PLASA 2015: Mikser CDC Six i CDC MC Router na stoisku Cadac
Firmę Cadac przybliżyliśmy naszym czytelnikom z okazji ostatnich targów Prolight+Sound we Frankfurcie. To brytyjskie przedsiębiorstwo specjalizuje się w wysokiej klasy konsolach mikserskich, z których najnowsza, CDC Six, miała wtedy swoją premierę.
Na tegorocznym PLASA Cadac prezentował swoją ofertę cyfrowych stołów mikserskich ze wspomnianym CDC Six na czele (mikser ten właśnie trafił do sprzedaży) - wszystkie miksery na wystawie połączone były z użyciem ich autorskiego protokołu transmisji sieciowej MegaCOMMS, a wysyłane do nich wielośladowe nagranie można było na miejscu miksować. Do zrealizowania tej sieci przysłużył się między innymi nowy router obsługujący rzeczony protokół, nazwany CDC MC Router, również wystawiony na stoisku firmy.
Dla szybkiego przypomnienia, stół CDC Six to ostatnie dzieło Cadac bazujące na bardzo dobrze przyjętej CDC Eight, oferującej innowacyjny interfejs użytkownika bazujący na dużych, zintegrowanych ekranach dotykowych oraz elastycznych encoderach, dostosowujących się do wybranych funkcji i obszarów menu.
CDC Six oferuje tę samą rozbudowaną, a przy tym logiczną obsługę i funkcjonalność w bardziej kompaktowej odsłonie, zachowującej jednak potęgę obliczeniową i przetwarzającą swojego pierwowzoru: procesory SHARC DSP 32/40 bit floating point, 64 kanały wejściowe, 48 dowolnie przypisywalnych szyn oraz 16 stereofonicznych efektów i obszerne zdolności kontroli barwy i dynamiki to tylko wycinek z długiej listy wyposażenia i możliwości tych stołów.
MegaCOMMS, wspomniany protokół sieciowy wykorzystywany przez wszystkie cyfrowe produkty Cadac, został stworzony - jak dowiedziałem się od Richarda Ferriday’a, dyrektora ds. sprzedaży i marketingu w firmie Cadac - ponieważ inne ówcześnie oferowane rozwiązania transmisyjne najzwyczajniej nie spełniały ich bardzo wysokich wymagań. Protokół ten, wymagający niebagatelnych warunków sprzętowych, zdolny jest do dwukierunkowej transmisji 128 kanałów cyfrowego audio o jakości 96 kHz / 24 bit oraz wszystkich danych kontrolnych i synchronizacyjnych po parze przewodów koncentrycznych o długości maksymalnie 150 m, przy całkowitej latencji - od wejść analogowych przez konsolę i procesory do wyjść analogowych - wynoszącej mniej niż 0.4 milisekundy.
Jednostki sprzętowe do obsługi MegaCOMMS w ofercie Cadac to, poza samymi mikserami, stageboxy, pomosty sieciowe MegaCOMMS-Dante i MegaCOMMS-MADI, zapewniające komunikację ze światem zewnętrznym i innymi sieciami/urządzeniami wykorzystującymi te popularne protokoły sieciowe, oraz nowy router CDC MC oferujący dwanaście par portów MegaCOMMS.
Ta jednostka o rozmiarze 2U posiada wręcz zatrważające możliwości obsługi 3072 (12 x 2 x 128) kanałów audio, bezpośredniego, wzajemnego połączenia do czterech stołów Cadac (z kompensacją gainu) i ośmiu innych jednostek MegaCOMMS, jak moduły IO czy konwertery MADI bądź Dante - przykład podany przez pana Ferriday’a to system wykorzystujący dwie redundantne pary konsol mikserskich (główna, monitorowa i zastępcze), dwa moduły wejść i wyjść CDC IO 6448, system wielośladowej rejestracji do oprogramowania DAW (MADI), wysyłkę do wozu transmisyjnego (Dante) i szereg dodatkowych urządzeń oraz wejść i wyjść... a wszystko to przy zachowaniu wspomnianej latencji.
Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć ze stoiska Cadac oraz do wizyty na ich stronie, gdzie znajdziecie wszystkie dalsze informacje. Pozostaje tylko zastanowić się kiedy tego typu instalacja zostanie zrealizowana w Polsce. Pierwsze egzemplarze trafiły już do klientów, a dzięki pokazom i prezentacjom organizowanym przez firmę Tommex ich grono na pewno się powiększy. To wysokiej klasy urządzenia podnoszące poprzeczkę dotyczącą brzmienia i obsługi znacznie wyżej niż była ona dotychczas ustawiona.
Galeria zdjęć ze stoiska Cadac: