wyjściowych. Platforma ta obsługuje Dante - do racka wysłać można sygnały analogowe, cyfrowe AES (metoda transmisji 8 kanałów AES nosi nazwę Lineage) lub właśnie Dante.