27 marca 2008 00:00
Info AUDIOTECH AUDIOTECH tel: +48 (22) 648 29 35 www.audiotechpro.pl

SSL Duende Mini i Duende PCI

PREMIEROWY PRODUKT brytyjskiej firmy SSL: Duende Mini już dostępny w sprzedaży !!![img:1]

Spełniły się oczekiwania wszystkich, którzy chcieli wykorzystać w swoim studio potencjał systemu SSL Duende, a z powodów finansowych lub technicznych nie mogli sobie na to pozwolić. Na targach we Frankfurcie zaprezentowano Duende w wersjach PCI Express i MINI. Duende PCI to odpowiednik Duende Classic (32 kanały + Buss Compressor), a wersja MINI posiada 16 kanałów. Nie lada niespodzianką okazała się niewiarygodnie niska cena Duende Mini, które jest już w sprzedaży - tylko 1990 PLN netto !!!
[img:2]
Duende ("do-en-day") SSL jest potężną platformą DSP stworzoną aby umożliwić dostęp do autentycznej technologii zastosowanej w konLasoletach SSL w ramach DAW.

Lata tworzenia przez producenta zaawansowanej technologii DSP i obecny postęp w tej dziedzinie umożliwił ostateczne wykreowanie produktu, który pozwoli doświadczyć legendarnej jakości algorytmów SSL przy minimalnych nakładach finansowych i maksymalnej integracji z DAW.

Bazujące na znakomitych algorytmach DSP zaczerpniętych z konsolet SSL serii C, Duende nie jest urządzeniem modelującym brzmienia SSL - jest ich dokładną kopią.

Duende oferuje kompletną integrację z najpopularniejszymi stacjami roboczymi (DAW) za pomocą jednego prostego połączenia firewire. Bloki dynamiczne pojawiają się w obrębie DAW jako pluginy VST/AU (wsparcie RTAS poprzez program "RTAS wrapper"). Pluginy te kreują autentyczny "channel strip" SSL z filtrami, procesorami dynamicznymi i equalizacją z serii E i G, jak również legenarny stereofoniczny kompresor z szyny głównej konsolet SSL.

Nowe wersje Duende zawierają odpowiednio:

Duende MINI:

- 16 kompletnych kanałów SSL ze stołów serii C (z możliwością rozszerzenia do 32)
- Buss Compressor z sumy stołów serii C (wersja 10-godzinna)
- Drumstrip - bardzo zaawansowany procesor do obróbki sygnałów perkusyjnych (wersja 10- godzinna)
- X-Compressor - doskonały i bardzo kreatywny kompresor pasmowy z przeznaczeniem do miksu i masteringu (wersja 10-godzinna)
- X-EQ - 10-pasmowy korektor parametryczny z analizatorem widma RTA i wieloma alternatywmymi brzmieniami (wersja 10-godzinna)

Duende PCI express:

- 32 kompletnye kanały SSL ze stołów serii C
- Buss Compressor z sumy stołów serii C
- Drumstrip - bardzo zaawansowany procesor do obróbki sygnałów perkusyjnych (wersja 10- godzinna)
- X-Compressor - doskonały i bardzo kreatywny kompresor pasmowy z przeznaczeniem do miksu i masteringu (wersja 10-godzinna)
- X-EQ - 10-pasmowy korektor parametryczny z analizatorem widma RTA i wieloma alternatywmymi brzmieniami (wersja 10-godzinna)

OPIS PROCESORÓW Z DUENDE:
[img:3]
Equalizer i blok Dynamiki tworzą wspólnie tzw. Channel Strip, który pochodzi bezpośrednio z konsolety SSL C200. Zawiera on oddzielne filtry dolno i górnoprzepustowy, czteropasmowy parametryczny equalizer, niezależne bloki kompresora/limitera i bramki szumów/ekspandera, oraz pokrętło regulacji poziomu sygnału na wyjściu bloku.

Sekcja Filtrów

Sekcja filtrów każdego bloku Channel Strip zawiera filtr dolnoprzepustowy o nachyleniu 12dB/oktawę oraz filtr górnoprzepustowy 18 dB/oktawę. Blok filtrów może być umieszczony przed, za equalizerem lub w obwodzie sidechain procesora dynamiki.

Sekcja Equalizera

Sekcja Equalizera jest klasycznym, bardzo uniwersalnym czteropasmowym korektorem o dwóch różnych charakterach (brzmieniach). Jedno z nich bazuje na equalizerze z konsolet serii G, a drugie na najnowszej wersji legendarnego equalizera z konsolet SSL serii E. Plugin zawiera półkową korekcję wysokich i niskich częstotliwości (z możliwością przełączania na charakterystykę wierzchołkową), oraz dwa częściowo pokrywające się parametryczne pasma środkowe z regulacją dobroci. Podobnie jak sekcja filtrów, equalizer może być włączany w obwód sidechain procesora dynamiki. W takim przypadku sekcja filtrów poprzedza w łańcuchu sygnałów equalizer.

Sekcja Dynamiki

Equalizer i sekcja kompresora/limitera kanału posiadają wiele możliwości, włączając w to stopień kompresji zmienny w zakresie od 1:1 do Nieskończoności, zmienny próg Threshold (w zakresie -30 do +10dB), automatyczną regulację czasu ataku (lub do wyboru atak=1 ms) oraz czas uwolnienia (Release) zmienny w zakresie od 0.1 do 4 sekund. Kompresor/Limiter może reagować zarówno na poziom szczytowy (peak), jak i wartość średnią sygnału (RMS). Daje to dwa zupełnie odmienne tryby kompresji i limitingu, przy czym tryb szczytowy daje znacznie bardziej drastyczną charakterystykę kompresji.

Sekcja Ekspander/Gate

Udostępnia kontrolę zakresu tłumienia, od 0 do 40 dB, regulację progu zadziałania, od -30 do +10dB, automatyczny dobór czasu ataku (przełączalny na wartość stałą 150 us), zmienny czas podtrzymania (hold) od 0 do 4s i czas opadania (Release) od 0.1 do 4s.
--------------------------------------------------------------------------------
[img:4]
"Skleja twój miks jak klej audio" - to jest to, co często słyszymy kiedy opisywany jest ten kompresor. Podobnie jak: "zapnij to na mix - i brzmi jak płyta". Możemy starać się lirycznie opisywać technologię - ale tak cczy inaczej wiecie już jak wspaniale to urządzenie brzmi - słyszeliście je na niezliczonej ilości hitowych płyt z ostatnich trzech dekad.

Buss Compressor z systemu Duende przynosi podwójne korzyści, w postaci spektakularnych efektów brzmieniowych i uniwersalnie dobranej charakterystyki kompresji. Będąc repliką kompresora zastosowanego na sumie w konsolecie SSL 4000 G - odnoszącej największe sukcesy konsolecie studyjnej - plugin dostarcza na platformie komputerowej jakości brzmienia, która pomogła wyprodukować setki najlepiej sprzedających się płyt.


[img:6]
X-Comp jest ekstremalnie uniwersalnym stereofonicznym kompresorem, który wyróżnia się spośród innych narzędzi do kontroli dynamiki doskonałymi rezultatami brzmieniowymi, zaawansowanymi możliwościami i przejrzystym interfejsem użytkownika. To najwyższej jakości narzędzie, o wyraźnie "analogowym" charakterze może być szeroko wykorzystywane, począwszy od subtelnej kontroli dynamiki dla celów masteringowych, aż do dramatycznych efektów typu "brick-wall" limiter, wydobywających z nagrania energię w sposób porównywalny ze słynnym "listem mic compressorem" stosowanym w konsoletach SSL.

Pomiędzy tymi dwoma, ekstremalnymi ustawieniami X-Comp jest w stanie odtworzyć charakterystykę wielu klasycznych i nowoczesnych kompresorów analogowych i cyfrowych. Technologia podwójnie symetrycznego "kolana" kompresji pozwala na precyzyjną kontrolę dynamiki przy jednoczesnym zachowaniu transjentów i "życia" w obrabianym materiale. Architektura X-Comp'a pozwala na zastosowanie zarówno kompresji w odniesieniu do sygnału sterującego side-chain, jak i wybranego pasma częstotliwości. Bardzo przydatną funkcją jest też możliwość podawania na wyjście zsumowanego sygnału czystego i obrobionego. Wbudowane w X-Comp narzędzia pomiarowe umożliwiają precyzyjną analizę i kontrolę sygnału przed i po kompresji.


X-EQ jest bardzo wysokiej klasy equalizerem o potężnych możliwościach, łączącym "otwarte", transparentne brzmienie z intuicyjnym interfejsem użytkownika. Unikalny design pozwala na zastosowanie X-EQ zarówno jako bardzo precyzyjnego narzędzia masteringowego, jak również na etapie produkcji nagrania przy obróbce poszczególnych śladów.

X-EQ jest 10-pasmowym, parametrycznym equalizerem w którym dla każdego pasma istnieje możliwość wyboru innego trybu pracy (brzmienia). Efektywnie pozwala to na osiągnięcie całkowicie różnych rezultatów przy zastosowaniu różnych typów korekcji. Pasma 1 i 10 pracują jako filtry górno i dolnoprzepustowe o pięciu możliwych topologiach, natomiast pasma 2 i 9 to wyspecjalizowane filtry półkowe z dobrocią regulowaną w zakresie aż do 10.3 i unikalnym przebiegiem krzywej korekcji, dającym w efekcie specyficzny charakter brzmieniowy.

Pozostałe 6 pasm tworzy parametryczny korektor z możliwością wyboru dla każdego z nich dziewięciu różnych typów krzywych. Wszystkie 10 pasm operuje w pełnym zakresie akustycznym 20Hz - 20kHz i oferuje wzmocnienie +/- 20dB. Dodatkowo 6 pasm wierzchołkowych umożliwia wybór sposobu przepływu sygnału pomiędzy trybem standardowym, szeregowym i równoległym - charakterystycznym dla korektora graficznego. Bogate wyposażenie X-EQ uzupełnia analizator widma FFT pracujący w czasie rzeczywistym, zlokalizowany po bloku equalizera, co umożliwia bezpośredni podgląd efektów pracy na wspólnym ekranie wraz z przebiegiem krzywej korekcji. Dwa przyciski A/B dają możliwość szybkiego porównania dwóch różnych ustawień dla tego samego źródła dźwięku. X-EQ doskonale integruje się też z programami DAW, pozwalając na pełną automatyzację wszystkich parametrów.

[img:5]
DRUMSTRIP - specjalizowany procesor do obróbki sygnałów perkusyjnych.

Osiągnięcie ekscytującego brzmienia tej jakże ważnej części nagrania jest niezwykle trudne, jednak przy zastosowaniu odpowiednich narzędzi można znacznie poprawić sytuację. DRUMSTRIP jest odpowiedzią na suestie użytkowników Duende, i dzięki wyspecjalizowanym do granic możliwości algorytmom potrafi bardzo szybko przeistoczyć nie wyróżniające się niczym szczególnym (bądź nawet bardzo przeciętne) nagrania bębnów w ekscytujące. Na pokładzie zawiera rozbudowaną bramkę szumów dedykowaną do efektywnego obrabiania ścieżek perkusyjnych, enhancer poprawiający brzmienie niskich częstotliwości, exciter umożliwiający uzyskanie naturalnego, otwartego brzmienia "góry", oraz transient designer z funkcją "invert" kształtujący atak i wybrzmienie poszczególnych uderzeń perkusyjnych w sposób nieosiągalny dla jakichkolwiek procesorów dynamiki.

Dodatkowo do dyspozycji mamy legendarny "Listen Mic Compressor" o charakterystycznej, nie spotykanej nigdzie indziej kompresji, świetny w takich aplikacjach jak np. kompresja śladów overhead, wyciągająca specyficzną "przestrzeń" i dynamikę zestawu perkusyjnego. Warto wiedzieć, że słynne nagrania Phila Collinsa z niezwykłym brzmieniem bębnów produkowane były właśnie przy użyciu sprzętowej wersji tego kompresora.

Ponieważ każdy sygnał perkusyjny wymaga oddzielnego traktowania, kolejność poszczególnych modułów DRUMSTRIP można zmieniać, dopasowując procesor w pełni do aktualnych potrzeb realizatora. DRUMSTRIP zawiera na pokładzie również szereg precyzyjnych narzędzi pomiarowych: mierniki szczytowe i RMS poziomu wejściowego i wyjściowego, wskaźnik zakresu dynamiki obrabianego sygnału oraz ustawionego poziomu progowego (threshold) dla bramki szumów.

Miksery Cyfrowe Interfejsy audio PCI / PCMCIA

Gdzie kupić?

Solid State Logic Solid State Logic www.solidstatelogic.com

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > Solid State Logic rozwiń listę sklepów

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2018
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz