11 września 2013 09:00

Marka Genelec obchodzi 35-lecie istnienia

[img:2]

Genelec jest pionierem we wprowadzaniu nowych technologii w dziedzinie reprodukcji audio.

Produkty tej marki wielokrotnie honorowano nagrodami TEC (Technology and Excellence), MIPA (Musikmesse International Press Awards) oraz wieloma innymi prestiżowymi wyróżnieniami. W tym roku firma obchodzi 35-lecie swojego istnienia. Zapraszamy do obejrzenia filmu o historii tej marki i produktów, które budzą pożądanie tak wielu osób w branży muzycznej!

 

 

[img:1]

 

Inspiracje


Aby przedstawić innym coś inspirującego, najpierw trzeba odkryć własne inspiracje. Jakieś 40 lat temu dwaj młodzi studenci: Ilpo Martikainen i Topi Partanen pełni byli entuzjazmu dla dźwięku i elektroniki. To właśnie ten entuzjazm sprawił, że kilka lat później założyli oni firmę Genelec. Wtedy jeszcze nie wiedzieli, że ten entuzjazm był konieczny, aby mogły się pojawić koncepcje i produkty.

Ten sam mechanizm dostrzeżono w pracy wielu przyjaciół: to pragnienie, by spełniły się marzenia, tę motywację do osiągania czegoś istotnego, tę gotowość do angażowania się z całego serca w swoją pracę. Zanim pomysł ujrzy światło dzienne, jego twórca musi odnaleźć w sobie wewnętrzny płomień. Nic więc dziwnego, że jedną z wartości Genelec jest Entuzjazm. Entuzjazm, którym firma zarażą swoich klientów.

 

Korzenie w sektorze nadawczym

 

W 1976 roku fińska firma nadawcza YLE wybudowała nowy budynek radia w dzielnicy Pasila w Helsinkach. Juhani Borenius, akustyk w firmie YLE, zapytał swoich przyjaciół na podyplomowym seminarium z akustyki, czy mogliby skonstruować aktywny głośnik odsłuchu. Ilpo Martikainen i Topi Partanen najpierw zapytali, co to takiego, ale dwa tygodnie później mieli już gotowy pierwszy prototyp, bardzo zresztą daleki od ideału. Prototyp ten był jednak na tyle obiecujący, że wywołał znaczne zainteresowanie. W 1978 roku, po dwóch latach poważnych działań na polu badań i rozwoju, powstała firma Genelec Oy. W tym też roku ukończono prace nad pierwszym głośnikiem - modelem S30.

Jak na tamte czasy, głośnik ten był bardzo zaawansowany, zarówno z elektronicznego, jak i z akustycznego punktu widzenia. Wymagania klientów także były wygórowane. Te wymagania sprawiły, że oprócz normalnych parametrów mierzonych w komorze bezechowej, konieczne stały się szczegółowe badania akustyczne w reżyserce. Takie uwarunkowania, wraz z wymogami stałego utrzymywania doskonałej jakości pracy, wysokiej niezawodności, łatwej obsługi oraz zagwarantowania szerokiej gamy części zamiennych, rozbudziły w początkującej wówczas firmie ambicje zaspokojenia potrzeb nawet najbardziej wymagających klientów.

Spełnienie takich oczekiwań wymagało ogromnego nakładu prac konstrukcyjnych, pomiarów i testów. Precyzyjne regulatory barwy dźwięku, obwód ochronny drivera, zaawansowane topologie wzmacniaczy - te elementy głośników odsłuchu Genelec, obecne po dziś dzień - narodziły się właśnie w 1978 roku, podobnie jak opatentowany wstęgowy driver wysokotonowy.

Nie dziwi także, że kolejną z wartości firmy Genelec jest Wiara. Wiara w to, że pomysły firmy są bardziej wartościowe niże kopiowanie cudzych idei, pozwoliła wnieść do branży coś naprawdę wyjątkowego. Ta wiara we własne pomysły została nagrodzona ogromnym wprost zaufaniem klientów, jakim Genelec cieszy się już od 35 lat w branży nadawczej, rozszerzając ofertę firmy na cały świat oraz na nowe segmenty branżowe i nowe zastosowania w zakresie precyzyjnego odtwarzania dźwięku.

 

Nagłaśnianie

 

Systemy nagłośnieniowe stanowiły w pewnym momencie połowę działalności Genelec. Firma wykonała instalacje w wielu teatrach w Finlandii (w tym w Teatrze Narodowym oraz w Teatrach Miejskich w Rovaniemi i w Kuopio), w sali kongresowej nowego Szpitala Kardiologicznego w Moskwie, w Cyrku Moskiewskim, a nawet w dwóch wozach transmisyjnych firmy YLE. Ostatnie zlecenie dotyczyło centrum koncertowo-kongresowego Tampere Hall, a ostatni system nagłośnieniowy został dostarczony do Opery Królewskiej w Madrycie.Chcąc przede wszystkim zdobywać uznanie jako producent systemów odsłuchu, w 1989 roku firma Genelec podjęła decyzję o odejściu od wykonawstwa systemów dźwiękowych.

Szybko okazało się, że był to doskonały krok. Tym niemniej lata spędzone na wykonywaniu systemów nagłośnieniowych stanowiły doskonałą i wartościową lekcję - pozwoliły m.in. zrozumieć, jak wygląda życie wykonawcy systemów. To bardzo specyficzny zawód. Czy istnieje lepszy sposób na nauczenie się, jak słuchać potrzeb wykonawców systemów, począwszy od instalacji komercyjnych, po wysokiej klasy instalacje kina domowego? Ta umiejętność wsłuchiwania się w ich potrzeby stanowi podwaliny najlepszych w swojej klasie systemów głośnikowych dla tej bardzo szerokiej gamy zastosowań.Nie dziwi także to, że wartością Genelec jest szacunek, z jakim firma podchodzi do swoich klientów, innych pracowników firmy, partnerów w biznesie, do konkurencji oraz do środowiska naturalnego.


Szeroka oferta

 

Pierwsza dekada działalności Genelec przebiegła pod znakiem walki o utrzymanie się na rynku. Do 1985 roku firma produkowała 12 modeli głośników. W komunikacie prasowym na ten rok czytamy, że na 77. konwencji AES w Hamburgu zaczęły krążyć plotki, jakoby celem tego wydarzenia było zaprezentowanie całej rodziny głośników Genelec.

Bezpośrednio po decyzji o skoncentrowaniu wysiłków na głośnikach odsłuchu, pojawiła się możliwość opracowania monitora do reżyserki o bardzo głośnym i czystym brzmieniu. Model 1035A już wkrótce po jego premierze w Londynie w 1989 roku zyskał wielką popularność w głównych studiach w Japonii i utorował drogę nowym typom monitorów, łączących bardzo niski poziom zniekształceń oraz zmian barwy z wysokim poziomem na wyjściu - co w tamtych czasach było rozwiązaniem bezprecedensowym.

Lata 90. to okres umacniania pozycji firmy jako wiodącego producenta monitorów aktywnych. Opracowano wówczas nowe, mniejsze modele, z których zdecydowanie wyróżniał się 1031A z roku 1991. Model ten, obecnie uznawany za najważniejszy produkt lat 90. w branży pro audio, jest także uznawany za pierwowzór wszystkich nowoczesnych aktywnych monitorów dwudrożnych.

Bieżąca oferta Genelec jest najbardziej kompletną propozycją na rynku - obejmuje pełną gamę modeli dla każdej wielkości nagłaśnianej przestrzeni - od bardzo kompaktowego modelu 8020A, po potężny system 1036A. Ta wyjątkowa i obszerna oferta, powszechnie uznawana za wzór doskonałości sprawia, że firma jest wyznacznikiem jakości i punktem odniesienia dla wielu konkurencyjnych ofert. Późniejsze premiery nowych produktów Genelec wyraźnie dowodzą, że u podstaw ciągłego pozytywnego zaskakiwania nowymi opatentowanymi technologiami i projektami leży wyjątkowa dbałość o szczegóły.

 

Kontrola kierunkowości

 

W 1983 roku w firmie Genelec powstały pierwsze projekty modelu 1022A, który wszedł do produkcji w roku 1985. Model ten stanowił radykalne rozwinięcie kształtu znanego z 1024A. 

Celem zmian było wyeliminowanie dyfrakcji poprzez zaokrąglenie obudowy, a dla uzyskania lepszej kontroli nad kierunkowością, drivery zostały wbudowane w starannie ukształtowany falowód. Wyniki akustyczne wprost oszałamiały: typowa charakterystyka ciśnienia akustycznego mieściła się w oknie pomiarowym +0,75 dB.

Tak narodziła się chroniona patentami technologia falowodu Directivity Control Waveguide™ (DCW™), która po dziś dzień jest stosowana w głośnikach Genelec, zarówno tych małych, jak i w dużych. W konwencjonalnych obudowach prostokątnych falowód DCW™ obejmuje głośnik wysokotonowy oraz drivery średniotonowe, zaś w obudowach odlewanych falowód DCW™ jest wbudowany w samą obudowę. Dzięki właściwie kontrolowanej kierunkowości, charakterystyka przenoszenia sygnałów poza osią jest bardziej płaska, co zapewnia pokrycie szerszego obszaru odsłuchu przy takiej samej charakterystyce tonalnej, jak podczas odsłuchu w osi głośnika. Jednocześnie zminimalizowane zostały dyfrakcje na krawędziach.

 

Głośno i czysto

 

W 1988 roku wysiłki firmy Genelec zostały skierowane na zaprojektowanie najgłośniejszego na rynku monitora do reżyserki, który jednocześnie przenosiłby najczystszy dźwięk. 

Zaczęto od zarejestrowania faktycznego poziomu ciśnienia dźwięku przy uchu perkusisty, jako że muzycy często chcą w reżyserce usłyszeć swoją grę przy jej naturalnej głośności. Należało opracować średniotonowy driver wysokiej mocy, o niskim poziomie zniekształceń, nowy wzmacniacz o mocy 3 kW, duży falowód DCW™ oraz usprawnić zabezpieczenie termiczne drivera oraz moduły diagnostyczne wzmacniacza.

Model 1035A został wprowadzony do produkcji w 1989 roku i wkrótce zyskał dużą popularność w Wielkiej Brytanii i w Japonii. Pod koniec 1993 roku w zmodyfikowanym modelu 1035B zastosowano nowe głośniki niskotonowe. W 1997 roku na bazie modelu 1035B opracowaliśmy nowy model flagowy 1036A. Konsekwencją obcięcia niskich tonów poniżej 19 Hz w tym modelu było zastosowanie większej obudowy oraz dwóch niskotonowych głośników o średnicy 460 mm (18").

 

Heavy metal z aluminium

 

Wśród wielu osób panuje przekonanie, że dobra obudowa głośnika musi być wykonana z materiału na bazie drewna.

Ale to niekoniecznie jest prawdą. Pierwszym głośnikiem Genelec w obudowie odlanej z aluminium był model 1029A wprowadzony na rynek w 1996 roku. Inspiratorami tego małego cudu techniki byli włoscy i francuscy dystrybutorzy, którzy dostrzegli potrzebę wprowadzania mniejszych produktów. Aluminiowy odlew, poza tym, że jest sztywny i ma szereg innych zalet, zapewniał dużą przestrzeń wewnątrz obudowy w porównaniu z jej zewnętrznymi wymiarami.

Gdy odkryto prawdziwą wartość tej technologii, potrzeba kontynuacji prac w tym kierunku stała się czymś oczywistym. Współpraca z Harrim Koskinenem - jednym z najbardziej uznanych obecnie projektantów wzornictwa przemysłowego - doprowadziła do opracowania modelu 6040A (w 2002 roku), a następnie do wprowadzenia na rynek serii 8000 (w 2004 roku). Produkty te wyznaczają nowy standard monitorów dwudrożnych, dzięki zakrzywionej, sztywnej obudowie o minimalnej dyfrakcji (Minimum Diffraction Enclosure™), zaawansowanemu falowodowi DCW™, optymalnie zaprojektowanej strukturze odlewu aluminiowego, portowi bass-reflex o doskonałych parametrach, a także dzięki nowym driverom o niskim poziomie zniekształceń z zaawansowanym systemem filtrowania, wszechstronnym możliwościom montażu oraz łożom izolacyjnym Iso-Pod™ (Isolation Positioner / Decoupler).

Na pierwszy rzut oka - dodajmy, że z większej odległości - niektórzy mylnie sądzili, że miękkie krzywizny obudowy głośników są wykonane z tworzyw sztucznych, których zazwyczaj używa się w celu uzyskania zaokrąglonych kształtów. Ale po dokładniejszym przyjrzeniu się odkrywali oni prawdziwą naturę tej konstrukcji. Ogromnie wytrzymałe półmatowe wykończenie oraz metalowe kratki zoptymalizowane pod względem akustyki pozwalają intensywnie korzystać z monitora bez obawy o jego uszkodzenie. Poza tymi wszystkimi korzyściami płynącymi z zastosowania lekkiego metalu, głośnik sprawdza się w wymagających zastosowaniach odsłuchowych, przenosząc dźwięk przy minimalnych zniekształceniach!

 

Jak głęboka jest głębia?

 

Prototyp subwoofera Genelec z obudową Laminar Spiral Enclosure™ (LSE™), który zaprezentowano niektórym dystrybutorom w 2001 roku, wywołał początkowo spore zaskoczenie: "Albo to będzie totalna klapa, albo ogromny sukces. W zasadzie subwoofer nie powinien tak wyglądać. Z drugiej strony, jeśli ktoś miałby ponownie wymyślić subwoofer, to tylko Genelec."

Ten wprowadzony w 2002 roku rewolucyjny, opatentowany subwoofer osiągnął ogromny sukces. Spiralny kształt zapewnia wyjątkową sztywność na zewnątrz obudowy, tworząc jednocześnie zintegrowany port subwoofera. Przepływ powietrza do wnętrza obudowy oraz z wnętrza na zewnątrz poprzez spiralnie ukształtowany port nie jest niczym ograniczony, dzięki czemu uzyskuje się niezwykle dokładny i czuły system niskotonowy o bardzo niskim poziomie szumów, odpowiadający jakością głośnikom głównym.

Przy wielokanałowym dźwięku, systemy profesjonalne i konsumenckie muszą być w stanie odtwarzać wszystkie częstotliwości z każdego kanału. Głośniki główne, subwoofery i zwrotnice powinny współdziałać w celu uzyskania płaskiego pasma przenoszenia na każdym kanale. Aby bez problemów podłączyć subwoofer (lub subwoofery) do głównego systemu odsłuchu, niezbędne jest zaawansowane zarządzanie basami, co można uzyskać dzięki systemowi Genelec 6.1 Bass Management System.

 

Brzmienie i kształt

 

Wzornictwo przemysłowe już od ponad 20 lat stanowi ważny element działalności firmy. W przypadku produktu akustycznego, jego forma oddziałuje na parametry. Wielokrotnie dokonywano przełomowych zmian w branży i z dumą wprowadzano kolejne śmiałe inicjatywy. Celem Genelec jest konsekwencja, a nie konserwatyzm. Nazwa Genelec oznacza nieprzemijające wartości. I tak rzeczywiście jest: firma jest nowoczesna, ale ponadczasowa.

Kiedy w 1985 roku firma wprowadziła model 1022A, ze zdziwienia uniosła się niejedna brew. Podobnie było w 2004 roku, kiedy odnowiono ofertę głośników dwudrożnych, wprowadzając serię 8000. Odejście od konwencji "kwadratowego pudełka" dla wielu osób było radykalnym posunięciem. Teraz ten nowy kształt, znacznie poprawiający parametry brzmienia, jest przyjmowany bardzo dobrze, a wręcz stał się nowym standardem. Zmiany, jakie wprowadzano zawsze mają taką samą genezę: chęć poprawienia jakości.

 

AutoCal™ - Niezrównana adaptacja do warunków otoczenia

 

Wymagania, jakie pod koniec lat 70. postawiły skandynawskie firmy nadawcze (N12-B) spowodowały, że głośniki aktywne musiały być wyposażane w regulację umożliwiającą ich dostosowanie do charakterystyki pomieszczenia. Dlatego też pierwszy głośnik aktywny Genelec S30 miał regulację poziomu basów, średnich tonów i sopranów oraz możliwość odcięcia niskich tonów. Nasze późniejsze rozwiązania w zakresie dostosowania do charakterystyki pomieszczenia były jeszcze bardziej wyrafinowane.

Wprowadzenie procesorów DSP otworzyło nowe możliwości w zakresie sterowania systemem odsłuchu. Kiedy opracowano- obudowę Minimum Diffraction Enclosure™ dla serii 8000, naturalną koleją rzeczy było kontynuowanie prac w oparciu o tak solidny fundament oraz opracowanie subwooferów i monitorów DSP serii 8200/7200, które miały swoją premierę w 2006 roku. Ogromna wiedza, którą firma zdobyła wykonując tysiące pomiarów w warunkach studyjnych, pozwoliła doskonale zrozumieć wyzwania, jakie stawiają zmienne środowiska odsłuchu.

Siła technologii DSP oraz rozwój własnego oprogramowania przekłada się na wymierne korzyści dla klientów Genelec. Opracowany program zarządzający GLM™ (Genelec Loudspeaker Manager™) oddaje kompletny system DSP do dyspozycji w sieciach komputerów PC i Mac. Wraz z pakietem narzędziowym AutoCal™ system ten może w ciągu kilku minut z niespotykaną wcześniej dokładnością dopasować każdy głośnik systemu wielokanałowego (w tym także subwoofery) do środowiska odsłuchu. Jest to jak dotąd najbardziej kompletny, wszechstronny i łatwy w użyciu system automatycznej kalibracji. To jakby mieć pod ręką na każde życzenie specjalistę Genelec w zakresie produktów akustycznych.

Gdzie kupić?

Genelec Genelec www.genelec.com

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > Genelec rozwiń listę sklepów

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2018
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz