26 lutego 2008 12:34
Info MIDI Salon Muzyczny ul. Dębowa 25 08-103 Siedlce

DBX DRIVERACK 481 - procesor / kontroler nagłośnienia

Procesor sterujący systemami nagłosnieniowymi ,
4 wejścia / 8 wyjść ,
zwrotnica sygnału ,
kompresor ,
limiter ,
system antysprzężeniowy ,
28-pasmowy korektor graficzny ,
9-punktowy korektor parametryczny ,
linia opóźniająca ,
zabezpieczenia hasłem ,
sterowanie za pomocą PC ,
gniazda XLR
złącze EUROBLOCK

TEST:

481 DriveRack to cyfrowy procesor przeznaczony do pracy w rozbudowanych systemach nagłośnieniowych między wyjściem miksera, a wzmacniaczami mocy. Ma on cztery wejścia i osiem wyjść z możliwością dowolnej ich konfiguracji, rozbudowany korektor, kilkadziesiąt rodzajów zwrotnic, układy wyrównania czasowego, procesory dynamiki, współpracuje z siecią RS-485 i może być sterowany z poziomu komputera PC.

Rzut oka na przedni panel tego procesora pozwala stwierdzić, że nie ma tu praktycznie żadnej możliwości edycji parametrów. Model 481 musi być zatem sterowany z poziomu innego procesora DriveRack (480/480R) lub oprogramowania komputerowego. Każdy element systemu DriveRack może zostać podłączony do lokalnej sieci RS-485, można mu nadać własny numer ID i dowolnie nim sterować z wyższego poziomu. ?ączenia z siecią RS-485 można dokonać za pomocą złączy DB-9 lub złączy RJ-45. Sygnał audio wprowadza się i wyprowadza z procesora za pośrednictwem symetrycznych złączy Euroblok. Wejścia i wyjścia są symetryzowane elektronicznie. 481 ma cztery wejścia i osiem wyjść, a dwa przełączniki pozwalają na odłączenie masy od wejść 1 i 2 oraz 3 i 4. Każde z wejść i wyjść ma własny 6-diodowy wskaźnik poziomu wysterowania, a każde wyjście dodatkowo diodę przekroczenia poziomu kompresora/ogranicznika. Możliwości konfiguracji wejść i wyjść są przeogromne. Dla uproszczenia producent zaopatrzył urządzenie w 40 programów, z których 20 może być zmienianych i zapisywanych przez użytkownika. Wśród programów fabrycznych znajdziemy podstawowe konfiguracje typu zwrotnica 4-drożna, 3-drożna plus subwoofer, 2-drożne odsłuchy, wielopunktowe nagłośnienie sali konferencyjnej, 3-drożny przód plus analizator widma i wiele innych.

Moduły
481 zawiera w sobie szereg modułów, których parametry można w szerokich granicach zmieniać. Moduł Input Routing ustala czułość każdego wejścia, pozwala na włączenie filtra dolnozaporowego, a także zdefiniowanie danego wejścia jako generatora szumu różowego (dla celów pomiarowych). Na każdym wejściu znajduje się moduł korektora, który może pracować w graficznym trybie 31-pasmowym lub parametrycznym 9-pasmowym. Dodatkowo można zaaplikować do sygnału dwa filtry - Boom i Zizz. Ich nazwy dość obrazowo mówią do czego one służą. Dla wyeliminowania kłopotów ze ściśle określonymi częstotliwościami można wykorzystać dziesięć filtrów wycinających (Notch) - maksymalnie pięć na jednym wejściu. Zaraz za torem filtrów znajduje się blok wstępnego opóźnienia. Po nim sygnał z czterech wejść trafia na blok zwrotnicy, gdzie programujemy interesujący nas tryb podziału częstotliwości z uwzględnieniem konfiguracji, typu zastosowanych filtrów i częstotliwości podziału. Do dyspozycji mamy 27 gotowych szablonów zwrotnicy, dzięki czemu nie musimy budować jej od początku. Sygnał wyjściowy kierowany jest do ośmiu kanałów. Do każdego kanału wyjściowego możemy przypisać 4-pasmowy korektor parametryczny, blok kompresji i ograniczania oraz drugi blok opóźnienia, pozwalający na wyrównanie czasowe przetworników w kolumnach. Sekcja wyjściowa umożliwia ustalenie poziomu sygnału oraz jego przesunięcia fazowego. Punktem odniesienia jest tutaj najwyższe pasmo danej konfiguracji zwrotnicy.
Zestaw wszystkich ustawionych parametrów można zapisać jako Program i nadać mu własną nazwę.

W sieci
Ponieważ moduł 481 może pracować w sieci tylko jako moduł Slave (sterowany), niezbędne jest nadanie mu indywidualnego numeru, rozpoznawanego przez urządzenie sterujące. Aby zabezpieczyć się przed niepożądanymi zmianami ustawień można wprowadzić jeden z trzech poziomów bezpieczeństwa - wpisanie jednego, dwóch lub trzech haseł. Maksymalna długość kabla sterującego procesor wynosi ok. 20 metrów w przypadku sterowania z komputera PC przez złącze RS232, lub 1km przy sterowaniu z modułu 480P. W modelu 481 znajdują się gniazda wejściowe i gniazda wyjściowe (przelotowe) do podłączenia kolejnych sterowanych modułów. Ostatni moduł w sieci należy zaślepić na wyjściu. O prawidłowym zaślepieniu końcówki sieci informuje dioda OK TERMINATION. Dla ułatwienia sterowania modułu umieszczonego w statywie rak, gniazdo wejściowe DB-9 znajduje się również na płycie czołowej 481.

Podsumowanie
481 jest jednym z elementów serii DriveRack - przeznaczonej do bardzo zaawansowanego sterowania zespołem nagłośnieniowym. Nie oznacza to wcale, że nie może on pracować samodzielnie jako zaawansowany procesor głośnikowy. Do tego celu niezbędny będzie jednak komputer z zainstalowanym programem sterującym GUI Interface. Komputer łączymy z procesorem przez złącze szeregowe.
481, jak i pozostałe elementy serii DriveRack, służy przede wszystkim do sterowania dużych zestawów nagłośnieniowych - tak stacjonarnych, jak i mobilnych. Możliwość zmian programów i konfiguracji pozwala na dostosowanie aparatury np. do celów nagłośnienia konferencji, przemówienia bądź koncertu muzyki poważnej, by za chwilę przełączyć system w tryb nagłośnienia dużego koncertu rockowego, wymagającego innego ustawienia pasm podziału, progów ograniczeń czy przesunięć fazowych miedzy przetwornikami. Możliwość pracy w sieci (czyli przy jednoczesnym sterowaniu kilku zespołów aparatur) odróżnia DriveRack od wielu innych dostępnych na rynku cyfrowych procesorów głośnikowych, ale jednocześnie nie pozostaje bez wpływu na cenę poszczególnych jego elementów. Oprogramowanie do edycji procesora wciąż jest jeszcze niekompletne. Nie ma np. funkcji ogólnego wyciszania systemu oraz możliwości uruchomienia analizatora widma z poziomu komputera. Nie zapominajmy jednak, że GUI ciągle jest w wersji beta (0.97).
Potencjalni użytkownicy DriveRack'a mogą odwiedzić specjalnie dla nich utworzoną stronę www.driverack.com i tam zapoznać się z danymi technicznymi, opiniami użytkowników itp.

Gwarancja 24 miesiące
[img:1]
Procesory dynamiki

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

ESS Audio

tel.: +48 (22) 2041 200
adres:
ul. Graniczna 21 05-092 Łomianki

Sklepy muzyczne > dbx rozwiń listę sklepów

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2018
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz